Diğer
  Ana SayfaHaberSinema, tiyatro ve gösteri merkezleri ne zaman açılacak?

  Sinema, tiyatro ve gösteri merkezleri ne zaman açılacak?

  -

  Koronavirüs önlemleri kapsamında kapatılan sinema, tiyatro ve gösteri merkezleri vatandaşların en çok özlem duyduğu yerlerin başında geliyor. Peki, ne zaman açılacaklar, nasıl faaliyete geçecekler?

  SİNEMA VE TİYATROLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

  Kabine toplantısı sonrasında ‘yeni normal‘ sürecinden bahseden ve yeni düzenlemeleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz’dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecektir” açıklamasında bulundu.

  NORMALLEŞME SÜRECİNDE AÇIKLANAN DİĞER YENİ KARARLAR

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 65 yaş ve üstü vatandaşların haftanın her gün saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabileceklerini belirterek, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda alınan kararları şu şekilde açıkladı:

  • “Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati 22.00’den 24.00’e uzatılmıştır.
  • 18 yaş altı ile ilgili kısıtlama, küçüklerin ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kalkmıştır.
  • Nikah salonları 15 Haziran’dan, düğün salonları ise 1 Temmuz’dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayacaktır.”

  SİNEMA SALONLARINDA HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK?

  Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Başkanı İrfan Demirkol’a göre yoğun talep gören bir film vizyona girdiğinde, gelen talebe göre o film kalabalık salonlar yerine daha fazla salonda gösterime girecek ve seyirci bu şekilde diğer salonlara bölünecek. Böylelikle bir salondaki seyirci sayısı daha az tutulacak. Gün içindeki toplam seans sayısında da değişiklik öngördüklerinin altını çizen İrfan Demirkol, şunları söyledi:

  “Bir salonda günde 5 seans varsa bu sayıyı 4’e düşüreceğiz. Sıkışık sıkışık seanslara gerek olduğunu düşünmüyoruz. Bu sayede seanslar arasındaki süre uzayacak ve bu sürede de salonda hiçbir etkinlik olmayacak. Işıklar kapatılacak, temizlik yapılacak ve havalandırılacak. Yeni seans için en erken 1 saat sonra açılacak o salon.”

  - Advertisement -

  sinema, tiyatro

  ‘BÜFELER KAPALI OLUR, PATLAMIŞ MISIR YOK’

  “10 dakikalık film araları kalkabilir, gerek yok. Büfeler kapalı olur, büfeleri ben de dahil olmak üzere açmayı düşünmüyoruz. Patlamış mısır dahil açık yiyecek ve içecek olmaz, hazır jetonlu makinalar kullanılabilir büfeler yerine. Sunulan ürünler sadece kapalı ambalajında ürünler olabilir. Bunlar başka sektörlerde de uygulanan bizlerin de üzerine konuştuğumuz üzerine düşündüğümüz muhtemelen durumlar.”  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz