Diğer
  Ana SayfaFitnessSırtınıza binen yükü Yoga'yla atın

  Sırtınıza binen yükü Yoga’yla atın

  -

  Bilgisayar başında uzun süre çalışmaktan ya da saatlerce trafikte araba kullanmaktan sık sık bel ve sırt ağrısı mı çekiyorsunuz? Bu yoga pozlarıyla sırtınıza binen yükü atın, sağlıklı bir duruşa kavuşun.

  Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak, araba kullanmak, duruş bozuklukları ve stres sırt ile bel ağrılarını tetikliyor. Tüm vücudunuzun stresini alan, doğru duruşu sağlayan ve duruşunuzun farkındalığını yaratan yoga bu ağrıları azaltmada en büyük yardımcınız. Cihangir Yoga’dan Zeynep Çelen, “Bu serinin yararlı olması için sadece pozları yapmanız yeterli değil. Yaparken bedeninizde özellikle de sırt ve bel bölgenizde oluşan hislere dikkat getirmeniz gerekiyor” diyor ve devam ediyor: “Seri, sırt ve bel bölgenizi uyarıyor olacak, bu da o bölgeleri daha yakından tanıma ve hissetme olanağı sağlayacak. Bu hissetme yeteneği sayesinde gün içerisinde sırtınızı ağrıtabilecek duruş veya oturuş bozukluklarını erkenden fark edebilecek ve düzeltmek için fırsatınız olacaktır. Yoganın uzun vadeli şifalarından biri, omurganın sağlıklı hissettiği hizadan çıktığı anları size haber verme yeteneğinin gelişmesinde yatar.”

   

  22112013 yoga1a22112013 yoga1bTADASANA (A) – URDVHA HASTASANA (B)

  - Advertisement -

  Ayaklarınızı kalça mesafesi aralığında birbirine paralel olacak şekilde yerleştirin. Topuklar, leğen kemiği, göğüs kafesi ve baş üst üste gelsin, kalçayı ileriye göndermeyin (gerekirse bir kez aynada yandan bakarak hizalanın ve hizanın hissini tanımaya çalışın, hep ayna kullanmayın). Bu hizayı gün içerisinde ayakta durduğunuz her an kendinize hatırlatın.

  Nefes alın, nefes verirken avuçları kalbin önünde bir araya getirin ve sırtınızda kürek kemiklerinizi birbirine hafifçe yaklaştırın. Burada aldığınız bir nefesi kürek kemiklerinin arasına yollayın. Nefes verirken karnı yumuşatın. Tekrar aldığınız bir nefesle kolları yukarıya kaldırın, ama bunu yaparken omuzlar boynu sıkıştırmayacak şekilde aşağıda kalsın. Nefes verirken kolları geri bedenin yanına indirin. Kendi nefes hızınızla, nefesi alırken kolları yukarı, verirken de aşağı hareket ettirin. Avuçlarınız geniş, ama gergin olmasın.

  Nefes alma ve verme süreniz boyunca hareket edin, nefesiniz çok kısaysa o zaman hareketleri iki nefes boyunca yapın. Dilerseniz birkaç kez elleri gözlerinizle takip edin veya gözleri kapayın ya da çeneyi düşürmeden ileride bir noktaya bakın. Hareketin her aşamasının sırtınızda yarattığı hisleri fark edin. Kendi nefesinizle bundan en az 10  tane yapın. Bittikten sonra, bir iki nefes hareketsiz kalın. Sırtınızı hissedin.

   

  22112013 yoga2UTTANASANA

  Nefes alırken kolları yukarı Urdvha Hastasana’ya kaldırın, nefes verirken ellerle leğen kemiğini tutun. Nefes alın, göğüs kafesinin etrafını ve kürek kemiklerinin arasını genişletin, nefes verirken ellerinizle leğen kemiğini öne çevirmeye başlayın. Omurganız bu hareketi takip edecek ve kalçadan öne eğilmeye başlayacaksınız.

  Hareket başladığında dizleri bükmeye başlayın ve gövdeyi bacakların üstüne getirin. Başın ağırlığını bırakın, kolları yere sarkıtın. Bu ilk aşama. Belinizi korumak için dizlerinizi poz boyunca bükük tutun. Bükük tutmak ilk başta yorucu gelebilir. Yorulduğunuzda bacakları düzeltmek yerine, bir sonraki poza geçin. Yarın bu pozu daha uzun süreli yapabilirsiniz.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....