Ana Sayfa Haber Seyahat kısıtlaması kalkıyor! HES kodu nedir, nasıl alınacak?

Seyahat kısıtlaması kalkıyor! HES kodu nedir, nasıl alınacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan normalleşme adımlarıyla ilgili açıklama yaparken 1 Haziran’dan itibaren şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kalkacağını duyurdu. Bu açıklamanın ardından gözler HES uygulamasına çevrildi. İlk etapta etrafımızdaki Koronavirüs risk alanlarını ve Koronavirüs sağlık takibini gösteren Hayat Eve Sığar uygulamasına bir yenilik daha eklendi. Güncellenen uygulamaya seyahatlerde kullanılacak ‘HES kodu’ eklendi. Peki, HES kodu nedir? Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodu nasıl alınır? SMS yöntemiyle HES kodu nasıl alınır? İşte tüm ayrıntılarıyla HES kodu….

HES KODU NEDİR? *

Özellikle vatandaşların şehirler arası yolculuklarında, Koronavirüs açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulama olacak.

‘HES KODU’ NASIL ALINACAK? *

Seyahatlerde alınacak HES kodu iki yöntemle alınabilir: *

  1. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden
  2. Kısa mesaj (SMS) yoluyla 

Kod, öncelikle seyahat amaçlı kullanılacak. HES kodu, bilet alınırken ilgili seyahat firması ile paylaşılacak, böylece tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati onaylanmayacak.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASINDAN HES KODU NASIL ALINIR? *

  • “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girin
  • “HES kodu oluştur” butonuna tıklayın
  • Kod kullanım süresini seçerek kodu oluşturun.

NOT: Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği kadar kod üretebilecek. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.

SMS YÖNTEMİYLE HES KODU NASIL ALINIR? *

HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023’e SMS olarak atılabilecek. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)

Seyahat firması, HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgulayacak, risk olması halinde seyahat onaylanmayacak. Seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacak.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here