Diğer
  Ana SayfaSağlıkSon büyük salgın

  Son büyük salgın

  -

  Deli dana, kuş gribi, kene ısırması derken, bu yıl da domuz gribi tüm dünyayı etkisi altına aldı. Ülkemizde adıyla bile başlı başına bir tartışma konusu yaratan domuz gribinin belirtileri, tedavi yöntemleri ile ilgili merak edilenleri sizin için araştırdık. Derya Soğuk

  Domuz gribine, A tipi H1N1 adlı virüsün daha önce hiç görülmemiş bir türü yol açıyor. Bu tür, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor. Domuz gribinin belirtileri, bildiğimiz grip vakası belirtilerinden pek farklı değil. Bu grip türü kuru öksürük, ani ateş, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, üşüme, bitkinlik ve baş ağrısına neden oluyor. Bunların dışında, aşırı kusma ve ishal de domuz gribinin en önemli belirtileri arasında yer alıyor. Yaygın grip tipleri genelde yaşı ilerlemiş insanları hedef alırken, domuz gribinde ölümcül seyreden vakalar daha çok 25-45 yaş arası yetişkinlerde görülüyor.

  Domuz gribinin belirtileri nelerdir?
  Domuz gribinin belirtileri, diğer griplere çok benziyor ama diğerlerine oranla daha ağır hissediliyor. Kuluçka dönemi olan ilk 2-4 gün içinde hiçbir belirti göstermeyen domuz gribi yani influenza A(H1N1) virüsü, üşüme ve titremeyle birlikte, ateşin 38 derecenin üzerine çıkmasıyla kendini gösteriyor. Diğer griplerle de benzerliği olan domuz gribinin belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk, öksürük, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, iştahsızlık, üşüme, bazen kusma ve ishal bulunuyor. Soğuk algınlığıyla karıştırılmaması gereken domuz gribinde belirtiler aniden ortaya çıkıyor. Soğuk algınlığındaysa belirtiler yavaş yavaş gelişiyor, ateş çok yüksek olmuyor, burun akıntısı ön planda oluyor. Kas ve eklem ağrıları olsa bile, çok fazla bitkinlik görülmüyor. Kişi, domuz gribi virüsü taşıdığı şüphe edilen biriyle temas ettikten 1 hafta sonra bu belirtilerden birini hissederse bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor. Diğer grip türevleri yaşlı insanlarda görülmesine rağmen, domuz gribindeki ölüm vakalarının yaş ortalaması 25-45 yaş arasında.

  Hastalık nasıl bulaşıyor?
  Tüm solunum yolu hastalıklarında olduğu gibi, bu grip de solunum damlacıkları ile bulaşıyor. İnsandan insana, öksürme, hapşırmayla bulaşan domuz gribi, eller ve solunum damlacıklarının düştüğü yüzeylere temasıyla yayılıyor. Virüsü taşıyan kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında 4 metreye kadar yakınında bulunan kişilere hiç temas etmese bile hastalığı bulaştırabiliyor.

  Domuz gribinde kimler risk altında bulunuyor?
  Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu 'Pandemik A (H1N1) Gribi Vaka Yönetim Şeması'na göre, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, solunum güçlüğü gibi şikâyetlerinden en az birisi bulunanlar 'olası vaka' olarak değerlendiriliyor.
  'Olası vakalar' arasından, gebeler, iki yaşın altındakiler, kronik akciğer, kardiyovasküler, hepatik, böbrek, hematolojik, kas ve sinir, metabolik ve AIDS gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalığı bulunanlar, morbid obezler (hastalıklı şişmanlık), 18 yaşın altında olup sürekli Aspirin kullanması gereken hastalar ve 65 yaşın üstündekiler 'ağır hastalık için risk grubu' sayılıyor.

  - Advertisement -

  Haberin devamı 2010 Ocak sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz