Diğer
  Ana SayfaTrendSonsuz Gençliği Yakalayın

  Sonsuz Gençliği Yakalayın

  -

  Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.

  FUNDA ÇATAR

  Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar var: Onlar 40 yaşında hala pürüzsüz bir cilde sahip oluyor, 50 yaşında yoga hareketlerini hiç zorlanmadan uygulayabiliyor ve gençlik dönemlerindeki gibi aktif bir yaşam sürebiliyorlar. Sahi, çoğumuzda ilk kırışıklar neredeyse 30'umuza bile gelmeden ortaya çıkarken, halsizlikten merdivenleri bile çıkmaya üşenirken, onlar nasıl oluyor da gençliklerini bunca yıl koruyabiliyorlar? İşte biz de merak ettiğimiz bu soruyu Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Semih Gökart'a yönelttik ve öğrendik ki nüfus cüzdanlarında yazan rakamlara inat her daim genç kalan bu kadınların sırrı; bakımlarını sadece saç ve tırnaklarıyla sınırlı tutmamalarıymış!

  Beyin

  Beynin formda kalması için sinir hücrelerinin her gün çalıştırılması gerekiyor. Sürekli stres altında kalmak ise hücrelere zarar veriyor.

  - Advertisement -

  Gözler

  Göz hastalıkları genellikle geç fark edildiği için gözlerin düzenli olarak kontroldan geçmesi şart. A vitamini görme kaybını önleyebiliyor.

  Cilt

  Anti – aging maddeleri hücrelerin yenilenmesine yardım ederek elastikiyetini kaybeden cilde destek veriyor.

  Akciğer

  Her gün tüketilen 1 dilim ananas bronşları enfeksiyondan koruyabiliyor. Akciğerleri korumanın diğer yolu ise egzersiz yapmak.

  Karaciğer

  Karaciğerin dinlenebilmesi için alkol alımını abartmamak ve bol bol elma ile enginar tüketmek gerekiyor.

  Kalp

  Sevgi dolu bir partner kan basıncını düşürebiliyor. Duygusal sorunlar ve stres ise kalp hastalıklarına zemin hazırlayabiliyor.

  Böbrekler

  Böbrek ve idrar torbası da küre ihtiyaç duyuyor. Isırgan otu bu organların düzenli olarak temizlenmesini sağlıyor.

  Omurga

  Son yıllarda kadınlar tarafından büyük rağbet gören pilates ve yoga belin esnek kalmasını sağlayabiliyor

  Dizler

  Yumuşak ve dairesel hareketler
  eklemlere iyi geliyor. En ideali ise su jimnastiği yapmak ve bisiklete binmek.

  Kemikler

  30 – 40 yaşından itibaren kemik kitlemiz azalmaya başlıyor. Zamanında önlem alınırsa, osteoporozun gelişmesi engellenebiliyor.

  1. Beyin: Özel egzersizlerle onu da çalıştırın
  Unutkanlık, günümüzde 7'den 70'e hemen hepimizin sorunu. Uzmanlara göre; eğer içinde yer alan 100 milyar sinir hücresini (nöron) çalıştırırsanız, beyninizin formda kalmasını sağlayabilirsiniz.

  Ne yapabilirsiniz? Bulmaca çözebilir, şiir ezberleyebilir veya yabancı dil öğrenebilirsiniz. Uzmanlar, yönteminiz ne olursa olsun, uzun yıllar sağlıklı kalması için beyninizi her gün en az 30 dakika boyunca çeşitli aktivitelerle zorlamanız gerektiğine dikkat çekiyorlar. Eğer yoğun bir egzersiz programı için zaman bulamıyorsanız, günde en az bir kez gri hücrelerinizi keşif yolculuğuna çıkarmanız gerekiyor. Bunu da dişlerinizi bazen sol elinizle temizleyerek, zihninizde bir resim çizerek veya restoranda yeni bir menü tadarak sağlayabilirsiniz.

  Haberin devamı 2009 Mart sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....