Selülitlerden kurtulmak için mayonuzu giyin

iStock 000025798259 Full

Selülitleri en fazla ortaya seren kıyafetimiz bikini ve mayolar olsa da onlarla savaşmanın yolu yine bunları giyip kulaç atmaktan geçiyor. Yüzme, tüm sporlar arasında selülitle mücadelede başı çekiyor.

 

 

 

 

 

Selülit birçok kadının ortak problemi. Tahminlere göre kadınların neredeyse yüzde 90’ı az ya da çok selülit problemi yaşıyor. Bacaklarda, kalçada, hatta kollarda görülen portakal kabuğu görüntüsünden kurtulmak için birçok yöntem denense de mucize bir çözüm yok. Neyse ki egzersiz ve sağlıklı bir diyetle yağ yakmak, kas dokusunu sıkılaştırmak selülitleri azaltmaya ve daha düzgün bir görünüm kazanmanıza yardımcı olabiliyor. Sıkı bir kardiyovasküler egzersiz olan yüzme, yağ yakmanın da en iyi yolu. Suda yapılan egzersizler lenfatik sistemi ve kan dolaşımını aktive ediyor. Ayrıca su cilde masaj yaparak selülitleri azaltmaya yardımcı oluyor. Üstelik kilolu biriyseniz eklemlere yük bindirmeyen yüzme, yapabileceğiniz en uygun spor. Selülitlerden kurtulmak için haftada 5 gün, 30-40 dakika tempolu yüzün.

Bacaklara su masajı
Denizde ya da havuzda tempolu yüzmenin yanı sıra bu basit egzersizi deneyebilirsiniz: Suyun üzerinde dikey olarak durun, dizlerinizi hafifçe bükün ve hızlı bir şekilde ayaklarınızın altındaki suyu tekmeleyerek bacaklarınızda, kalçanızda suyun masaj etkisini hissedin.

Formsanté – 2015 Haziran sayısı
Aytaç Özkardaş Gozzi

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here