Diğer
  Ana SayfaBebekSonbaharın keyfini bebeğinizle birlikte çıkarın.

  Sonbaharın keyfini bebeğinizle birlikte çıkarın.

  -

  1274782110-0Sonbaharın kendini iyice hissettirdiği bu günlerde, minik bebeğimi üşütürüm diye evde hapis kalmanıza gerek yok. Parklar, sokaklar sizleri bekliyor. Unutmayın bebeğinizin temiz havaya ihtiyacı var. İyisi mi siz, tedbirinizi alın ve sonbahara aldırmadan gezmeye çıkın.

  Anneler bebeklerini dışarıdaki tehlikelerden korumak ister. Elbette siz de aynı duyguları yaşıyorsunuz. Ama bu duygular, ‘bebeğim henüz küçük’ diyerek evde hapis hayatı sürdürmenizi gerektirmez. Ayrıca dışarıda yapmanız gereken bazı işleri de ertelemenizin anlamı yok. Siz dışarı çıkmak istiyorsanız, bebeğinizin büyümesini beklemek yerine bazı önlemler alın yeter! Çünkü basit önlemlerle bebeğinizi dışarıdaki tehlikelerden korumanız mümkün. Sizin için önemli olan, hangi önlemleri alacağınızı bilmenizdir. Dışarıyı pencereden seyretmekten vazgeçin. Alın bebeğinizi yanınıza mini geziler düzenleyin ve sonbaharın tadını çıkarın. Sarı yaprakların savrulduğu sokaklarda dolaşın, bir parkta öğlen güneşiyle ısının, bir kafede çay içerken pusetteki bebeğinizle sohbet edin.

  Bebeğiniz yenidoğan dönemindeyse
  Yeni anne olanlar ne zaman gezmek istese karşısına çıkacak ilk engel, geleneklerdir. ”Bebek evden ancak 40. günde çıkar!” cümlesiyle özetlenen anlayış öylesine kabul görmüştür ki, bu duruma gezmek nedeniyle karşı çıkmak neredeyse suç gibidir. Ama siz aldırmayın! Artık şartlar değişti. Eskiden annelerin yaşadığı sosyal, psikolojik ve sağlık koşulları farklıydı şimdi çok farklı. Artık hamile kalmadan önce annenin sağlığı inceleniyor. Doğum sonrasında eğer doktorunuz ikinizin sağlığında herhangi bir sorun görmüyorsa, mini şehir turları düzenlememeniz için hiç bir engel yok. Üstelik yapılan yasal düzenlemeyle kapalı mekanlardaki sigara dumanına maruz kalma riski de yok. Artık kapalı mekanlarda sigara içmek yasak. Bu harika yasak, sizin bir çay içimi de olsa soluklanmanıza fırsat tanıyor. Ancak minik bir uyarı; bu dönemde yalnızca daha büyük bebek annelerinden farklı olarak kapalı mekanlarda uzun süreler oturmamanızı öneriyoruz. Malum enfeksiyon etkenleri kapalı ve sıcak mekanlarda çok daha çabuk bulaşıyor.

  Yenidoğan bebekle gezmenin çok kolay olduğunu bilmelisiniz. Günün büyük saatini uykuda geçirdikleri için sessizdirler. Ama sık sık acıkırlar ve basarlar yaygarayı. O yüzden bu dönemde bebeğinizi rahat emzireceğiniz mekanları tercih etmelisiniz.

  - Advertisement -

  Seral Çelik
  Devamı 2009 Ekim Formsante Bebek Sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz