Diğer
  Ana SayfaSağlıkSeyahat Hastalıkları Rehberi

  Seyahat Hastalıkları Rehberi

  -

  Yaz geldi. Herkes bütün kış gözlediği o tatil için gün sayıyor. Peki sizi bekleyen tehlikelerin farkında mısınız? Büyük hayallerle çıktığınız tatilden evinize hasta dönmemek için almanız gereken önlemleri ve en sık görülen seyahat hastalıklarını araştırdık…

  Aytaç Özkardaş [email protected]

  'Eşim Amerika'dan 10 gün önce dönmüştü. Bir gece aniden hastalandı. Hastaneye kaldırdık, ancak bir türlü iyileşemiyor ve problemin nedenini bir türlü belirleyemiyorlardı. Çaresiz durumdayken nihayet hastalığın Amerika'da geyiklerde bulunan bir kenenin sokması sonucu oluştuğunu anladılar. Ancok uzun tedavilerden sonra sağlığına kavuşabildi.'

  Ebru A.'nın anlattığı olay uluslararası seyahatlerin hızla arttığı günümüzde pekçok insanın kabusu. Günümüzde insanlar geçmişe oranla çok daha fazla seyahat ediyor. Ve istatistiklere göre seyahate çıkanların yüzde 65'i kendini bir süreliğine de olsa hasta hissediyor, yüzde 15'inde ciddi belirtiler ortaya çıkıyor, yüzde 6'sı ise seyahatini bırakıp evine dönmek zorunda kalıyor. Üstelik son yıllarda ortaya çıkan Sars, domuz gribi gibi bulaşıcı hastalıklar bu korkuyu daha da artırıyor. International Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hande Aygün, ASM Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko ve Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nden (http://www.hssgm.gov.tr) seyahat hastalıkları ve korunma yolları ile ilgili aldığımız bilgileri sizin için derledik.

  TURİST İSHALİ

  - Advertisement -

  Tüm seyahat hastalıkları içinde en sık görülen hastalık turist ishali. Çünkü gidilen bölgenin yiyeceklerinde ve sularında alışık olmadığımız farklı mikroorganizmalar bulunabiliyor. Sıklıkla mide bulantısı, kusma ve ateş, ishale eşlik ediyor.

  Riskli bölgeler:
  Uzakdoğu, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri yüksek risk taşıyor. Doğu Avrupa ve Karayipler ise orta risk grubunda yer alıyor.

  Nasıl korunulur?

  Hastalığın ana kaynağı iyi yıkanmamış veya kirli sularla yıkanmış, açıkta satılan yiyecekler. Bu nedenle seyahatiniz sırasında açık sular veya açıkta satılan yiyeceklerden kaçının.

  Soslar, salatalar, deniz ürünleri, pişmemiş etler riskli yiyecekler arasında sıralanıyor. Ayrıca, kremalı yiyecekler ve protein içeriği yüksek yiyecekler de (özellikle tavuk ve yumurta ve dondurma) çabuk bozulma ihtimali olan gıdalar. Tazeliğinden emin olmadıkça bu besinlerden uzak durun. Riskli bölgelerde meyveleri kabuğuyla alıp kendiniz soyun-yıkayın.

  Hijyen koşullarından emin olmadıkça buz tüketmeyin.

  Ellerinizi uygun şekilde temizleyin.

  Haberin devamı 2009 Haziran sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz