Sıfırlama Diyeti’yle bedeninizi yeniden başlatın

Fotolia 87749451 Subscription XXL

15 gün içinde hem metabolizmanızı güçlendirerek hem de fazla yağlarınızdan kurtularak zayıflamanın keyfine dünyaca ünlü yıldızların beslenme danışmanı Harley Pasternak’ın Sıfırlama Diyeti ile varın!


Y
aşamın yeterince zor olduğunu belirterek “Hayattaki en büyük zevklerden biri yemek yemektir ve kilo vermek, diyet yapmak asla bir ceza gibi olmamalıdır” diyen Harley Pasternak, sevimsiz ve acı çektiren diyetleri unutmanızdan yana. İyi yerken bile kilo verilebileceğinin altını çizerek; diyeti keyifli hale getirecek, neredeyse her besin grubundan değerler almanızı sağlayacak, sizi mutlu edecek ve en önemlisi aç bırakmayacak Sıfırlama Diyeti ile sağlıklı kilo vermeye farklı bir bakış açısı kazandırıyor. 

NASIL YAPILIYOR? 
Bedeninizi ve dış görünümünüzü baştan aşağıya değiştirecek Sıfırlama Diyeti, üç farklı aşamadan oluşuyor. Toplamda 15 güne denk gelen bu üç evrede günde beş öğün yiyebilmeyi, günün genelinde hareket halinde olmayı ve kendi öğünlerinizi hazırlayabilmeyi öğrenmiş oluyorsunuz. 

Şimdi bu üç farklı dönemi ele alalım… İlk beş günü içeren birinci evrede günde üç kez püre ve iki ara öğün tüketilmesi gerekiyor. Birinci evre, beynin ve bedenin besin değişikliklerine alışması açısından önemli bir yer tutuyor. Öğünlerin miktarı az olmayacağından doymama gibi bir korkuya kapılmanıza da gerek yok. Beslenmenin yanı sıra birinci evrede de hareket temposuna dikkat etmek gerekiyor. Bu ilk beş gün boyunca ağırlık ya da kondisyon çalışmalarını bir kenara bırakıp, yalnızca yürümeye odaklanmalısınız. Günde en az 10.000 adımı tamamlayarak bu işlemi de yerine getirebilirsiniz. 

İkinci evre ise altıncı ve 10’uncu günler arasındaki zamanı kapsıyor. Birinci evrede olduğu gibi yine beş öğün tüketiliyor fakat iki püre ve bir normal öğüne ek olarak sağlıklı ara öğünler tercih edilebiliyor. İkinci evrede hareket temponuzda da değişiklikler meydana geliyor. Birinci evredeki 10.000 adıma ek olarak haftanın üç günü bedeninizi güçlendirmek adına beşer dakikalık fitness programı uygulamanız gerekiyor. Kendinize uygun olan kol, karın ve bacak hareketlerinin her birine beş dakikanızı ayırarak egzersiz programınızı tamamlayabilirsiniz. 

Üçüncü aşamada ise yalnızca bir püre, iki normal öğün ve iki ara öğün tüketilmesi gerekiyor. Egzersizlerde ise gün boyunca tamamlanan 10.000 adım haricinde ikinci aşamadaki programın genişletilmiş hali uygulanıyor. Yani atacağınız 10.000 adım dışında 30 dakikalık ekstra yürüyüş ve ek olarak 10’ar dakikalık direnç egzersizlerinizi tamamlamanız gerekiyor. 

NELER YAPABİLİRSİNİZ? 

KAHVALTI 

Malzemeler:

• 5 adet çiğ badem

• 1 adet kabuğu soyulmamış, çekirdeksiz, doğranmış kırmızı elma 

• 1 adet dondurulmuş ve doğranmış küçük muz

• 150 g yağsız yoğurt

• 1 bardak yağsız süt

• 1/2 çay kaşığı toz tarçın 

Yapılışı:

Karıştırıcıda bademleri ezilinceye kadar karıştırın. Elma, muz, yoğurt, süt ve tarçını katın. Dilediğiniz kıvama gelinceye kadar karıştırmaya devam edin. 

Besin değerleri:

Kalori: 325 kcal

Yağ: 4 g

Karbonhidrat: 56 g

Protein: 19 g

Lif: 8 g

ÖĞLE

Malzemeler:

120 g dondurulmuş frambuaz

30 g dondurulmuş yaban mersini

1/2 portakal

1/2 çay kaşığı vanilyalı protein tozu

1 yemek kaşığı çekilmiş keten tohumu

Yapılışı:

Karıştırıcıda frambuaz, yaban mersini, portakal, protein tozu ve keten tohumunu istenilen kıvama gelinceye kadar getirip servis edin.

Besin değerleri:

Kalori: 271 kcal

Yağ: 5 g

Karbonhidrat: 43 g

Protein: 27 g

Lif: 11 g

AKŞAM

Malzemeler:

60 g ıspanak

1 adet kabuğu soyulmuş, çekirdeksiz, doğranmış olgun armut

15 adet yeşil ya da kırmızı üzüm

185 g gram yağsız yoğurt

2 yemek kaşığı doğranmış avokado

1-2 yemek kaşığı taze yeşil limon suyu 

Yapılışı:

Karıştırıcıya ıspanak, armut, üzüm, yoğurt, avokado ve yeşil limon suyunu koyun. İstediğiniz kıvama gelinceye kadar karıştırın. 

Besin değerleri:

Kalori: 275 kcal

Yağ: 6 g

Karbonhidrat: 48 g

Protein: 20 g

Lif: 9 g

En iyi püre için süt, yağsız proteinler, sağlıklı yağlar ve yüksek lif içeren karbonhidratları tercih etmelisiniz. Ara öğünlerde elma, armut, portakal, kivi ve taneli meyveler tüketebilirsiniz.

Formsante 2016 – Şubat Sayısı
Elif Gürsoy

 

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here