Diğer
  Ana SayfaGüzellikSokun çizgileri kremin altina

  Sokun çizgileri kremin altina

  -

  Bazen yaşı saklamak sanıldığı kadar kolay olmaz. Çünkü yaşanmışlıkların izleri yüzdeki çizgilerin arasına gizlenmiş olur. Oysa kırışıklıklar gibi yaşı ele veren izleri saklayabilirsiniz, yeter ki doğru soruna doğru çözümü uygulamakta geç kalmayın.

  Paranızı ya da zamanınızı işinize yaramayan kremlere harcadığınızı düşünüyorsanız sorunlarınızı iyi tanımıyor ya da hangi soruna karşı hangi ürünü kullanmanız gerektiğini bilmiyorsunuz demektir. Yüzde yaş ilerledikçe ortaya çıkan çökmeler, pigmentasyon yani renk değişimi ya da çizgiler aslında o kadar da korkutucu değil. Yeter ki doğru şekilde bakım yapın.

  1 – Pigmentasyon
  Pigmentasyon kadınların yaşları ilerledikçe şikayet ettiği konuların başında geliyor. Yapılan araştırmalar da cilt renkleri solgun olmayan kadınların olduklarından daha genç ve daha güzel göründüğünü ortaya koyuyor. Yüzde ortaya çıkan kahverengi lekeler, ciltte melanin üreten hücrelerin artmasıyla oluşuyor. Bu hücrelerin artışına güneş ışınlarının etkisi ve yaşlanma eklenince daha çok ortaya çıkmaları da kaçınılmaz oluyor. Fakat bu hücrelerin artmasına sadece güneş ışınları değil stres de neden olabiliyor. Uzmanlar çok fazla sauna bağımlısı olan kişilerde de sıcak nedeniyle pigmentasyon görülebildiğini belirtiyor.
  Ne yapmalı?
  Pigmentasyon sorunu yaşayan kişiler ürün seçerken içeriğinde kojik asit (cildi aydınlatıcı mantar özü) bulunan ürünler seçmeli. Ayrıca C vitamini ve meyan kökü içeriğine sahip ürünler de lekeler üzerinde etkili oluyor. Koyu renkli lekelerden kurtulmak çok kolay olmadığı için bu ürünleri kullanırken sabırlı olmak da önem taşıyor. Sonuç almak için en az altı ya da sekiz hafta beklemeniz gerekiyor.
  1. Isis Pharma Unitone 4, ciltte oluşan lekelerden kurtulmaya yardımcı oluyor. İçeriğinde bulunan Lumiskin’in yanı sıra leke önleyici ve leke açıcı içerikler olan glikolik asit, alfa arbutin, ultra saf meyan kökü ekstresi yer alıyor. Tüm cilt tipleri için uygun olan Unitone 4, güneş koruyucu olarak da kullanılabiliyor. Fiyatı, 80 TL.
  2. Agera MagC Peptide Antioksidan Serum, yüksek dozda C vitamini içeren bu antioksidan ürün, istenmeyen pigment değişikliklerini baskılamaya yardımcı oluyor. C vitamininin kolajen üretimini artırdığı ve cildi serbest radikal hasarından koruduğu biliniyor. Ürün ayrıca kolajen ve elastin üretimine de yardımcı oluyor. Fiyatı, 248 TL.
  3. Ducray Melascreen Eclat, C vitamini etkisiyle yüzeyde oluşan dalgalı görüntüyü yok ederken, olası lekelerin de oluşmasını engellemeye yardımcı oluyor. Akışkan ve nemlendirici yapısıyla cilde canlılığını geri kazandırmayı amaçlıyor. Fiyatı, 75 TL.
  kasim-2011-bakim-3-resim-2
  2 – Kırışıklıklar

  Kırışıklıklar aynanın önüde durup “Aman Allahım yaşlanıyorum” dediğinizde tanıştığınız acı ama gerçek bir sorun. Yapılan araştırmalar her altı kadından birinin 20 yaşından önce kırışıklıklarla tanıştığını ortaya koyuyor. Derin kırışıklıkların oluşmasının en önemli nedeni kolajen liflerinin hasar görmesi. Kolajen lifleri yaşla birlikte hasarlanmaya başlasa da bu durumu hızlandıran faktörlerin başında güneş ve yanlış beslenme geliyor.
  Ne yapmalı?
  Cildinizin erkenden yaşlanmasını istemiyorsanız ilk olarak sağlıklı bir beslenme planı oluşturmalısınız. Bu planın içerisinde beyaz ekmek, beyaz pirinç ve beyaz şeker olmamalı. Ürün içeriğinde cilt yenileyici A vitamini, nemlendirici ve yumuşatıcı hyalüronik ve kolajeni artırıcı peptidlerin olmasına dikkat edilmeli.
  4. Lancôme’un yeni ürünü Visionnaire içeriğinde bulunan LR 2412 isimli molekülle estetiğe rakip olmayı amaçlıyor. Ürün, ciltte gözle görülür oranda değişim oluşmasına, cildin dokusunun güzelleşmesine, kırışıklıkların ve damarsal düzensizliklerin görünümünün azalmasına ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Fiyatı, 270 TL.
  5. Avéne Eluage anti-aging yüz bakım kremi, içeriğiyle epidermisin kalınlaşmasına yardımcı oluyor. Çizgilerin azalmasını amaçlarken cildi beslemeyi, sıkılaştırmayı ve pürüzsüzleştirmeyi de hedefliyor. Fiyatı, 99 TL.
  kasim-2011-bakim-3-resim-3
  3 – Göz altı torbaları
  Kocaman gözler gençliğin de sembolüdür. Fakat yaş ilerledikçe göz altındaki torbalar artıyor ve bu torbalar da gözlerin daha küçük görünmesine neden oluyor. Bunun nedeni göz altındaki derinin çok ince olması ve yaşlandıkça bu derinin daha da incelmesi. Bu durumla birlikte o bölgede de sıvı birikmeye başlıyor. Göz çevresindeki bağ dokusu sıkılığını kaybettiğinde yağ dokusu da gözlerin altında gözyaşı torbası oluşturuyor. Bu torbalara neden olan etkenler arasında sadece yaş değil aynı zamanda stres ve çok tuzlu beslenmek yer alıyor.
  Ne yapmalı?
  Günlük kullandığınız göz kreminizin içerisinde kafein olmasına dikkat etmek gerekiyor. Kafein göz çevresinin sıkılaşmasına ve dolaşımın hızlanmasına yardımcı oluyor. Eğer gece geç yattıysanız ya da o gün çok fazla bilgisayar ekranına baktıysanız yapacağınız 10 dakikalık çay kompresi gözlerinize iyi gelecektir.
  6. La Prairie Cellular Revitalizing Eye Gel, hafif, mavi ferahlatan jel yapısı sayesinde özellikle sabah şişkinliklerini ve yorgunluk, yaşlanma, güneşe maruz kalma, hormonal değişiklikler ya da çevresel faktörler nedeniyle oluşan mor halkaları hedefliyor. Çizgileri pürüzsüzleştirmeye ve göz çevresini sıkılaştırmaya yardımcı oluyor. İçeriğindeki gelişmiş peptid teknoloji, salatalık özü ve kafein sayesinde cildi sakinleştirmeyi, şişkinliği azaltmayı ve cildin elastikiyetini geliştirmeyi amaçlıyor. Fiyatı, 340 TL.
  7. Sisley’in Micro Masque Express Contour Des Yeux ürünü, içeriğindeki fındık ağacı çiçeği ve mısır çiçeği özleriyle göz hatlarını güzelleştirmeye, renk tonunu düzenlemeye ve yumuşatmaya yardımcı oluyor. Fiyatı, 225 TL.
  8. OHTpeptide 3 Canlandırıcı Göz Kremi, göz altı morlukları ve torbalanmaları için patentli peptidler içeriyor. Gün boyu göz çevresinde yer alan, yaşlı, yorgun, bitkin ifadeyi, giderilmesi güç olan göz altı morluklarını (siyah halkaları) ve göz altı torbalanmalarını gideriyor. OHTpeptide 3 Canlandırıcı Göz Kremi içeriğiyle, enzim aktivitesini ayarlayarak göz çukurundaki kılcal damarların kanı sızdırarak oksijene maruz kalmasını engellemeye de yardımcı oluyor. Fiyatı, 189 TL.
  kasim-2011-bakim-3-resim-4
  4 – Kuruluk
  Kuru bir cilt kırışıklıkların daha fazla ortaya çıkmasına, aynı zamanda yorgun görünmenize neden oluyor. Stres kuru bir cildin en önemli sebeplerinden biri. Bunun yanında cildi nemlendirmemek ve güneş de cildin kurumasına yol açıyor.
  Ne yapmalı?
  Retinoid (A vitamini), glikolik asit ve lineolik asit içeren ürünler seçmeye özen göstermelisiniz. Haftada bir ya da iki defa peeling yapmak da cildinizin kurumasını engellemenize yardımcı olur.
  9. Cosmed Yüz ve Dekolte Yoğun Gündüz Kremi, içeriğinde bulunan Matrixyl 3000 isimli bileşenle kolajen yapıları güçlendirmeyi amaçlıyor. Cilde kolayca nüfuz ederek, ilgili yerlerdeki kırışıklıkları azaltmaya, cildi nemlendirmeye ve sıkılaştırmaya yardımcı oluyor. Fiyatı, 46 TL.
  10. Valmont Polymatrix Cream, içerdiği üçlü DNA ile, cildin temel fonksiyonlarının muhafaza edilmesine ve uyarılmasına yardım ediyor. Formülünde bulunan hyalüronik asit dolgu küreleri ile kırışıklıkları ve ince çizgileri anında doldurmayı amaçlıyor. Gevşemiş ciltler için uygun olan bu krem, yüz konturlarını yeniden belirlemeye de yardımcı oluyor. Fiyatı, 430 TL.
  11. June Jacobs Intensıve Age Defying Hydrating Masque hormona muhtaç ciltteki protein, kolajen ve elastin seviyesini yükseltirken, tatlı badem yağı etkin A ve E vitamini ile ciltteki nemi maksimum seviyeye çıkarıp kırmızı yonca sayesinde cildin sıkılığını ve elastikiyetini artırmayı amaçlıyor. Tatlı siyah çaydan elde edilen organik asitler ve B vitamini açısından zengin Kombuchka ile cildin genel görünümünü iyileştirerek cildin rengini, parlaklığını ve dayanıklılığını dengeliyor. Aynı zamanda içeriğindeki Stecore maddesi menopoza bağlı östrojen eksikliğini kompanse ederek cildi kalınlaştırmaya yardımcı oluyor. Fiyatı, 180 TL.
  kasim-2011-bakim-3-resim-5
  5 – Çökme
  Cilt yaşlandıkça deri altı yağ dokusunun azalmasına bağlı olarak çökme de görülüyor. Bu durum sürekli olarak yorgun görünmenize de neden oluyor. 25 yaşından itibaren cildin ürettiği kolajen miktarı düşmeye başlıyor. Yapılan bir araştırmaya göre 80 yaşında üretilen kolajen miktarı 25 yaşındaki kolajen miktarından yüzde 25 daha az. Ayrıca kadınların ciltleri erkeklere oranla daha hızlı çöküyor çünkü kadınların hormonları erkeklerinkinden farklı çalışıyor.
  Ne yapmalı?
  Cildin elastikiyet kazanmasını sağlayan en önemli etken amino asitler oluyor. Cildi sıkılaştırıcı krem ve serumlar bu sorun için ideal bir seçim olacaktır.
  12. Artistry Time Defiance Cildi Aydınlatıcı Öz (Amway), cildin rengini eşitlerken gözle fark edilebilen daha parlak, daha genç görünen bir cilt elde edilmesine de yardımcı oluyor. Fiyatı, 89.11 TL.
  13. Clinique Turnaround Concentrate Ekstra Yenileyici Serum cildin doğal hücre yenilenmesini iyileştirmeyi amaçlıyor. Cildin farklılaşma veya olgunlaşma, enzim aktivitesi ve soyulma-ölü hücrelerden arınma gibi ihtiyaçlarını da karşılamaya yardımcı oluyor. Misk adaçayı, kestane özü, salisilik asit içeriğinin yanında ayrıca zararlı etkenlere karşı savaşan bir içeriğe de sahip. Fiyatı, 229 TL.
  kasim-2011-bakim-3-resim-6
  Nilgün Yıldız

  Formsante Dergisi Kasım 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz