Diğer
  Ana SayfaFitnessShaking ile bir saatte 600 kalori

  Shaking ile bir saatte 600 kalori

  -

  1273240077-0Fonda eğlenceli bir müzik, biraz çarliston, biraz hiphop, biraz da salsa figürleri ve bütün bunların birleştiği bir egzersiz. Çok eğlenceli olmalı değil mi? Bir saatte 600 kalori yakılabilen, hem eğlendiren hem formda tutan “Shaking” son günlerin gözdesi. Sporu rutin ve sıkıcı bulanlar için eğlenceli bir alternatif…

  Formda kalmak ve sağlığımızı korumak için pek çok spor türünü deniyoruz ama itiraf edelim, çoğumuz uzun süreli ve düzenli olarak egzersiz yapmayı pek başaramıyoruz. Çünkü, aerobic, step ile fitness türleri, bir süre sonra ister istemez rutin ve sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Spor yaparken bu tekdüzelikten kurtulmayı amaç edinen Metrocity’deki Essporto Health &Fitness Club eğitmenleri, hem eğlenip, hem de formunuzu koruyabileceğiniz yeni bir ders oluşturdu:Shaking. İspanyol kaynaklı bu dans-fitness diyebileceğimiz yeni moda egzersiz bir kardiyo çalışması. Yani ham bir vücutla hemen başlayabileceğiniz değil de kendinizi bir kaç hafta geliştirdikten sonra girebileceğiniz bir ders. Eğitmenlerin söylediğine göre Shaking ile bir saatte yaklaşık 600 kalori yakabiliyorsunuz. Strese karşı yüksek enerji ve motivasyon kazanıyorsunuz. Dansı sporla birleştirmek bünyeyi de güçlendiriyor ve pek çok hastalıktan da korunuyorsunuz. İnsan daha ne ister ki, değil mi?

  Dünya danslarıyla form tutun! Biraz da Shaking’in nasıl bir egzersiz olduğuna bakalım. Spor ile dansın birleşiyor olması özellikle vücuda belli bir form ve kondisyon kazandırıyor ve değişimler de kısa sürede gözle görülebiliyor. Dolayısıyla egzersizde yeni trendlerin arasında dans öğelerinin yoğun olduğu çalışmalar artık başı çekiyor. Essporto Health & Fitness Club’de, içeriğini İspanyol dansçıların belirlediği Shaking; çarliston, funky ve hiphop gibi birçok dans stilinin kombinasyonundan oluşuyor. Afrika ritimleri ve cazdan da öğeler taşıyor. Kendinizi müziğe kaptırmamanız zaten mümkün değil! Figürler, neredeyse doğaçlama olarak kendiliğinden akıyor. Yaklaşık bir saat boyunca İspanyol dans ve spor eğitmenleri Salan Alanso ile Jesus ALveres’in eşliğinde kardiyovasküler egzersiz temeline dayanan Shaking’de farklı dans stillerinden figürler de öğreniyorsunuz.

  Saatte 600 kalori yakabilirsiniz Spor ile dans birleşince ortaya enerji dolu bir çalışma çıkıyor. Derste kimi zaman salsa ağırlık kazanırken, kimi zaman da rockn roll’un veya hip hop’un ritimleri ön plana çıkıyor. Dans eğitmenleri bu ritimlerin bazen yorucu da olabildiğini söylüyor. Ancak kendinizi dansın ritmine o kadar kaptırıyorsunuz ki yorulduğunuzun farkına bile varmıyorsunuz. Vücudunuzun yağ yakarken, formuna da kavuştuğunu söylemeye gerek yok herhalde? Özellikle bacak, kalça ve karın kasları üzerinde etkili olan hareketler, tüm vücudunu sıkılaştırıyor. Koreografi ve ritimli egzersizler fiziki kondisyonu güçlendirip bölgesel sıkılaşmayı desteklerden bir yandan da denge ve estetik duygusunu güçlendiriyor. Ayrıca spor grup sinerjisiyle birleşince ortaya çıkan pozitif enerji, kendinizi daha zinde hissetmenizi de sağlıyor. Dans ve spor eğitmeni Salan Alanso, dersin koreografisine göre değişmekle birlikte bir saatlik dersin sonunda ortalama 400-600 kalori yakmanın mümkün olabildiğini belirtiyor.

  Shaking’in diğer faydalarını ve nerede yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu ay Formsante’yi okuyun….  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz