Ana Sayfa Sağlık Siz sorun uzmanlar yanıtlasın

Siz sorun uzmanlar yanıtlasın

Sağlık konusunda aklınıza takılan ya da sormaya çekindiğiniz sorular mı var? Artık merak ettiğiniz cevaplara kolayca ulaşabileceksiniz…

Bacaklarım kaşınıyor
(S) Birçok akşam, yatmadan önce bacaklarımda kaşıntı hissi oluşuyor. Bunun nedeni alerjik bir durum mu? Yoksa kan dolaşımıyla alakalı olabilir mi? Çünkü bacaklarımda kılcal damar varisleri de var.
İlknur A.

(C) Bacaklarda kaşıntı olması ilk bakışta alerjik bir durum gibi algılanabiliyor. Ancak varis ve venöz yetmezlik gibi hastalıklarda da bacaklarda kaşıntı oluşuyor. Bunun nedeni, toplardamarlardaki kaçak nedeniyle kalbe dönemeyen kanın aşağılarda göllenme yapması… Örneğin; uzun süre ayakta kaldığınız bir günün sonunda bacaklarda ağrı, kramp, ayak tabanlarında yanma ile ayak bileğinde şişlik olabiliyor. Söz konusu belirtilerin görülmesi halinde kişinin mutlaka kalp-damar cerrahisi uzmanına muayene olarak, kaşıntı nedeninin araştırılması gerekiyor.
Op. Dr. Muhammed Fatih Yılmaz – Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı

Fıtıklar geri mi döndü?
(S) Boynumda üç fıtık vardı ve tedavi olarak sağlığıma kavuştum. 10 yıl hiçbir sorun yaşamadım. Fakat bir süredir sol kolumda geceleri uyutmayacak kadar şiddetli ağrılar yaşıyorum. İlk belirtiler de kolda hissizlik olduğundan, fıtıkların nüks ettiğini düşünmeye başladım. Böyle bir şey olabilir mi?
Hülya İ.

(C) Boyun fıtıkları, özellikle cerrahi olarak tedavi edildiğinde tekrarlama şansları yok denecek kadar az. Bel fıtıklarında ise bu oran yüzde 5 civarında… Ancak medikal yöntem ya da fizik tedaviyle tedavi edilen fıtıklar, kişinin omurgasını doğru kullanmaması, yaşın ilerlemesi, omurga yapısının bozulması, aşırı kilo gibi sebeplerle ilerleyen aylarda ya da yıllarda tekrar sorun çıkarabiliyor. Bu aslında fıtığın tekrarlaması değil, yeniden bulgu vermesi anlamına geliyor. Böyle bir durumda hastanın kliniği, muayene bulguları ve radyoloji görüntülerine göre tedavi planı çıkarılması gerekiyor. Dolayısıyla bel ya da boyun fıtığı tanısı almış hastaların, kontrolü elden bırakmaması önem taşıyor.
Op. Dr. Kerem Bıkmaz – Nöroşirurji Uzmanı

Sorularınız için e-posta gönderebilirsiniz.
bizesorun@formsante.com.tr

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here