Diğer
  Ana SayfaTrendSesle gelen şifa

  Sesle gelen şifa

  -

  Kendi sesinizi kullanmanın ya da doğayı çağrıştıran etnik sesler dinlemenin sağlığınız üzerinde olumlu etkiler yarattığı aklınıza gelir miydi ? Geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanan, sesle şifa yöntemi sayılabilecek bu terapi sayesinde beynin sağ ve sol bölümü dengeli hale geliyor, çakralar açılıyor ve vücuttaki sıkışmış enerji özgürce dolaşabiliyormuş. Böylece fiziksel ve ruhsal sorunlardan arınabiliyorsunuz

  Esin Altuğ

  "Ermeni mistik Gurdjieff, Doğuya yaptığı seyahatler sırasında enteresan bir deneyim yaşamış. Bir manastırdaki rahipler inanılmaz bir ses kutusu icat etmişler. Rivayet o ki, bu cihazın ürettiği sesler, bir köpeğin ayağındaki yaraların hem ortaya çıkmasını hem de yok olmasını sağlayabiliyormuş…"
  Gerçek olsun ya da olmasın, ses terapisti Neera Halls'ın aktardığı bu hikaye, sesin yüzyıllardır alternatif şifacıların ilgi alanı olduğunu gösteriyor. Günümüzde de ses terapisi destekleyici tıp yöntemleri arasında.
  Şifa aracı olarak kullanan uzmanlara göre ses, tıpkı düşünce gücü gibi sağlığımızı ve olaylara bakış açımızı etkileyebiliyor. Ülkemizde bu anlamda iki farklı uygulama yapılıyor. İlki Maharashi Transandantal Meditasyon Derneği tarafından, diğeri ise Osho öğretileri doğrultusunda Kun Meditasyon bünyesinde uygulanan yöntemler. Her ikisinde de amaç aynı: Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam biçimi kazanmak… Yöntemler ise farklılık gösteriyor.

  Maharashi'de sesle şifa

  Maharashi Vedik Titreşim Programı'nda sağlık kazanmak isteyen kişiye banttan özel frekanslı sesler dinletiliyor. Yüzyıllardır Doğu bilgeleri tarafından belirlenmiş doğa seslerine benzeyen etnik mırıltılar diyebiliriz bunlara. Bilinci uyaran ve doğanın işleyişini tasvir eden bu seslerin özel isimleri ve vücudumuzda etkiledikleri özel bölgeler var. Örneğin bilinçte akıcı bir uyanıklılık hali yaratan Sama Veda sesi, duyu sistemini etkiliyor. Sankhya sesi ise hücreler, dokular ve organlarla ilgili, Smriti sesi hafızayı temsil ediyor vb. Sağlık sorununuzdan kurtulmak için tıbbi çözümlere ek olarak ses terapisini de denemek istiyorsanız, yapmanız gereken, seanslarda uzman eşliğinde bu doğaçlama müziği dinlemek ve nefesinizi düzenleyerek kendinize odaklanmak.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz