Diğer
  Ana SayfaFit MenSoğuk duş etkisi

  Soğuk duş etkisi

  -

  Normal şartlarda soğuk duş yapma fikri tüylerinizi diken diken ediyor, değil mi? Ancak gerçek şu ki buz gibi suyun altında yapilan duş kronik ağrıları, inflamasyonu azaltıp, dolaşım sisteminin fonksiyonlarini geliştiriyor. Ayrıca sinir sistemini düzenleyip, derin nefes alıp verebilmeye yardımcı oluyor. Yorgunlukla mücadele ederek, uyku kalitesini de artırıyor. Gelin bugün elinizi sıcak su musluğundan çekin ve farkı görün. 

   

   

   

  - Advertisement -

   

   

   

   

  Yağ kaybettiriyor
  Vücudunuz soğuk olduğunda, otomatikman kendini ısıtmak için çaba sarf ediyor. Bunun için de daha fazla enerji harcıyor, yağ yakıyor ve metabolizma hızını artırıyor.

  Dolaşım sistemini güçlendiriyor
  Soğuk suya maruz kalan beden, işlevini sürdürebilmek için hayati organlara kan akışını artırıyor. Bu, vücudun genel dolaşım sistemine de fayda sağlıyor. Vücut bunu bir uyarı gibi algılayıp harekete geçiyor. 

  Depresyonu engelliyor
  Soğuk suyla yapacağınız duş, beyninize giden sinir uçlarındaki elektriksel uyarıların artmasına yol açıyor. Bu da antidepresif bir ruh haline kavuşmanıza yardımcı olabiliyor. 

  Sperm sağlığını koruyor
  Testosteron seviyesinde artış sağladığı bilinen soğuk duş, teknik olarak da üremeyi artırmaya yardımcı oluyor. Öte yandan sıcak duş yapmak gibi, yüksek ısıya maruz kalınan durumların zamanla sperm sayısını azalttığı da biliniyor. 

  İnflamasyonu azaltıyor
  Kas ve tendonların daha hızlı onarılmasını sağlayan soğuk su terapileri, kandaki toksinlerin temizlenmesine de yardımcı oluyor. 

  Kaliteli uyku sağlıyor
  İnsomnia yani kronik uykusuzluk çekenlere genelde soğuk duş almaları tavsiye ediliyor. Çünkü duşta yaşanan ilk şok vücudu sakinleştirip, rahatlatıyor. 

  Stres seviyesini düşürüyor
  Soğuğa maruz kalmak vücudun strese karşı koymasına yol açıyor. Bu sayede zamanla vücudunuz ve bağışıklık sisteminiz de güçleniyor. 

  Fitmen – 2015 5.sayı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz