Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetSizin tercihiniz ne olur?

  Sizin tercihiniz ne olur?

  -

  Adı aynı ama malzemeleri farklı yiyeceklerden sağlıklı olanı seçmek kilo kontrolünde büyük önem taşıyor. Örneğin spagetti. Diyetisyen Emre Uzun, karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye yol açan klasik spagetti yerine, sebzeden yapılan kabak spagetti yenilmesini önererek, “Sakız kabağını, sebze soyacağı ile ince şeritler halinde kesince kabak spagetti malzemeniz hazırlanıyor. Bu, tıpkı spagetti gibi üzerine dökülen farklı soslarla farklı lezzetlere bürünebilen bir malzeme. Ancak sakız kabağının 100 gramı ortalama 17 kcal içerirken, aynı miktarda spagetti tam 150 kcal! Üstelik karbonhidrat yerine liften zengin sebze tüketmeniz de cabası…” diyor.


  Denizden gelen güzellik
  Kaliteli protein ve Omega-3 yağ asidi kaynağı olan balık, sağlıklı bir cilt için büyük önem taşıyor. Mevsim balıklarının haftada iki-üç kez tüketilmesini öneren Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, “Balık, cilde esneklik veren kolajen yapımını destekliyor, kırışıklıkların azalmasına yardımcı oluyor ve güneşin zararlı etkilerine karşı koruyor. Cildin yumuşaması ve esnemesi için de önemli bir kaynak” diyor.


  Doğru beslenin, depresyonu yenin
  Sonbaharda günlerin kısalması, havaların yavaş yavaş serinlemeye başlaması sonucu pek çok kişi kasvetli ruh haline girebiliyor. Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş; doğru beslenip, bağırsak florasını probiyotiklerle destekleyerek, gerektiği kadar Omega-3,
  D ve B12 vitamini alıp, şekerden ve buğdaydan uzaklaşıp, kan şekerini kontrol edip, egzersiz yaparak mevsimlik depresyonla mücadele edilebileceğini belirtiyor.


  Tek seferde 200 mg’dan fazla kafein almanın “kafein halsizliğine” yol açtığını
  biliyor musunuz?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz