Siz sorun uzmanlar yanıtlasın

Sağlık konusunda aklınıza takılan ya da sormaya çekindiğiniz sorular mı var? Artık merak ettiğiniz cevaplara kolayca ulaşabileceksiniz…

Parmaklarım ağrıyor
S- Parmak ucumdaki eklemlerde yoğun ağrılar hissediyorum. Bununla ilgili olarak bazı testler, tahliller yapıldı ama herhangi bir sebep çıkmadı. Ağrının temelinde ne olabilir?
Melis T.

C- Parmak ağrılarının birçok sebebi olabilir. Size hangi tahlillerin yapıldığını belirtmemişsiniz ama başlangıçta genel olarak CRP, RF ve sedimentasyon gibi bazı temel testler isteniliyor. Değerler normal çıkarsa takip bırakılıyor. Romatizma testi negatif çıkan romatizmal hastalıklar, kolajen bağ dokusu rahatsızlıkları, D ve B vitamini eksikliği, fibromiyalji gibi stresle ilişkili hastalıklar, alerji, kurşun zehirlenmesi gibi mesleki hastalıklar da bu tip ağrılara yol açabiliyor. Bunların tespiti ve takibi için bir iç hastalıkları uzmanının gözetimine girmenizi öneriyorum.
Dr. Nafiz Karagözoğlu – İç Hastalıkları Uzmanı

Kızım şaşı olabilir mi?
S- “1,5 yaşında bir kızım var. Bazen gözlerinin şaşı baktığını fark ediyorum. Fotoğraflarda ise bir sorun görünmüyor. Ama yakın çevrem de bazen beni şaşı baktığı konusunda uyarıyor. Bu durum normal mi, yoksa bir sorun olabilir mi?”
Simay K.

C- Çocuklarda sıklıkla göz kapağı ve yüz yapısına bağlı yalancı şaşılık denilen durum görülebiliyor. Örneğin; yüz yapısına bağlı olarak iki göz arası mesafe normalden biraz uzak olduğunda yalancı dışa kayma, yine iki göz arasındaki mesafe normalden biraz yakın olduğunda yalancı içe kayma durumu ortaya çıkabiliyor. Bu ikinci durumun en tipik örneği, gözler belli bir yöne bakarken (sağa veya sola) içe/burun yönüne doğru bakan gözün daha fazla kayıyor gibi görünme hali. Tabii ki tüm bunlarla beraber yalancı şaşılık sanılan durum, gerçek şaşılık da olabiliyor ve hatta yalancı şaşılık ile beraber gerçek şaşılık bile görülebiliyor. Bu nedenle kayma şüphesi durumunda göz hekimine başvurulması öneriliyor.
Doç. Dr. Abdullah Özkaya – Göz Hastalıkları Uzmanı

Sorularınız için e-posta gönderebilirsiniz.
bizesorun@formsante.com.tr

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here