Ana Sayfa Sağlık Siz sorun uzmanlar yanıtlasın

Siz sorun uzmanlar yanıtlasın

Sağlık konusunda aklınıza takılan ya da sormaya çekindiğiniz sorular mı var? Artık merak ettiğiniz cevaplara kolayca ulaşabileceksiniz…

Karmaşık duygular içindeyim
S- “Zaman zaman değişik duygular hissediyorum. Bazen çok mutlu, bazen sinirli, bazen de kimseyle konuşmaz oluyorum. Kendimi mutlu etmek için alışveriş yapıyorum. Olur olmaz her şeyi alıyorum. Bir de hiç uyumak istemiyorum. Sabaha kadar oturuyorum, işe uykusuz gidiyorum. Bu dengesizlik yüzünden sevgilimden de ayrıldım. Ailem birkaç aydır şehir dışında, yazlıkta. Tek başıma kaldığımı, çaresizlik içinde olduğumu düşünüyorum. Sizce sorunum nedir?” Elif F.

C- Anlattıklarınız depresyon belirtilerine benziyor. Sebebi de yalnızlık gibi görünüyor. Erkek arkadaşınızın yanı sıra hayatınızda ne mutluluğunuzu ne de üzüntünüzü paylaşacağınız yakın bir arkadaşınız da yok gibi. En çok kişinin hayatında kimse olmadığında ya da birileri olsa bile kendini yalnız hissedenlerde bu belirtiler görülüyor. Kişi ne yaparsa yapsın bir türlü mutlu olamayıp, kendini değersiz hissedebiliyor.
Batuhan Toprak – Uzman Psikolog

Sanırım horluyorum
S- “Bazı geceler adeta nefesim kesiliyor ve boğazımdan gelen horlama benzeri sesle uykudan uyanıyorum. Gün içinde ise hiçbir sorun yaşamıyorum. Burnumda ya da genzimde et olabilir mi?” Merve D.

C- Uykudan tıkanma şeklinde uyanma, uyku apnesinde görülen bir özellik. Burun tıkanıklığı ağızdan nefes almaya neden olarak, uykuda tıkanmayı kolaylaştırıyor. Yumuşak damakta sarkma, küçük dilde uzama, bademciklerin normalden büyük olması, dil kökünde büyüme, burun etleri ile burunda kemik olması ya da tüm nedenlerin birlikte görülmesi bu probleme yol açabiliyor. Hangisi olduğunu bilmek için endoskop ile değerlendirmek gerekiyor.
Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım – Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Sorularınız için e-posta gönderebilirsiniz.
[email protected]

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here