Ana Sayfa Güzellik Selülitlerden izsiz kurtulun

Selülitlerden izsiz kurtulun

iStock 000042746122 Large

Tedavisi güç olan portakal kabuğu görünümünden kurtulmak için cerrahi olmayan bir çözüm arayanlara artık yeni bir teknoloji uygulanıyor. İzsiz lazer lipoliz yöntemi, selülitlerle savaşırken sıkılaşma da vadediyor. Henüz az sayıda yerde uygulanan bu yöntemle yağların eritilerek vücuttan uzaklaştırılması hedefleniyor.

 

Selülit tedavisi denilince akla en etkili çözümlerden biri olarak kabul edilen liposuction geliyor. Şimdi bu klasik yönteme lazer dokunuşunun eklenmesiyle alternatif yöntem geldi. Lazer dalgalarıyla selülitin sıvılaştırılması prensibine dayanan bu yöntemin en büyük farkı izsiz olması. Portakal kabuğu görünümüne savaş açan yöntemi Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu’na sorduk.

LIPOSUCTION NEDİR?

Liposuction, lokalize yağların cilde sokulan ince bir tüple negatif basınç yardımı ile alınması işlemine deniyor. Bu ince tüpler mekanik hareketlerle selülitleri oluşturan lokalize yağları parçalarken çeşitli tekniklerle alınıyor.

KAÇ ÇEŞİT LIPOSUCTION TEKNİĞİ VAR?

Günümüzde dört ana liposuction tekniği kullanılıyor.

• Vakum Yardımlı Liposuction (SAL): Klasik liposuction yöntemiyle, yağların vakum yardımıyla uzaklaştırılması.

• Güç Yardımlı Liposuction (PAL): Yağ hücrelerini daha kolay parçalamak amacıyla, vakumla emme sırasında hareketli özel bir kanülün kullanılması.

• Ultrason Yardımlı Liposuction (UAL): Ultrason enerjisi kullanılarak yağların parçalanması ve daha sonra parçalanan yağların vakumla emilmesi.

• Lazer Yardımlı Liposuction (LAL): Yağların lazer enerjisi ile parçalanarak emilmesi, diğer yöntemlere göre en büyük üstünlüğü cilt sıkılaştırma ve portakal kabuğu görünümünü ortadan kaldırma özelliği.

İZSİZ LAZER LIPOLIZ NEDIR?

Lazer lipoliz, günden güne çok daha fazla kullanılan bir estetik teknik. Lazer teknolojisi yağı parçalamadan, lazer enerjisi ile eriterek sıvılaştırıyor. Oluşan sıvılaşmış yağ emilerek vücuttan uzaklaştırılıyor. İşlemin en ilginç yanı lazer enerjisinin kolajeni uyarması, onun yeniden tetiklemesi ve ciltte sıkılaşma sağlaması. Bu özellik, özellikle sarkmış bedenlerde karın, bel, kol, iç bacakta iz oluşturmadan germe etkisi oluşturuyor. Lazer lipoliz tekniğinin bir diğer üstün özelliği ise selülitlerin tedavi edilmesi. Bilindiği üzere selülit tedavisi en zorlu tedavilerden biri olarak kabul ediliyor ve selülitlerin çözülmesinde şu ana kadar çok etkin bir teknoloji bulunmuyor. Lazer lipoliz ile selülitlenmeye ve portakal kabuğu görünümüne sebep olan bantlar yok edilerek selülitlerde gözle görülür bir iyileşme sağlanıyor.

İZSİZ LAZER LİPOLİZ KULLANIM ALANLARI HANGİ BÖLGELER?

Germe işlemleri ve selülit tedavisinin yanı sıra sarkan gıdı ve yüz çevresinin inceltilmesi ve sıkılaştırılması tedavisinde lazer lipoliz kullanılıyor.

PEKİ DİĞER YÖNTEMLERE GÖRE ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR?

Lazer lipolizin diğer yöntemlere göre en büyük üstünlüğü cilt sıkılaşmasını 30 kata kadar arttırması. Tedavisi oldukça güç olan selülit tedavisindeki portakal kabuğu görünümünü, mevcut diğer yöntemlere göre daha etkin çözüyor.

SIKILAŞMA ETKİSİ NASIL SAĞLANIYOR? 

Lazer lipolizde bulunan üç farklı dalga boyu cildin içindeki kolajeni uyararak, yeniden üretilmesi ve sıkılığının yüzde 30’a kadar artırılmasını sağlıyor.

DİĞER YÖNTEMLERDE SIKILAŞMA ETKİSİ NEDEN GÖZLENMİYOR?

Çünkü kolajenin uyarılması ancak belirli dalga boylarındaki enerji ile mümkün. Lazerlerde kullandığımız dalga boyları kolajenin uyarılmasını sağlayan en güçlü enerjiler.

Bu işlem ne kadar sürüyor?

İşlem süresi bölgeden bölgeye değişmekle birlikte bir-üç saat arasında sürüyor. Küçük bölgeler için lokal anestezi yeterli oluyor. Bu durumda hasta aynı gün sosyal hayatına devam edebiliyor. Ancak büyük alanlarda ve çoklu bölgeler için genel anestezi hastaların konforu açısından daha uygun oluyor.

Hastane ortamında mı yapılıyor?

Evet, bu işlem tamamen steril ameliyathane koşullarında ve hastane ortamında yapılmalı.

İşlemden sonra nelere dikkat edilmeli?

Hasta işlem sonrası üç hafta kadar korse kullanmalı, çok sıcak sauna ve hamamlardan uzak durmalı. Küçük işlemlerde aynı gün, daha büyük ölçekli uygulamalarda geniş ve/veya çoklu alanlarda ertesi gün normal hayata dönülebiliyor.

SELÜLİT NASIL OLUŞUYOR? 

Cilt altı dokuda yerleşen yer kompartımanlarının arasından cilde uzanan bantlara verilen isim. Selülit çoğu kez kilo ile birlikte görülebildiği gibi zayıf insanlarda da bu bantlaşmanın sonucu olarak belirginleşebiliyor. Kötü beslenme, kötü alışkanlıklar, spor yapmama gibi sebepler en sık gözlenirken bazen de ailesel yatkınlıklar ön planda oluyor.

Uygulanan diğer yöntemler neler?

Etkinliği sınırlı olsa da selülit tedavisinde masaj, mezoterapi, peeling, vücuda dışarıdan verilen radyofrekans ve ultrasonik teknolojiler gibi cerrahi dışı işlemler kullanılabiliyor.

Formsanté – 2015 Ağustos sayısı
Deran Çetinsaraç

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here