Diğer
  Ana SayfaGüzellikSoğuk lipoliz nedir? Kaç seans uygulanır? Kimler yaptırabilir?

  Soğuk lipoliz nedir? Kaç seans uygulanır? Kimler yaptırabilir?

  -

  Kate Moss’un yüzüne sürdüğü buz küpünden Cristiano Ronaldo’nun evinde bulunan cryo therapy kabinine kadar gençlik ve güzellik kaynağı eksi derecelerden geliyor. Yağ hücrelerinin dondurularak vücuttan gönderilmesini amaçlayan soğuk lipoliz de dahil olmak üzere estetiğin buz halini uzmanımıza sorduk.

  Hücrelerin dondurularak yeni hücreler elde edilme işlemi, aslında uzun yıllardır tıbbın çeşitli dallarında tedavi amaçlı kullanılıyor. Şimdi eksi derecelerin cildimizde yaptığı etkiler, estetik dünyasının radarına girmiş durumda. Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zahide Eriş Eken; alt bedende incelme sağlayan soğuk lipoliz, selülitsavar cryo therapy, gençlik vadeden cryo skin ve son olarak cildin genç görünmesine yardımcı olan yüze buzla masaj yapmayı anlattı.

  Uz. Dr. Zahide Eriş Eken

  SOĞUK LİPOLİZ NEDİR?

  Etraftaki dokulara zarar vermeden, vücutta istenmeyen yağ birikimini soğutarak yağ hücrelerinin küçülmesini ve geri dönüşümsüz kaybını sağlamayı hedefleyen bir yöntem.

  KİMLER YAPTIRMALI?

  Vücudunun belirli bölgelerinde bulunan yağları yaptığı dengeli beslenme ve egzersizler sonrasında bile eritemeyenler, ilgili yağlardan kurtulmak için doğal yöntemlerin dışına çıkmak istemeyen kişiler ve yoğun iş temposundan uzun süreçli bölgesel incelme tedavilerine vakit ayıramayanlar yaptırabilir.

  HANGİ BÖLGELERDE VE NASIL ETKİSİ VAR?

  Soğuk lipolizin uygulandığı bölgeler için herhangi bir sınırlandırma bulunmuyor. Bel, basen, karın, kalça, bacak, doğum sonrası oluşan alt karın, sırt, kollar ve vücut yanları gibi yağlanmanın oluştuğu en zorlu bölgelerde sonuçlar alınabiliniyor. Dengeli beslenme ve sporla tek başına yağ yakılmasının zor olduğu ilgili vücut bölgelerinde soğuk lipoliz uygulanarak yağlanma durumuna bağlı olarak birkaç seans sonrasında istenilen görünüme kavuşmak amaçlanıyor.

  - Advertisement -

  Soğuk lipolizin etki mekanizması, yağ hücrelerinin apopitoz edilebilmesi ile etkinleşiyor. Soğuk lipolizde kullanılan özel cihazın etkisiyle -10 dereceye kadar soğutularak bir saat bekletilen yağ hücreleri geri dönüşsüz kayba uğratılarak herhangi bir kimyasal veya cerrahi müdahaleye gerek duyulmaksızın bölgeden uzaklaştırılıyor. İşlem sırasında gerçekleştirilen ani sıcaklık değişimleri yağ hücrelerini öldürmenin yanında, vücut sıkılaşmasına da katkı sağlayarak yağ kaybı sonrası ilgili bölgelerin çökme sorunu ile karşılaşmasının önüne geçiliyor.

  KAÇ SEANSTA ETKİSİNİ GÖSTERİYOR?

  Soğuk lipolizin etki etme süresi ilk seans sonu için tanımlanan ilk iki hafta olarak gerçekleşiyor. Dört ila 12 hafta sonunda ise ikinci seansın da uygulanmasının etkisi ile birlikte istenen sonuçlar net olarak elde edilebiliyor.

  UYGULAMA NE KADAR SÜRÜYOR?

  Soğuk lipolizin seans süresi tek bölge için bir saat oluyor.

  UYGULAMA SIRASINDA ACI, AĞRI HİSSEDİLİYOR MU?

  Nadiren de olsa bazı hastalarda geçici olarak; ishal, kaşıntı, ağrı, kramp, kızarıklık, kaslarda sertleşme ve yapılan bölgede su toplaması (soğuk yanığı) görülebiliyor.

  ETKİSİ NE KADAR ZAMANDA GÖRÜLÜYOR?

  Uygulaması; seans sayısı, uygulama bölgesi, kişinin beklentileri ve beden ölçüsü gibi değişkenlere göre farklılık gösterebiliyor. Kimi uygulamalarda tek seanslık soğuk lipoliz uygulaması yeterli olurken, kimi durumlarda üç seansa kadar çıkabiliyor.

  ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ŞEYLER VAR MI?

  Uygulama öncesinde; bir saatlik yürüyüş yapmak, bol su içmek, seans sırasında metabolizmayı hızlandırarak seansın verimini arttırıyor.

  SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

  Soğuk lipolizden sonra dikkat edilecekler, kişinin fiziksel sistemi ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili. Uygulamanın ardından aşırı efor sarf ettirecek fiziksel aktivitelerden ve ağır egzersizlerden kaçınmanın yanında daha az tuz ve günde en az 2,5 litre su tüketilmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Tuz tüketiminin su kilolarına neden olduğu ve su tüketiminin yağların daha hızlı atılmasına katkı sağladığı düşünüldüğünde, soğuk lipoliz sonrası yeniden ilgili bölgelerde yağlanma yaşamak istemeyen herkes, uygulama sonrası dikkat edilmesi istenen hususlara uymaya özen göstermeli.

  YAPTIRMAMASI GEREKEN KİŞİLER VAR MI?

  Gebelik döneminde bulunan kadınlar, mide fıtığı hastaları, soğuk alerjisi olanlar, böbrek ve karaciğer hastaları, sedef hastaları, emzirme döneminde bulunanlar, kalp pili kullanan kalp hastaları, kan protein seviyesi düşük kişiler, Raynaud sendromu olan kişiler soğuk lipoliz yaptırmamalı. Soğuk lipoliz tedavisi uygulanabilmesi için ayrıca 18 yaşının doldurulmuş olması gerekli.

  CRYO SKIN

  Son dönemde soğuk lipolize alternatif başka bir yöntem olan cryo skin/ cryo therapy uygulamasından bahsediliyor. Bu uygulama hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

  Bu tedavi soğuğu termal şok şeklinde veren bir cihazla, hücreleri tetikleyerek kilo kaybı ve ciltte kolajen üretimi için kullanılıyor.

  Cryo Skin’de kullanılan başlıkla yapılan masaj sayesinde selülit görünümünün azalacağı vadediliyor; böyle bir etkisi olabilir mi?

  Evet, soğuğun hücreleri uyararak yağ hücrelerinin yakılmasıyla incelme ve cilt hücrelerini uyararak da sıkılaşma sağlayarak böyle bir etki yapabiliyor.

  CRYO FACIAL

  Yüzümüze soğuk hava (likit nitrojen) püskürtülmesinin cildimiz üzerinde ne gibi etkileri olur? Bu uygulama hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Kriyoterapi, kelime anlamıyla “soğuk terapi’’ demek. Vücudunuzun veya vücudunuzun bir bölümünün (yüzünüz gibi), birkaç dakika sıfırın altında sıcaklıklara maruz bırakıldığı bir tedavi şekli. İlk önceleri bu teknik romatizmal hastalıkları tedavi etmek için kullanılıyordu. Kısa süre sonra kriyoterapinin faydalarının daha fazla olduğu anlaşıldı. Kriyoterapinin çeşitli iltihapların giderilmesinde, sedef hastalığının tedavisinde ve cildin canlandırılmasında da faydalı olduğu kanıtlandı. -190 derecede nitrojen oksit gazı ya da sıvı azotla uygulanan bir tedavi yöntemi. Dermatoloji polikliniklerinde siğil, cilt tümörleri gibi lezyonları dondurup düşürmek için tedavi yöntemi olarak da sıklıkla kullanılıyor.

  Hangi bölgelere uygulanabiliyor?

  Kriyoterapi vücudunuzun yalnızca bir bölümüne ya da tümüne uygulanabilir. Yüze bakım şeklinde yapıldığında ‘’Kriyoterapi yüz bakımı’’, vücuda yapıldığında ise “Tüm vücut kriyoterapi’’ deniliyor.

  Ne şekilde uygulanıyor?

  Gözler koruyucu gözlüklerle korunuyor. Kriyoterapi cihazına bağlı bir tüp kullanılarak, yüzünüzün her tarafına soğuk sıvı azot püskürtülüyor. Tedaviden önce yüz tamamen temizleniyor ve masaj yapılıyor. Bir kriyoterapi yüz seansı iki-üç dakika sürüyor. Bu uygulama, lenfatik drenaja ve toksinlerin atılmasına yol açıyor. Ayrıca yüz kaslarınızdaki gerginliğe yardımcı oluyor. Cildinizin sağlığını iyileştirmeye de katkı sağlıyor.

  Cilt üzerindeki problemlerin giderilmesi gibi hangi etkileri var?

  1. Atopik dermatit belirtilerini iyileştirmeye yardımcı oluyor.
  2. Akneyi azaltmaya yardım ediyor. Aşırı sebum üretiminin önlenmesi ile akne olşumunun azalmasını da destekliyor.
  3. Kan dolaşımını arttırıyor.
  Kriyoterapide kullanılan yoğun soğuk hava kan damarlarınızı önce kasıyor, sonra genişletiyor. Bu da ciltte kan akışının artmasına neden oluyor. Böylece cilt sağlıklı ve parlak görünüyor.
  4. Cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlıyor. Soğuk kriyoterapi cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlıyor. Böylece, gözeneklerde kir ve bakteri birikimi önleniyor.

  BUZ KÜPÜ

  Kate Moss bir röportajında her sabah yüzüne buz ve salatalık masajı yaptığını söyledi. yani güzelliğinin sırrı, buz uygulamakmış. Buzun cildimiz üzerinde nasıl bir etkisi olur?

  Evet, özellikle kahve, yeşil çay, salatalık ve sütten herhangi biriyle uygulanan buz küpleri cildinizde ani bir parlaklık ve sağlıklı görüntü oluşturuyor. Bu şekilde ciltte ani kan dolaşımı hızlanıyor, porlarınız küçülüyor ve ciltteki inflamasyonu yani akne ile egzama oluşumu baskılanarak hızlı bir pürüzsüzlük elde edilebiliyor.

  Hangi cilt tipleri yapmalı? Ne şekilde uygulanmalı? Cildimize buz yaptığımız zaman acı hisseder miyiz?

  Her cilt tipi yapabilir. Buzu yüzünüze tuttuğunuzda en fazla 30 saniye tutmanız yeterli. Karıncalanma, yanma hissettiğinizde çekip yine bir 30 saniye bekleyip başka bölgeye tutabilirsiniz. Ya da masaj yaparak yüzünüzde gezdirebilirsiniz. Ben cilde yaptığım mezoterapi, PRP gibi uygulamalar sonrasında buz uygulaması yaparak cildi rahatlatır ve bu etkiyi sağlamaya çalışırım. Yüzünüze antiaging bir serum kullanıyorsanız, serumu uyguladıktan sonra evde buz küpleriyle arkasından yapacağınız masaj serumun derinin daha alt katmanlarına ulaşmasına ve daha faydalı olmasına yardım ediyor. Ayrıca göz altlarına uygulayacağınız papatya çayı veya yeşil çay içeren bir buz küpü, dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulandığında göz altı morluklarını azaltmaya ve yorgun görünümü hafifletmeyi destekliyor.

  Cilt üzerinde etkileri neler olur ve ne zaman görmeye başlarız?
  Etkisi hemen parlaklık ve sağlıklı bir görüntü şeklinde oluyor. Düzenli uygulamayla ise ciltte sıkılaşma ve kanlanma artışıyla birlikte daha sağlıklı bir görüntü elde ediliyor.

  Hazırlayan: Deran Çetinsaraç  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz