Siz koşarken neler oluyor?

Fotolia 85396206 Subscription XXL

Tek bir egzersizle, sayısız yarar sağlamaya ne dersiniz? İşte kulaklıklarınızı takıp çıktığınız her koşuda kendinize yaptığınız iyiliklerden bazıları…

 

 

 

 

 

 

 

RUH HALİNİZ İYİLEŞİYOR
Yalnızca 30 dakika süren düşük tempolu bir koşu bile modunuzu yükseltip, vücudunuzdaki stresi etkisiz hale getirebiliyor. 

YAŞAM SÜRENİZ UZUYOR 
Yapılan araştırmalara göre, sadece haftada bir saat antrenman yapmak bile yaşam sürenizi ortalama üç yıl uzatabilmeye yardımcı oluyor. 

DAHA İYİ VE KALİTELİ UYUYORSUNUZ 
Bir çalışmada gönüllü olan katılımcılar incelendiğinde üç hafta boyunca günde yarım saat antrenman yapanların daha hızlı uykuya daldığı ve daha uzun süre uyudukları gözlendi. 

KALP SAĞLIĞINI KORUYOR 
Haftada ortalama 10 kilometre koşanlar hayati risk taşıyan kardiyovasküler hastalıklarla karşılaşma ihtimalini yüzde 45 azaltıyor. 

KOLAYCA KİLO VEREBİLİYORSUNUZ 
Haftada beş kez, günde yarım saat, ortalama 10 km hızla koşmak 340 kalori yakmayı sağlıyor. Bu da bir yılda yaklaşık 10 kilo kaybetmeye karşılık geliyor. 

HAFIZANIZ GÜÇLENİYOR 
Araştırmalara göre haftada dört kez, günde yarımşar saat koşmak beynimizde hafızadan sorumlu bölgeyi koruyor, konsantrasyon ve odaklanmayı artırıyor. 

DİYABET RİSKİNİZ AZALIYOR 
Düzenli olarak haftada beş gün, 30 dakika egzersiz yapmak diyabet riskini yüzde 12 azaltıyor. 

METABOLİZMANIZ ATEŞLENİYOR 
Düzenli egzersiz yapmak akciğer kapasitesini genişletip, kan dolaşımını artırıyor. Bu da metabolizma hızının artmasına yardımcı oluyor. 

Formsanté – 2015 Eylül sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here