Diğer
  Ana SayfaAktüelSıcak içecekler koronavirüsten korur mu?

  Sıcak içecekler koronavirüsten korur mu?

  -

  Sıcak içeceklerin koronavirüse karşı koruduğu, boğazdan alınacak virüsün sıcak su ile öldüğü halk arasında sıkça konuşuluyor. Peki bu doğru mu? Sıcak içecekler koronavirüsten korur mu? İşte cevabı!

  Sosyal medyada ya da halk arasında koronavirüse karşı koruma sağlama iddiası olan birçok öneri paylaşılıyor. Bu önerilerden biri de sıcak içeceklerin koronavirüsten koruduğu yönünde. Peki gerçekten sıcak içecekler koronavirüsten korur mu?

  BBC’de yer alan habere göre, İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi’nden solunum hastalıkları uzmanı ve Soğuk Algınlığı Merkezi eski direktörü Ron Eccles, “Sıcak içeceklerin viral enfeksiyonlara karşı koruyacağına dair hiçbir kanıt yok” diyor. Eccles, geçmişte soğuk algınlığı ve grip hastalarının sıcak sıvı içmelerinin belirgin etkileri üzerine araştırmalar yapmış bir uzman. Sıcak bir içeceğin, soğuk algınlığı semptomlarında biraz rahatlama sağlasa da, bunun kısmet iltihabı hafifleten ağız ve burundaki tükürük ve mukus salgılarını teşvik etme etkisinden kaynaklandığını buldu. Ancak bunun aynı zamanda güçlü bir placebo etkisi olabileceği sonucuna da vardı.

  VİRÜSTEN KURTULMAYA DA YARAMAZ

  Bununla birlikte sıcak içecekler, enfeksiyona neden olan virüsten kurtulmaya da yaramaz. Virüslerden kurtulmak için düzenli olarak içme suyu veya gargara suları ile boğazı temizlemenin de bir faydası yok.   

  Enfeksiyona neden olan virüsler, diğer insanlar tarafından damlacıklar ile saçılır ve bunlar vücuda burun ya da ağızdan girebilir ve öncelikli olarak solunum yollarındaki hücrelere bulaşma eğilimi gösterirler. Bu hücreler de yüzeylerinde virüslerin içine yerleşmek için ihtiyaç duyduğu enzim taşırlar.

  - Advertisement -

  Bu damlacıkların solunması ile virüsler akciğerlere taşınır, ki buraya da bir ağız dolusu sıvı dahi ulaşamaz.

  Vücudun içine girdikten sonra, virüs de hızlı bir şekilde kendini kopyalayarak hücrelerin içine girer, bu da virüsün sıvıyla atılmasını imkansız hale getirir. Bazı çalışmalar, enfekte olan ilk hücreden itibaren enfeksiyonun diğer hücrelere sıçramasının 30 saate kadar sürebileceğini ileri sürdü.

  VİRÜS AŞIRI SICAKLIKLARDAN KORUNUYOR

  Benzer şekilde, hücrelerimizin içine girdikten sonra, virüs aşırı sıcaklıklardan korunur. İnsan vücudu, virüsün çoğalması ve yayılması için mükemmel olan 37 derecede sabit kalma eğilimindedir. Sıcak sıvı içerek solunum yolunuzdaki sıcaklığı yükseltmeniz ve oradaki hücrelerin içindeki virüslerden herhangi birini öldürmeniz olası değildir.

  Sars’a neden olan koronavirüsü etkili bir şekilde öldürmek için 56 derece veya daha yüksek sıcaklıklar gerekir, ancak bazı testler 60-65 dereceden yüksek sıcaklıklara ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Covid-19’a neden olan virüsün yüksek sıcaklıklara karşı direnci hakkında henüz bir çalışma yayımlanmış olmasa da, diğer koronavirüslere benzer olması muhtemeldir.

  Yemek pişirerek gıda üzerindeki virüsü öldürmek için 70C ve üstü sıcaklıkları kullanabilirsiniz, ancak bu ısı insan derisini haşlamaya ve yaralanmalara neden olacak kadar sıcaktır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....