Diğer
  Ana SayfaFitnessSoğuk havada egzersiz yaparken nelere dikkat edilmeli?

  Soğuk havada egzersiz yaparken nelere dikkat edilmeli?

  -

  Soğuk havada egzersiz yaparken nelere dikkat edilmeli? Birlikte bakalım… Havanın soğuması dışarıda egzersiz yapmanıza engel değil! Aksine birtakım önemli noktalara önem verdiğiniz sürece faydalarını bile görebilirsiniz. Haydi dışarı çıkalım!

  Son birkaç yılda aslında dışarıda olabilmenin, doğada vakit geçirmenin ve oksijenin ne büyük nimetler olduğunu daha iyi anladık. Ancak yalnızca anlamakla kalmak yeterli olmuyor, uygulamaya geçmek de gerekiyor. Kış mevsimini karşıladığımız şu günlerde keyifler mevsim değişikliği nedeniyle biraz kaçabilir ama panik yok. Dışarıda egzersiz yaparak mevsim geçişinin yarattığı ruhsal etkenlere savaş açabilirsiniz. Ancak öncesinde parkta, bahçede, ormanda spor yaparken dikkat etmeniz gereken faktörlere göz atın…

  İNCE AMA ETKİLİ KATMANLAR EŞİTTİR DAHA HAFİF BİR SİZ

  Üşümemek için kat kat, kalın parçalar giymenize gerek yok. Efektif, ince ama hava alan kumaşlar, teri dışarı atma teknolojisine sahip, gerektiğinde de sıcak tutabilecek tercihler yapmak önemli. Soğuk hava için uygun termal dokulu parçalar, ten ve kıyafet arasında olması gereken hava akışını en sağlıklı biçimde gerçekleştirdiğinden soğuk algınlığına kapılma tehlikesinin de önüne geçebiliyor.

  ŞAPKASIZ, BERESİZ ÇIKMAYIN!

  - Advertisement -

  Soğuk havanın etkilerinden korunmak için yalnızca iyi ve tatmin edici derece giyinmek yeterli olmuyor. Sıcak tutan diğer aksesuarları da stilinize dahil etmeniz şart. Şapka, bere, çorap ve eldiven gibi aksesuarlarla kendinizi tam olarak koruyabilirsiniz. Özellikle yağmurlu havada koşuya çıktıysanız bere-eldiven ikilisini mutlaka taşımalısınız. Bir de yağmurluğunuzun kapüşonunu başınıza geçirdiniz mi tamamsınız!

  ISINMA HAREKETLERİNE EKSTRA ÖNEM VERİN

  Egzersiz öncesinde ısınma, sonrasında ise soğuma hareketleri yapmanın sağlıklı bir aktiviteyi tamamlamak adına ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak hava şartları burada biraz farklı olduğu için her zamankinden daha etkili ve güçlü bir ısınma seansına ihtiyacınız olabilir. Başka ısınma hareketlerini yapmaya başlayabilir ya da her zaman yaptığınız hareketlerin sürelerini-tekrar sayıları artırabilirsiniz. Yeter ki tamamen ısındığınızı hissetmeden aktiviteye başlamayın!

  SAĞLIKLI YAĞ VE ENERJİ KAYNAKLARINDAN YARDIM ALIN

  Beslenme ve spor, konu hareket olduğunda birbirinden asla ayrı düşünülemez. Bu sebeple, besinlerden aldığımız enerji doğru şekilde değerlendirildiğinde aktivitelerimiz için önemli bir role bürünüyor. Kış mevsiminde iştahınızın neden arttığını ve buna bağlı olarak kilo artışı gerçekleştiğini biliyor musunuz? Çünkü kış aylarında havaların soğumasıyla beraber vücudumuz ısısını korumak istiyor. Üşüdükçe enerjiye olan gereksinim artıyor, vücut da artan enerji ihtiyacını besinlerden karşılamaya çalışıyor. Bunun sonucunda beyin acıkma sinyali veriyor. Tüm bunlar demek oluyor ki kış mevsiminde düzenli egzersiz yaparken olabildiğince sağlıklı yağ ve enerji kaynaklarına yönelmek gerekiyor. Bunlara ek olarak kış mevsiminin sebze ve meyvelerini değerlendirmek de bonus etkisi yaratıyor!

  HAVA DURUMU KONTROLÜ YAPMADAN ASLA…

  Doğa başlı başına bir mucize, bazen sürprizle dolu bir dünya. Her anına hazırlık olmak da bizim görevimiz. Ormanda yapmak istediğiniz aktivitenin öncesinde hava durumuna bakıp ona göre hazırlanmak sizin için daha konforlu olabilir. Yağış ya da rüzgar durumuna bakıp, üstünüze geçireceğiniz parçaları duruma göre tercih edebilirsiniz.

  KİM DEMİŞ YÜKSEK FAKTÖRLÜ KREMLER SADECE YAZ İÇİNDİR!

  Bilinenin aksine SPF güneş kremleri yalnızca yaz mevsimi için değil, aksine kış mevsimi boyunca da kullanılması gereken önemli ürünler arasında. Çünkü güneş ışınları hava sıcaklığı düştükçe yok olmuyor ve güneş gözden uzakta kalsa da cilde nüfuz etmeyi başarıyor. Cilde zarar veren UV ışınları yüzde 80’e kadar bulut filtresinden kurtulabiliyor ve etkisini sürdürüyor. Özellikle kar yağışının bol olduğu, göz gözü görmediği beyazlıklara bürünmüş bir çevredeyseniz ya da kış sporlarıyla ilgiliyseniz daha da dikkatli olmanız gerekiyor. Kar ve buzun yansıtıcı etkisi cildin daha çok güneş ışığına maruz kalmasına, dolayısıyla güneşin zararlı etkilerinin katlanmasına yol açıyor. Aman dikkat!

  SOĞUK HAVADA EGZERSİZ YAPMAK İÇİN 3 NEDEN!

  1. DAHA ÇOK KALORİ
   Yakabilirsiniz… Çünkü bedeniniz soğuk havayla uzun süreli temasta kaldığında kendi kendi ısıtmak istiyor ve metabolizma işe kalorileri yakmakla başlıyor.
  2. GÜÇLÜ KALP
   Soğuk havanın yarattığı etkiler arasında kan pompalama da var. Yani bedenimiz soğuk hava şartlarında merkez bölgeyi daha sıcak, ılık tutabilmek adına damarları sıkılaştırıyor ve daha çok kan pompalanmış oluyor. Daha fazla kan pompalanınca da kalp kasları güçleniyor, kalp yapısal olarak daha dayanıklı hale geliyor.
  3. CANLANDIRICI ETKİ
   “Hava soğuk, evde kalayım!” Bu cümle zaman zaman size kendini hatırlatıyor olabilir ama soğuk havanın cazibesini de görmezden gelmemek gerekiyor. Tek bir derin nefes bile sizi kendinize getirecek güce sahip olduğundan; dışarıda harekette kalıp, aktif olmak size bambaşka bir motivasyon sağlayabilir. Her seferinde evde oturup, depresif ve içe kapanık bir ruh halinde kalmaktansa parkta, bahçede olmanın keyfine varacak etkinlikler yapmaya başlayın! Endorfin salgılayın, güneşi yakalayın ve D vitaminini kapın! Çok iyi hissedeceğinize eminiz.

  BURAYA DİKKAT!
  Eğer bir sağlık probleminiz ya da kalbinizle ilgili birtakım rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza danışmadan soğuk havada egzersiz yapmayın.

  Su kaybınının önüne geçmek için egzersiz öncesinde ve sırasında su tüketimini ihmal etmeyin! Hatta egzersize başlamadan önce içeceğiniz bir fincan sıcak su ile egzersiz esnasında oluşacak ısı kaybının etkinleşme süresini uzatabilirsiniz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz