Ana Sayfa Beslenme & Diyet ‘Sofranızda kurubaklagile mutlaka yer verin’

‘Sofranızda kurubaklagile mutlaka yer verin’

Hemen hemen her gün evimizde pişen fasulye, mercimek, nohut ve barbunya gibi baklagiller sofralarımızın en çok tercih edilenleri arasında yer alıyor. Her açıdan besleyici özelliği olan baklagiller tam bir vitamin ve mineral zengini…

‘Kurubaklagillerin faydaları nelerdir? Kurubaklagiller neye iyi gelir? Ve kurubaklagilleri nasıl pişirmeliyiz?’ gibi soruların yanıtı bu içerikte yer alıyor.

VİTAMİN VE MİNERAL ZENGİNİ

Özellikle Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan fasulye, mercimek, nohut, barbunya vb. kıurubaklagiller karbonhidrat içeriğiyle günlük enerji alımına, bitkisel protein içeriğiyle günlük protein alımına, posa/lif içeriğiyle günlük posa alımına önemli ölçüde destek olurken, E, K, B grubu vitaminlerin vedemir, çinko ve folat minerallerininde önemli kaynağıdır.

TAM BİR SAĞLIK DEPOSU

Kurubaklagiller yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak haftada en az 2 kez tüketildiğinde, vücut ağırlığını kontrol etmeye, uzun vadede sindirim sistemi hastalıkları, şeker hastalığı ve kalp damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Peki, bu sağlık etkilerini baklagillerin hangi özelliklerinden kaynaklanır? Baklagil tüketimi, günlük posa alımınızı destekleyerek, tokluk hissini arttırmaya, iştahı ve porsiyonu kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Kompleks karbonhidrat ve yüksek posa ve içeriğiyle kan şekerinin istenen düzeyde tutulmasına destek olarak, böylece şeker hastalığı riskini azaltabilir.

ET YEMEYENLER DE SAĞLIKLI BESLENEBİLİR

KURUBAKLAGİLLERİ NASIL PİŞİRMELİYİZ?

Kurubaklagil tüketen pek çok kişi gaz veya şişkinlik problemi yaşayabiliyor. Oysa birkaç püf noktasıyla bu sorunu önlemek mümkün. Kurubaklagilleri, 4-8 saat kadar suda beklettikten sonra pişirmek, hep pişirme süresini kısaltıyor hem de gaz oluşumunu önlüyor.

Suda bekletme yani ıslatma, baklagillerde bulunan, demir ve çinko gibi minerallerin emilimini de azaltabilen tanin ve fitat gibi bileşiklerin miktarını da azaltıyor. 

KANSERDEN KORUYAN BAKLAGİLLİ KIŞ MÖNÜLERİ

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here