Diğer
  Ana SayfaSağlıkServiks nedir? Serviks kanseri belirtileri ve nedenleri nelerdir?

  Serviks nedir? Serviks kanseri belirtileri ve nedenleri nelerdir?

  -

  Rahim ağzı kanseri olarak bilinen serviks kanseri hakkında detaylı bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum / Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Doç. Dr. Aydın Köşüş, serviks kanseri belirtilerini ve tedavi yöntemlerini açıkladı.

  Tıp literatüründeki adı serviks olan yapının halk arasındaki adı rahim ağzıdır. Rahmin vajinaya bağlanan kısmında yer alır. Serviks dediğimiz yapı 4-5 cm uzunluğunda olmakla birlikte bazı kadınlarda daha kısa ya da daha uzun olabilir. Oldukça sert bir yapıya sahip olan serviks dokusu gebelik sırasında oldukça yumuşak bir hale gelir. Maalesef kadın genital organ kanserlerinin en sık geliştiği noktalardan birisi de serviks olup serviks kanseri ya da rahim ağzı kanseri olarak adlandırılır. Dilerseniz şimdi serviks kanseri hakkında bilgiler verelim.

  SERVİKS (RAHİM AĞZI) KANSERİ NEDİR?

  Bu kanser türü dünyada en çok görülen kanser türleri arasındadır. Kadınlar arasında ise görülme sıklığı açısından dördüncü sırada gelen kanser türüdür. Özellikle gelişmekte olan ülkelerse en sık görülen kadın genital kanserleridir. Gelişmiş ülkelerde ise rahim ağzı tarama testleri sayesinde oldukça düşük seviyelere inmiştir.

  SERVİKS KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Serviks kanseri belirtileri arasında en yaygın görülen belirti vajinal kanamadır. Sık görülen diğer bir belirti ise disparoni adı verilen cinsel birliktelik sırasında yaşanan ağrılardır. Anormal şekilde görülen vajinal akıntı ve regl döngüsünün aşırı şekilde bozulması da rahim ağzı kanserinin erken görülen belirtileri arasındadır.

  Hastalığın ilerleyen evrelerinde ise vajinal kanamalar sebebiyle hastada kansızlık görülmeye de başlar. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi iştahsızlığa bağlı olarak aşırı kilo kaybı da görülebilir.

  - Advertisement -

  Diğer belirtileri arasında ise;

  • Kişinin menopoz döneminde olmasına rağmen kanama görülmesi,
  • İdrara çıkma sırasında acı ve ağrı,
  • Belde ve sırtta anormal ağrılar,
  • Duş ya da pelvis muayenesi sonrası kanama gibi durumlar görülür.

  Bu belirtilerden bazıları aşırı stres ya da başka hastalıklar sebebiyle de görülebilir. Bu belirtilerin uzun süreli görülmesi ve birden fazla belirtinin aynı anda ortaya çıkması gibi durumlarda mutlaka bir hekime muayene olunması gerekir.

  SERVİKS KANSERİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

  Vücudumuzda yer alan hücrelerimiz kendini yenilemek için belirli periyotlarda bölünür ve kendini yeniler. Bu yenilenmeler sırasında bazı hücreler dış etkenlere bağlı olarak mutasyona uğrayabilir. Bu mutasyonlar sonucu ise hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başlar. Bu anormal şekildeki hücre topluluğu tümör adı verilen yapıyı oluşturur. Bu tümörlerin kötü huylu olanları da kansere neden olur.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz