Diğer
  Ana SayfaPozitifSır kitap: İlahi Nizam ve Kainat

  Sır kitap: İlahi Nizam ve Kainat

  -

   

  13112013 pozitif3Ruhselman Ailesi’nden anılar

  Bedri Ruhselman’ın yeğeni hayattayken dayısına ait anıları derledi ve eşine bıraktı. İsimlerinin saklı tutulmasını isteyen bu kadın, eşinin anılarını sadece bizlerle paylaştı. Biz de bu özel ricasına saygı gösterip ismini vermeden, evindeki not kağıtları arasından okuduğu anıları aktarıyoruz.

  Yeğeninin kaleminden…

  “Dayımla özel bir münasebetimiz vardı. Kitaplarını okurdum, çalışmalarını yakından takip ediyordum. Medyumik yeteneklerim olduğunu söylemişti bana. Ancak hiçbir deneme yapmadı, birlikte çalışmadık. Buna halen üzülürüm.”

  - Advertisement -

  “Son çalışmasını bitirdikten sonra bize gelmişti. Aylardan ocaktı… Dolabın üstünde annesinin fotoğrafı vardı. Ona bakıp bakıp derinlere daldı o gün. Bize de veda etti. Öleceğini biliyordu.”

  (16 Şubat 1960 yılında hayata veda eden Bedri Ruhselman 18 Şubat günü toprağa verildi.)

   

   

  Mustafa Kemal ile tanıştı…

  “Çanakkale Savaşı ile ülkemiz pek çok şehit vermişti. Şehitlik ile ilgili kitaplar yayınlanıyordu. Dayım da bu kitaplardan birisini okumuş ve şehitliğin yüksek bir mertebe olduğunu öğrenmişti. Tıp eğitimini yarıda bırakıp asker olmak istemiş. Rahmetli anneannem endişe duymuş, biricik oğlu Bedri’yi vazgeçirmesi için asker olan kardeşinden yardım istemiş. Büyük akrabamız Bedri Dayı’mın yanına vardığında, dayım çoktan başvurusunu yapmış, çağrılmayı bekliyormuş.

  Yüzbaşı olan dayısı Ruhselman’ı alıp ve o dönemde subayların sohbet ettiği, Sirkeci’deki Meserret Kahvehanesi’ne götürmüş ve oradaki subaylarla ne yapabileceklerini konuşmaya başlamışlar.

  Konuşmaları yüksek sesli olduğu için etraftan duyulmuş. Yan masadan sarışın bir subay gelip, ne olduğunu sormuş. Anlatmışlar, ikisi de ayrı ayrı. Bu subay elini Bedri Ruhselman’ın omzuna koymuş ve ona nasihat etmiş: ‘Oğlum, duyguların mühim ve saygı duyulacak türden. Vatan için ölmek onurdur. Milletimizin askere ihtiyacı olduğu aşikardır, lakin bizim mektep yüzü görmüşe de ihtiyacımız var. Evladım, senin bu vatana vazifelerin farklı olacaktır.’ Cebinden çıkardığı kartın üzerine bir şeyler yazıp, Savaş Bakanlığı’ndaki belirli bir isme vermelerini söyler. Bu kart sayesinde listeden ismi silinecektir. Sarışın subaya ait kartın üzerindeki imza şöyledir: Miralay Mustafa Kemal!”

   

  Kitap, içindeki kehanetlerle kendini doğruladı!

  Günümüzün en popüler sorunu olan global ısınma ve ondan kaynaklı iklim değişikliğini bundan 54 sene önce yazdığı bu kitapta bildiren Ruhselman 2050’li yılları işaret ederek eksen eğikliğinin kavuşacağı açının 36 derece olacağını ve takip eden süreçte dünyanın yarım dairelik bir dönüşle tepetaklak olacağını söylüyor. Tüm bunların tetikleyicisinin dünyamıza yaklaşmakta olan bir gezegenin çekim kuvveti olduğunu söylemekle kalmayıp dünyada hayatın nasıl devam edeceği konusunda, yerkürenin yenilenmesini takiben 300 yıllık bir kabalaşma döneminin ardından insanoğlunun evrimleşeceği 60 bin yıllık yeni bir devrenin başlayacağı kitapta yer alıyor. Dünyadan ayrılacak olanların ise “sevgi planı”na geçişleri ve ardından yaşanacak aşamalar yine detaylarla anlatılıyor.

  Büyük Vazife Planı’ndan gelen bilgilerde; madde kainatının oluşumu ve amorf (ilk, öz) maddeden ruhun varlığına, ruh ile maddenin ilişkisinden kainat sistemlerine dek açık bilgiler yer alırken, zamanın da düz bir çizgi olmadığı yazılıyor. Sevgi kavramına özellikle dikkat çekilirken, “sevgi planı” veya “asli prensip” gibi kavramlarla da bizleri tanıştırıyor. Kitabın sonlarında bazı kehanetler yer alıyor. Derece, ölçü ve detaylarla zamanları da belirtilen bazı kehanetler ise, yazıldığı tarihten 50 yıl sonrasını işaret ediyor, yani günümüzü!

  Orijinaline tümüyle sadık kalınarak ilk baskısı 2 Nisan 2013’te yayınlanan kitap kısa sürede çok satanlar listesine girerek üç haftada dört baskı yaptı. Fakat kendi döneminin Türkçesi’yle yazıldığından günümüz Türkçesi’ne de çevrilerek Haziran 2013’te okuyucuya tekrar sunuldu. Kitapta ilk konular yeni kavramlar içerdiğinden biraz ağır ilerlerken, devamındaki aile hayatı, kadın-erkek ilişkileri üzerine örnekler, rüyalar gibi gündelik yaşantıya dair konuların daha hızlı ilerlediğini göreceksiniz. Küresel ısınmaya bağlı yaşadığımız iklim değişiklikleri ve mevsimsel sapmaların fark edilmeden yavaş yavaş yaşanmaya başlayacağı anlatılıyor. Ülke isimleri, bölgeler ve dereceler tek tek belirtiliyor ve eksen kaymasının da detayları veriliyor.

   

  Yazı: Özgü ELVAN YILMAZ

  Pozitif Dergisi Sayı 2  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz