Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikSezaryen sonrası aşırı kanama neden olur? Kanama ne kadar sürer?

  Sezaryen sonrası aşırı kanama neden olur? Kanama ne kadar sürer?

  -

  Doğum sonrasında annede kanama görülmesi normal bir durumdur. Ancak belli bir seviyeden sonra bu kanamalar; bazı rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Şimşek, sezaryen sonrası aşırı kanama neden olur? Ve sezaryen sonrası kanama hakkında dikkat edilmesi gerekenleri sizler için anlattı.

  SEZARYEN SONRASI AŞIRI KANAMANIN NEDENİ NEDİR?

  Aslında soruyu doğru sormak gerek: ‘’Sezaryen sonrası aşırı kanama neden olur?’’ Sezaryen olan ya da vajinal doğum yapan her kadında yaklaşık 500 ml kadar kanama olması normal bir durum. Ayrıca; ilk 1 hafta kanlı-küçük parçaların atıldığı bir lohusalık kanaması normal bir durumdur. 1 hafta içerisinde rengi açılıp 4 hafta kadar süren lohusalık akıntısına dönüşmektedir.

  Doğumdan sonrası plasenta ayrıldıktan sonra açığa çıkan rahim iç zarı bölgesinden aşırı kanama olmaması için rahimin güçlü bir şekilde kasılabilmesi gerekmektedir. Sezaryen sonrası ilk 24 saat içinde bir kadında aşırı kanama olması genellikle rahimin yapması gereken kasılmayı yeteri kadar yapamamasının bir sonucudur ve ‘’atoni’’ olarak adlandırılmaktadır.

  Atoni, anne hayatını tehdit eden ve hızla müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Kanamaya zamanında müdahale edilmezse, hayati riski olabilmektedir.

  DOĞUM SONRASI ANNENİN TAKİP EDİLMESİ ÖNEMLİ

  Atoni, en sık doğumdan sonra ilk 1 saat içinde kendini göstermektedir. Bu nedenle; sezaryen ya da vajinal doğum olsun, doğumdan sonra ilk saatlerde anneyi yakından takip ederiz. Nabız, tansiyon, idrar çıkışı ve kanama 15 dk arayla ölçülmektedir. Doğumdan sonra rahimin güçlü bir kasılması olmalıdır. Annenin karnına dokunarak bu kasılmanın yeterli olup olmadığı sık aralıklarla kontrol edilmektedir. Kasılmalar yetersizse, atoni vardır. İlk olarak rahim kasıcı ilaçlar verilmektedir. Buna da yanıt alınamazsa ameliyata alıp, rahimden olan kanamayı kontrol edecek cerrahi girişimler uygulanmaktadır.

  - Advertisement -

  Sezaryen sonrası bir diğer kanama nedeni; rahimin içinde plasental parça kalmış olmasıdır. Bu durum atoni gibi değil, daha az ama sürekli kanamayla kendini belli eder. Lohusalığın ilk 1 haftada sonlanan kanamasından farklı olarak, günler-haftalar boyunca süren kanama ile kendini belli ediyor. Bu durum anormaldir. Mutlaka doğum yaptığınız merkeze başvurmanız gerekir. Orada yapılacak bir ultrason ile, içeride parça kalıp kalmadığı netleştirilir.

  AKSESUAR PLASENTA KANAMA SEBEPLERİNDEN BİRİ

  Sezaryende plasentayı elle dışarı çıkarıyoruz. Bu nedenle; parça kalma ihtimali oldukça nadirdir. Yine de kalabilir. Plasentanın iki loblu olduğu (plasenta bilobata) ya da iki adet olduğu (aksesuar plasenta) kadınlarda bu risk daha fazladır. Bu durumlar hamilelik döneminde dikkatli bir bakış ile ultrasonla saptanabilir. Gözden kaçırılırsa; sezaryende ana plasenta dışarı alınırken, aksesuar plasenta içeride kalabilir. Bu da günler-haftalar boyunca süren kanama ile kendini belli eder. Ultrasonla içeride kalan parçayı gördükten sonra vakum kürtaj ile ya da histeroskopi dediğimiz rahimin içini kamerayla görüp aynı zamanda temizlik de yapabildiğimiz işlem ile rahimin içindeki parçaları çıkarıyoruz.

  KAN HASTALIĞI SEZARYEN SONRASI KANAMANIN NEDENİ OLABİLİR

  Sezaryen sonrası normalden fazla kanamaya yol açan bir diğer sık görülen neden; annenin, kanda pıhtılaşmayı engelleyen bir kan hastalığının olmasıdır. Hemofili ya da von willebrand hastalığı bunların en sık görülenidir. Bu durumlar; hamile kalmadan önce kadınların zaten farkında olduğu, tedavi altındaki hastalıklardır. Hamilelik boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadan doğuma kadar gelebilirler. Ancak sezaryen sonrası kanama riski çok yükselir. Bu nedenle; ameliyata girmeden hematoloji bölümüyle ortak çalışarak, aşırı kanamayı önleyici plazma nakilleri yapar ve ameliyatı öyle gerçekleştiririz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....