Ana Sayfa Sağlık Siz sorun uzmanlar yanıtlasın

Siz sorun uzmanlar yanıtlasın

Sağlık konusunda aklınıza takılan ya da sormaya çekindiğiniz sorular mı var? Artık merak ettiğiniz cevaplara kolayca ulaşabileceksiniz…

İki operasyon birlikte olabilir mi?
S- “Burnumda deviasyon var. Nefes almada ciddi sorun yaşıyorum. Bir de burun ucum fazla düşük geliyor bana. Acaba her iki sorunun tek ameliyatta düzeltilmesi mümkün mü? Ama çalıştığım için fazla izin alma şansım yok. Eğer ameliyat olursam morlukların geçmesi ve iyileşme ne kadar sürer?”
İlknur Y.
C- Burun estetiği, deviasyon hatta bazen sinüzit operasyonu aynı seansta yapılabiliyor. Ameliyatlar artık yeni tekniklerle son derece konforlu ve rahat geçiyor. Göz çevresinde morluk ve şişlik bir miktar olabiliyor. Ama yedi gün içinde tamamen geçiyor. Ağrı da minimum düzeyde oluyor. Ameliyat yaklaşık iki saat sürüyor. Alçı yedinci gün çıkıyor ve sonrasında işe dönülebiliyor. Burnun son şeklinin ortaya çıkması içinse birkaç aya ihtiyaç duyuluyor.
Op. Dr. Bahadır Baykal-Kulak Burun Boğaz, Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı

Üzerimdeki baskıya dayanamıyorum
S- “Kariyerim için önemli olan bir projede görevlendirildim. İlk zamanlar bu işte çalışmak benim için çok eğlenceli ve heyecanlıydı. Ancak bir süre sonra gerginlik yaşamaya başladım. Son 15-20 gündür geceleri uyuyamıyorum. Gündüz de iş yerinde çok yorgun oluyorum ve performansım düştü. Ayrıca çok mutsuzum. Erkek arkadaşımla ilişkimizde ciddi sorunlar yaşamaya başladık. İşin bitmesine daha 1,5 ay var ama sonuna kadar dayanabileceğimi sanmıyorum. Ne yapabilirim?”
Meryem D.
C- İş stresi konusunda dikkat edilmesi gereken nokta; yeni bir şeyler başarma ile öğrenmenin doğasında daima stresin olduğu, bundan bütünüyle kaçınmanın mümkün ve doğru olmadığı. Nitekim, düşük düzeydeki stresin bireyi yeni çözüm yolları aramada motive edebileceği, dolayısıyla zararlı değil, yararlı olduğu ifade ediliyor. Yüksek düzeydeki olumsuz stres ise zarar verebiliyor. Bedenimizin fiziksel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi, zorlanmasıyla ortaya çıkan psikolojik ve fizyolojik etkileri hayli fazla olmakla birlikte sizde gözlemlenen uyku, çevreyle ilişkinin bozulması bunlardan sadece birkaçı. Birey olarak strese karşı reaksiyon verme sürecinin “alarm” durumuyla başladığını belirtmek mümkün. Vücudumuz ve zihnimiz bize içinde bulunduğu durumdan hoşnut olmadığını belirten birtakım göstergeler sunarak, bunu algılamamızı ve bu durumdan kurtulmak için bir şeyler yapmazsak sonraki aşama olan “tükenme” durumuna geçebiliyor. Bu sorunları kendi başınıza çözemiyorsanız, profesyonel yardım almanızın psikolojik belirtileri düzeltme ve durumu daha sağlıklı değerlendirmenizi sağlama açısından faydalı olabileceğini unutmayın.
Pelin Su Uzun-Uzman Klinik Psikolog

Sorularınız için e-posta gönderebilirsiniz.
[email protected]

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here