Diğer
  Ana SayfaFitnessSoğuk havada egzersiz! Neden ve nasıl?

  Soğuk havada egzersiz! Neden ve nasıl?

  -

  Konu sağlıklı yaşam olunca bazı alışkanlıkları şartlar ne olursa olsun bırakmamak gerekiyor. Sağlıklı beslenip kilo kontrolü yaparken, zararlı yiyeceklerden uzak durduğunuz gibi spor ve egzersiz konusunda da istikrarlı olmak gerekiyor. Ancak şartlar bazen istediğimiz gibi olmuyor. Hava buz gibi olabiliyor ya da yoğun yağış dışarıda yapacağınız egzersizden caydırabiliyor. Hedefe ve başarıya giden yolda inatçı olmanın önemini bilirsiniz! Pes etmeden, yarıda bırakmadan, vazgeçmeden… Hava koşulları ne olursa olsun harekete devam. İşte soğuk havada spor yapmayı sevdirecek ve soğukla başa çıkmanızı sağlayacak etkenler…

  NEDEN YAPMALI? DAHA ÇOK KALORİ

  Başlık sizi yanıltmasın, daha çok kaloriden kastımız sadece yakması! Çünkü bedeniniz soğuk havayla karşılaştığı zaman ısınmak için işe koyuluyor. Bu sırada metabolizma kaloriyi bir yakıt olarak görerek ısınmayı başlatıyor. Yapılan araştırmalar, aynı seviye ve uzunluktaki egzersizlerin soğuk havada yapıldığında daha çok kalori yakımı gerçekleştirdiğini gösteriyor. Haydi çıkalım!

  GÜÇLÜ BİR KALP

  Sağlıklı bir kalbin tanımında, kalbin en güçlü şekilde kan pompalayabilmesi çok önemli. Çünkü bu sayede kalp kasları daha da güçleniyor ve her zamankinden daha dayanıklı hale geliyor. Bu etkilerin hepsi, siz soğuk havada hareket etmeye başladığınızda da oluyor. Böylece soğuk hava dışında, spor salonunda ya da oda sıcaklığına sahip yerlerde de etkili egzersiz yapabileceksiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise kalp sağlığınızın soğuk havada egzersiz yapmaya elverişli olması!

  - Advertisement -

  YÜKSEK MORAL

  Dışarıda egzersiz yapıp, kendinizi tazelemeye fırsat bulacakken neden evde oturmayı tercih ediyorsunuz? Soğuk kelimesi biraz korkutucu geliyor olabilir ancak doğru şekilde giyindiğinizde soğuğun size vız geleceğini unutmayın. Çıkın, koşun ya da yürüyün. Canlanıp, ferahlayacağınızı her seferinde hatırlayın. Belki uzun ve tempolu bir yürüyüş ya da ormanda birkaç kilometrelik hafif tempo koşu… Canınız ne isterse onu yapın. Doğa, iyi hissetmeniz, moralinizi yükseltebilmeniz için en etkili ilacınız olacak. Oksijenin en güzel getirisi endorfin hormonu ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bir de güneşi ucundan kıyısından yakalayabilirseniz D vitamini de cabası olacak!

  SINIRSIZ ALAN

  Kısıtlanmayacak, bir salonun içinde hapsolmayacaksınz. Araziler, patikalar, yürüyüş parkuları, oturduğunuz semtin parklarındaki spor aletleri ya da onlarca basamaklı merdivenler… Kendi spor alanınızı kendiniz yaratabilir, her zamankinden daha eğlenceli bir egzersiz programı uygulayabilirsiniz. Yanınızda egzersiz konusunda sizinle aynı dili konuşan bir arkadaşınız da olursa mis gibi olacak!

  NASIL YAPMALI? ISINMA SÜRESİNE DİKKAT!

  Dışarısı buz, o halde sizin ısınma mevzusunu daha çok ciddiye almanız gerekiyor. Normalde egzersiz öncesi ısınmaya ayırdığınız zamanın iki katını düşünerek kendinizi şartlayın. Yaptığınız hareketlere birkaç tane daha ekleyerek ısınma süresini ve etkisini uzatmış olun.

  NEFESLER BURUNDAN!

  Soğuk havada egzersiz yapacağım derken kendinizi hasta etmeyin ve solunum yollarınıza iyi davranın. Söz konusu hava koşulları kolayca hasta olmanıza neden olabileceğinden ciğerlerinize inen havayı ılıtın. Yani burnunuzdan nefes alın. Solunum yollarınızın tahriş olmaması için soğuk havayı ağzınızla içinize çekmeyin, sadece burnunuzla nefes alıp ağzınızdan verin.

  DOĞRU EKİPMAN

  Soğuk havaya karşı en büyük kalkanınız uygun şekilde donanmak. Hava akışı sağlayan üstler, teri emen içlikler, sıcaklığı koruyan polar üstler, anorak montlar, sıcak tutan eldivenler, su geçirmez ayakkabılar, başınızı koruyan bereler

  GÜN IŞIĞINDAN İSTİFADE

  Kış mevsiminde güneşi yakalamak öyle kolay olmuyor. Ancak olabildiğince güneşli saatleri yakalayarak D vitamini sentezini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede kemiklerin ve bağışıklık sisteminin iyileşmesi için önemli bir adım atmış olursunuz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  2 HAFTA EVDE SIKI KARIN KASLARI (VİDEO) * *

  KÜBRA AÇIL İLE 4X4 ANTRENMAN PROGRAMI

  PİLATES TOPU İLE BÜTÜN VÜCUDU ÇALIŞTIRIN

  5 DAKİKADA DAHA HIZLI YAĞ YAKIN

  Hazırlayan: Elif Gürsoy  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz