Seks hayatınızı test edin

Cinsel yaşamınız nasıl gidiyor? Acaba başkaları ne yapıyor? Sizinkinin daha iyi olmasını ister misiniz? Gelin bu teste en dürüst cevapları vererek, belki de doğru sandığınız yanlışları öğrenme fırsatını kaçırmayın.

Hazırlayan: Ayşegül Uyanık Örnekal

1- Orgazm taklidi yapmakta sorun yok!
a. Doğru
b. Yanlış

2- Eşiniz mastürbasyon yapıyorsa, bu durum seks hayatınızın çok da iyi olmadığına işarettir!
a. Doğru
b. Yanlış

3- Sizce kaç çift aynı anda orgazm oluyor?
a. Yüzde 80’den fazla
b. Yüzde 70
c. Yüzde 50
d. Yüzde 15’ten az

4- Erkekler, kadınlardan daha sık seks düşünüyor.
a. Doğru
b. Yanlış

5- İyi bir cinsel yaşam için en azından … seks yapmalısınız!
a. İki haftada bir
b. Haftada bir
c. Haftada iki veya daha fazla kez
d. Önemli değil

6- Yatak odasının temizliği, kaliteli sekse yardımcı oluyor.
a. Doğru
b. Yanlış

7- Erkekler her zaman, her yerde seks yapabilir.
a. Doğru
b. Yanlış

8- Konu, seks hayatınızdaki problemlerden bahsetmek ise en doğrusu yüzde 100 dürüstlüktür!
a. Doğru
b. Yanlış

9- Mastürbasyon yaparken vibratör kullanmak, eşinizle seks yaparken orgazm olmanızı zorlaştırır.
a. Doğru
b. Yanlış

10- Cinsellik söz konusu olduğunda, erkekler kadınlara oranla daha çok görsellik arıyor.
a. Doğru
b. Yanlış

11- Cinsel hayatınızı iyileştirmek için her gece yatağa giderken iş gününüz hakkında konuşun.
a. Doğru
b. Yanlış

12- Sekste zamanlama yapmak, romantizmi öldürür.
a. Doğru
b. Yanlış

13- Cinsel hayatınızda yeni deneyimler edinirken şunları yapmalısınız:
a. Önceden bazı sınırlar koyun.
b. İşlerin sizi nereye götürdüğünü görün.

14- Eşiniz aniden yatakta olağandışı bir şey öneriyorsa, bu durum ilişkinizde sorun olduğunu gösterir.
a. Doğru
b. Yanlış

Yanıtlar
1- Cevap: Yanlış
Orgazm taklidi yapmak, eğer eşinizin daha iyi hissetmesini sağlayacaksa nazik bir davranış olarak kabul edilebilir. Ama bu yolla kendinizi zevkten mahrum bırakıyorsunuz ki bu kötü bir alışkanlık. Hem orgazm taklidi yaparak eşinize de yanlış bir izlenim verirsiniz. Böylece performansının size yeterli geldiğini düşünebilir. Bu da tatminden uzak bir cinsel hayata yol açar!

2- Cevap: Yanlış
Eşiniz mastürbasyon yapıyor, ne olmuş yani? Bu durum, seks hayatınızda bir sorun olduğu anlamına gelmiyor. Araştırmalar; 70 yaşın altındaki erkeklerin yüzde 91’inin, kadınların da yüzde 76’sının hatta daha fazlasının mastürbasyon yaptığını gösteriyor. Öte yandan mastürbasyonun da birtakım faydaları var: Stresi azaltıyor, kadınlarda PMS ağrılarının giderilmesine yardımcı oluyor, erkeklerde ise erken boşalmayı azaltıyor ve hatta uykuya geçmeyi kolaylaştırıyor.

3- Cevap: Yüzde 15’ten az
Her zaman eşinizle birlikte eşzamanlı orgazm olmayı deniyorsanız, kendinize bir mola verin. Çoğu çift için bu durumu kontrol etmek imkansız. Bunu denemeye çalışmak ise sizi sadece anlamsız bir baskı altına almaktan öteye geçmez ve genellikle de hayal kırıklığı yaratır. Unutmayın ki eşzamanlı orgazmlar güzel olsa da genelde çok az rastlanan durumlardır.

4- Cevap: Doğru
Araştırmalara göre, bu klişe bilginin doğruluk payı var. Son zamanlarda yapılan bir başka çalışma ise erkeklerin, kadınlardan iki kat daha fazla seks yapmayı düşündüğünü gösteriyor. Elbette bu seksin kadınlar için önemli olmadığı veya bunun hakkında fazla düşünmedikleri anlamına gelmiyor. Çünkü aynı çalışma, bir kadının gün içinde ortalama 10 kez seks yapmayı düşündüğünü de gösteriyor.

5- Cevap: Önemli değil
Ne kadar seks yapmanız gerektiği veya ne kadar seks yapmanın “normal” olacağıyla ilgileniyorsanız, iyi haberlerimiz var: Bunun ideali ya da önerilen bir miktarı yok. Dolayısıyla başkalarının ne kadar seks yaptığını düşünmeyi, bu konuda endişelenmeyi bırakarak kendi ilişkinize odaklanın. Unutmayın, önemli olan sizi ve eşinizi ne kadar seksin tatmin edeceğidir!

6- Cevap: Doğru
Sözünü ettiğimiz Fransız hizmetçi fantezisi değil elbette! Biz katlanmış çamaşırlar, tozlu dergiler ve her yere dağılmış oyuncak yığınlarından bahsediyoruz. Seks yapma havasında olmak için dikkatinizin bunlarla dağılmaması gerekiyor. Gelin siz yatak odanızı fazlalıklardan sıyırıp, daha nötr hale getirerek, kendiniz için rahat bir ortam yaratın.

7- Cevap: Yanlış
Pek çok kadın, eşleri seks yapmak istemediğinde şaşırır hatta belki de dehşete düşer. Bu noktada bazı daha derin ve temel bir problem olabileceğini unutmayın. Seks yapmak istememenin nasıl bir şey olduğunu biliyorsun. Eşiniz belki sadece yorgundur ya da kötü bir gün geçiriyordur ki bu herkesin başına gelebilir. İyisi mi siz daha sonra tekrar deneyin.

8- Cevap: Yanlış
Şaşırdınız mı? Seks hayatınızda memnun olmadığınız bir yön varsa bunun hakkında konuşmaktan kaçınmayın. Ancak bunu bir şikayet listesine çevirmeyin. Seks herkes için hassas bir konudur ve eşiniz bundan incinebilir. Tartışmayı olumlu tutmaya çalışın. Neyin yanlış gittiğini vurgulamak yerine; neyin doğru gittiğine odaklanıp, onu bu yönde teşvik edin. Asla cinsel ilişkiden tatmin olmadığınıza yönelik tartışma çıkarmayın. Unutmayın ki bunun sonu iyi bitmeyebilir.

9- Cevap: Yanlış
Birçok kadın, vibratörle mastürbasyon yapmanın onları hassaslaştıracağından endişe ediyor. Oysa araştırmalar bunun tam tersini gösteriyor. Bir çalışmaya göre, vibratör kullanan kadınlar daha kolay uyarılıyor ve orgazm oluyor.

10- Cevap: Doğru
Bilimsel verilerle desteklenen başka bir klişe daha! Erkeklerin görsel ipuçlarıyla uyarılası muhtemel! Eğer eşiniz ışıklar açıkken sevişmek istiyorsa veya sizi iç çamaşırı giymek için zorluyorsa bundan keyif almaya bakın.

11- Cevap: Yanlış
Birçok çift, hafta boyu çok fazla baş başa kalamıyor. Bu nedenle de işten sonra geçirdikleri zamanı günlük olaylar, ödenecek faturalar, çocukların gelecek doğum günü partilerinin nasıl olacağı, hafta sonu yapılacak organizasyonlar gibi konularla harcıyorlar. Ama bu konular pek de seksi değil! Gelin, siz eşinizle birlikte tüm bu konuları öğle yemeği saatlerinde ya da işe giderken konuşun. Yatak odasını ise kendi aşk sözcüklerinize ayırın.

12- Cevap: Yanlış
Seks söz konusu olduğunda, planlama yapmak doğru değil. İlişkinin ilk zamanlarında spontane seks daha kolay oluyor. Ancak zaman geçtikçe, özellikle de iş yoğunluğu ve çocuklar devreye girince bu durum biraz daha zorlaşabiliyor hatta bir kenara atılabiliyor. Eğer seks yapacağınız günleri planlamak size mantıksız geliyorsa bunu tekrar düşünün. Unutmayın, tatiller eğlencelidir ve biz buna dair plan yaparız. O halde seks yapacağınız günü planlamanın nesi yanlış?

13- Cevap: Önceden bazı sınırlar koyun
Yatakta yeni bir şeyler mi deniyorsun? Bu müthiş bir haber! Cinsel hayatınızda farklı şeyler denemek ilişkinizin taze kalmasına yardımcı olur ama önceden sınırlarınızı belirleyin. Bazı kadınlar, yapmak istemediği şeyleri söylemeye başlarsa gergin ve isteksiz görüneceğinden endişe ediyor. Oysa bunları eşinizle paylaşırsanız, daha rahat ve huzur verici bir seks hayatınız olabilir.

14- Cevap: Yanlış
Eşleri yatakta yeni bir şeyler önerdiğinde, kadınlar biraz tedirgin olabiliyor ve bunu kendisiyle ilgili bir memnuniyetsizlik işareti olarak algılayabiliyor. Ama eşinizin talebine bu şekilde bakmamaya çalışın. Unutmayın ki sağlıklı bir cinsel yaşam her zaman değişebilir. Neden birlikte olduğunuz 50-60 yılı yatakta aynı üç şeyi yaparak geçiresiniz ki? Eğer onun önerisine sıcak bakmazsanız bunu eşinize söyleyin ve varsa kendi taleplerinizi iletin.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here