Ana Sayfa Sağlık Siz sorun uzmanlar yanıtlasın

Siz sorun uzmanlar yanıtlasın

Sağlık konusunda aklınıza takılan ya da sormaya çekindiğiniz sorular mı var? Artık merak ettiğiniz cevaplara kolayca ulaşabileceksiniz…

Gözlerim bozulmuş olmasın!
(S)“Bir-iki aydır görme sorunu yaşadığımı fark etmeye başladım. Özellikle yakındaki küçük yazıları okurken gözlerim sulanıyor. Bir bozukluk mu, yoksa yorgunluğa ya da sürekli ekrana bakmaktan kaynaklanan bir sorun mu bunun nedeni?”
Sima K.
(C)Bu problemi tartışırken yaşınız çok önemli. Eğer 40 yaşın üstündeyseniz bu problemi presbiyopi dediğimiz, yaşa bağlı yakın okuma zorluğu olarak adlandırmamız gerekiyor. Presbiyopi, 40 yaşın üzerindeki birçok kişide, gözün uyum yeteneğinin azalması nedeniyle meydana geliyor. Uzak görmede hiçbir problem yokken, yakını görmede zorluk çekiliyor ve gözlük yardımıyla yakını görmek mümkün olabiliyor. Bu durum bir bozukluk değil, doğal bir süreç. Günlük yaşam koşullarından bağımsız, ilerleyen yaşlarda birçok kişide görülüyor. En sık gözlükle tedavi ediliyor ancak günümüzde uygulanan akıllı mercek cerrahileri ile gözlüksüz de yakını görmek mümkün olabiliyor.
Doç. Dr. Barış Yeniad – Göz Hastalıkları Uzmanı

Sorun ne olabilir?
“Sürekli devam eden bir akıntım var. Kültür alınıp bakıldı ancak bir sorun çıkmadı. Bu durum neden kaynaklanabilir?”
Aliye U.
Vajinal akıntı çoğu zaman normaldir. Vajinayı enfeksiyondan koruyan, belli bir ısıda ve nemli tutan fizyolojik bir mukus salgısıdır. Ancak sebep olduğu ıslaklık hissi nedeniyle hemen her kadının ortak şikayeti oluyor. Vajinal akıntıya, kötü koku, kaşıntı, kasık ağrısı veya cinsel birliktelik sırasında ağrı gibi semptomlar da eşlik ediyorsa, enfeksiyon düşünülebiliyor ve mutlaka vajinal kültür alınıyor. Vajinal kültür ile vajinal enfeksiyona sebep olan mikrobiyal ajan ortaya çıkarılıyor. Ancak var olan birtakım şikayetlere rağmen vajinal kültür sonucu negatif yani mikrobiyal ajan görülmedi şeklinde gelebiliyor. Bu durumda, vajinal akıntının fizyolojik yani normal vajinal salgı olduğu düşünülüyor. Fizyolojik akıntılar, yumurta akı gibi beyaz veya hafif sarımsı renkte, kokusuz oluyor. Her ay adet başlangıcında ve adet öncesinde bu fizyolojik vajinal akıntılarda bir artış görülüyor. Ayrıca her ay yumurtlama dönemlerinde, cinsel uyarılma esnasında ve gebelik süreci boyunca da çok yoğun olarak salgılanıyor.
Op. Dr. Meltem Aksu Sönmezer – Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Sorularınız için e-posta gönderebilirsiniz.
[email protected]

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here