Sonsuz Gençliği Yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.

FUNDA ÇATAR

Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar var: Onlar 40 yaşında hala pürüzsüz bir cilde sahip oluyor, 50 yaşında yoga hareketlerini hiç zorlanmadan uygulayabiliyor ve gençlik dönemlerindeki gibi aktif bir yaşam sürebiliyorlar. Sahi, çoğumuzda ilk kırışıklar neredeyse 30'umuza bile gelmeden ortaya çıkarken, halsizlikten merdivenleri bile çıkmaya üşenirken, onlar nasıl oluyor da gençliklerini bunca yıl koruyabiliyorlar? İşte biz de merak ettiğimiz bu soruyu Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Semih Gökart'a yönelttik ve öğrendik ki nüfus cüzdanlarında yazan rakamlara inat her daim genç kalan bu kadınların sırrı; bakımlarını sadece saç ve tırnaklarıyla sınırlı tutmamalarıymış!

Beyin

Beynin formda kalması için sinir hücrelerinin her gün çalıştırılması gerekiyor. Sürekli stres altında kalmak ise hücrelere zarar veriyor.

Gözler

Göz hastalıkları genellikle geç fark edildiği için gözlerin düzenli olarak kontroldan geçmesi şart. A vitamini görme kaybını önleyebiliyor.

Cilt

Anti – aging maddeleri hücrelerin yenilenmesine yardım ederek elastikiyetini kaybeden cilde destek veriyor.

Akciğer

Her gün tüketilen 1 dilim ananas bronşları enfeksiyondan koruyabiliyor. Akciğerleri korumanın diğer yolu ise egzersiz yapmak.

Karaciğer

Karaciğerin dinlenebilmesi için alkol alımını abartmamak ve bol bol elma ile enginar tüketmek gerekiyor.

Kalp

Sevgi dolu bir partner kan basıncını düşürebiliyor. Duygusal sorunlar ve stres ise kalp hastalıklarına zemin hazırlayabiliyor.

Böbrekler

Böbrek ve idrar torbası da küre ihtiyaç duyuyor. Isırgan otu bu organların düzenli olarak temizlenmesini sağlıyor.

Omurga

Son yıllarda kadınlar tarafından büyük rağbet gören pilates ve yoga belin esnek kalmasını sağlayabiliyor

Dizler

Yumuşak ve dairesel hareketler
eklemlere iyi geliyor. En ideali ise su jimnastiği yapmak ve bisiklete binmek.

Kemikler

30 – 40 yaşından itibaren kemik kitlemiz azalmaya başlıyor. Zamanında önlem alınırsa, osteoporozun gelişmesi engellenebiliyor.

1. Beyin: Özel egzersizlerle onu da çalıştırın
Unutkanlık, günümüzde 7'den 70'e hemen hepimizin sorunu. Uzmanlara göre; eğer içinde yer alan 100 milyar sinir hücresini (nöron) çalıştırırsanız, beyninizin formda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ne yapabilirsiniz? Bulmaca çözebilir, şiir ezberleyebilir veya yabancı dil öğrenebilirsiniz. Uzmanlar, yönteminiz ne olursa olsun, uzun yıllar sağlıklı kalması için beyninizi her gün en az 30 dakika boyunca çeşitli aktivitelerle zorlamanız gerektiğine dikkat çekiyorlar. Eğer yoğun bir egzersiz programı için zaman bulamıyorsanız, günde en az bir kez gri hücrelerinizi keşif yolculuğuna çıkarmanız gerekiyor. Bunu da dişlerinizi bazen sol elinizle temizleyerek, zihninizde bir resim çizerek veya restoranda yeni bir menü tadarak sağlayabilirsiniz.

Haberin devamı 2009 Mart sayımızda…

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here