Soğuk duş etkisi

iStock 000021508037 Double

Normal şartlarda soğuk duş yapma fikri tüylerinizi diken diken ediyor, değil mi? Ancak gerçek şu ki buz gibi suyun altında yapilan duş kronik ağrıları, inflamasyonu azaltıp, dolaşım sisteminin fonksiyonlarini geliştiriyor. Ayrıca sinir sistemini düzenleyip, derin nefes alıp verebilmeye yardımcı oluyor. Yorgunlukla mücadele ederek, uyku kalitesini de artırıyor. Gelin bugün elinizi sıcak su musluğundan çekin ve farkı görün. 

 

 

 

 

 

 

 

Yağ kaybettiriyor
Vücudunuz soğuk olduğunda, otomatikman kendini ısıtmak için çaba sarf ediyor. Bunun için de daha fazla enerji harcıyor, yağ yakıyor ve metabolizma hızını artırıyor.

Dolaşım sistemini güçlendiriyor
Soğuk suya maruz kalan beden, işlevini sürdürebilmek için hayati organlara kan akışını artırıyor. Bu, vücudun genel dolaşım sistemine de fayda sağlıyor. Vücut bunu bir uyarı gibi algılayıp harekete geçiyor. 

Depresyonu engelliyor
Soğuk suyla yapacağınız duş, beyninize giden sinir uçlarındaki elektriksel uyarıların artmasına yol açıyor. Bu da antidepresif bir ruh haline kavuşmanıza yardımcı olabiliyor. 

Sperm sağlığını koruyor
Testosteron seviyesinde artış sağladığı bilinen soğuk duş, teknik olarak da üremeyi artırmaya yardımcı oluyor. Öte yandan sıcak duş yapmak gibi, yüksek ısıya maruz kalınan durumların zamanla sperm sayısını azalttığı da biliniyor. 

İnflamasyonu azaltıyor
Kas ve tendonların daha hızlı onarılmasını sağlayan soğuk su terapileri, kandaki toksinlerin temizlenmesine de yardımcı oluyor. 

Kaliteli uyku sağlıyor
İnsomnia yani kronik uykusuzluk çekenlere genelde soğuk duş almaları tavsiye ediliyor. Çünkü duşta yaşanan ilk şok vücudu sakinleştirip, rahatlatıyor. 

Stres seviyesini düşürüyor
Soğuğa maruz kalmak vücudun strese karşı koymasına yol açıyor. Bu sayede zamanla vücudunuz ve bağışıklık sisteminiz de güçleniyor. 

Fitmen – 2015 5.sayı

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here