Ana Sayfa Fitness Severek egzersiz yapmanın 10 yolu

Severek egzersiz yapmanın 10 yolu

 

Saat hesabına takılmayın

Sizin gibi çalışan biri için, haftada beş kez egzersiz yapmak ulaşılamaz bir hedef gibi görünüyor. Bu nedenle günleri unutun ve kendinize hedef dakikalar seçin. Bir haftada 10.080 dakika olduğuna göre kendinize hedef süre belirleyin ama günde en az 60 dakika egzersiz yapın. Birkaç hafta mümkün olduğunca hedefinizin üstüne çıkmayı deneyin ancak her zaman en azından minimum süreyi tutturmaya çalışın. Ve unutmayın, bu bir seferde olmak zorunda değil.

 

Sabırlı olun

Bir spor dalını veya aktiviteyi hemen sevmeyi beklemeyin. Unutmayın, seçtiğiniz egzersize bağlanmanız uzun sürebilir, bu da spora bakış açınızı gölgeleyebilir. Ama mutlaka ona bir şans verin! Gerekirse çalışmalarınızı ağırdan alın. Bu sayede hızlı bir başlangıç yapıp, kendinizi yaralama riskinden de kurtulabilirsiniz. Tamamladığınız her seans sonunda daha sağlıklı, daha heyecan verici ve zinde bir hayata adım attığınızı hatırlayın…

 

Arkadaş edinin

Uzmanlar, egzersizi daha eğlenceli hale getirmek için bir arkadaşın size yardımcı olacağı konusunda hem fikir oluyor. Elbette bu durumun, sizi duygusal olarak egzersize bağlaması da cabası… Çünkü her iki taraf da birbirine yardımcı olmak için, birbirini motive etmeye çalışıyor. Araştırmalar, spor yapmanın sosyal bir yanı olduğunu, insanların da temelde spordan bu nedenle ayrılmak istemediğini gösteriyor.

 

Doğru hedefler saptayın

Kendinizi bir atlet gibi hissetmeseniz de konulan hedeflere uymak, görünüşe bağlı hedeflere uymaktan daha kolay olacaktır. Bir şeyler yapmanın verdiği kendine güven duygusunun yanında, güzel ve fit görünmek sizin için bonus değerindedir. Beş kilometrelik bir yarış yeni başlayanlar için harika bir deneyim olabilir. Bu konuda bir destekçiniz olması sizi çok daha iyi motive eder. Yarışa hazırlanmak için bir antrenörle çalışabilirsiniz. Düşünsenize bu yaz 5 km, sonbaharda 10 km derken, gelecek yıl maraton koşuyor olabilirsiniz.

 

Yalnızca 10 dakika ayırın

Yağmur yağıyor, yorgunsunuz, erkek arkadaşınızı tüm hafta boyunca görmediniz… Egzersiz yapmamak için nasıl bir bahaneniz olsa da, 10 dakika bekleyebilir, değil mi? Kendinize yalnızca 10 dakika egzersiz yapacağınızı söyleyin. Bunun herkes için ulaşılabilir bir hedef olabileceğini unutmayın.

 

Sosyal medyada paylaşın

Formda kalmak için sosyal ağları kullanmaya ne dersiniz? Twitter ya da Facebook’ta antrenörünüzü ya da üyesi olduğunuz spor salonunu takip edebilir, sizin gibi diğer üyelerle sohbet edip, tanışabilirsiniz. Egzersiz, özellikle de fitness yapan farklı kişiler bu ağlarda spora dair ipuçlarını paylaşıyorsa, sizin de uzaklara bakmanıza gerek yok. Bu sayede yalnızca kendi çevrenizdeki değil, tüm dünyadan ünlü uzmanları, fitness eğitmenlerini ve sporcuları takip edebilir, onlara erişebilirsiniz. Sizin için iyi bir başlangıç olabilir. Düşünün bir kere… Facebook’ta ‘Bu hafta her gün işe yürüyerek gidip geldim’ yazdınız ve 25 arkadaşınız bunu beğendi! Bu sizi motive etmez mi?

 

Formsanté Dergisi Ağustos 2012 sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here