Sevindiren haber: Duru Eryiğit’in tedavisi için gerekli para toplandı

7 aylıkken ‘4. Evre Yüksek Risk Nöroblastom’ tanısı konan 1,5 yaşındaki Duru Eryiğit’in yaşam mücadelesi için ailesi yardım kampanyası başlatmıştı. Kampanyadan sevindiren haber bugün geldi. Ailesi Duru’nun tedavi masrafları için gerekli 4.000.000 milyon TL’nin toplandığını duyurdu.

KAMPANYA NASIL BAŞLATILMIŞTI?

Duru Eryiğit’in sağlığına kavuşabilmesi için AntiGD2 Tedavisi (Qarziba-Dinutuximab) görmesi gerekiyordu. İlacın SGK tarafından karşılanmaması ve yüksek maliyeti nedeniyle destek arayışına giren Eryiğit ailesi İstanbul Valiliğinin onayıyla bir destek kampanyası başlattı.

‘4 MİLYON TL’Yİ DESTEĞİNİZLE TOPLADIK’

Açıklamada, ”Duru’ya umut oldunuz, teşekkür ederiz. Duru’muzun tedavi masrafları için ihtiyaç duyduğumuz 4 milyon TL’yi sizlerin desteği ile topladık. Sesimize ses olan Duru’muza umut olan herkese çok teşekkür ederiz” dendi.

duru eryiğit'in

NÖROBLASTOM NEDİR? *

Duru Eryiğit için hazırlanan kampanya grafiklerinde hastalığın kısa bir tanımına da yer verildi:

“Nöroblastomlar kötü huylu solid tümörlerdir. Bunlar sempatik sinir sisteminin kontrolden çıkmış ilkel hücrelerinden ortaya çıkarlar. Nöroblastomların bazıları oluştukları yerle sınırlı kalmaktadır, bazıları ise kendilerine yakın lenf düğümlerine (lenf bezlerine, lenf bezelerine) sıçramaktadır. Bazı hastalarda kemik iliğinde, kemikte, uzaktaki lenf düğümlerinde, karaciğerde veya ciltte, nadiren de beyinde veya akciğerde hastalıklı hücreler yani metastazlar belirebilmektedir. Nöroblastomların kendilerine has bir özelliği de spontan olarak kendiliklerinden küçülüp ortadan kaybolabilmeleridir.”

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here