Diğer
  Ana SayfaGüzellikSosyal medyanın burun estetiği üzerindeki etkisi nedir?

  Sosyal medyanın burun estetiği üzerindeki etkisi nedir?

  -

  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, burun estetiği olanlar ile burun estetiği olmayanlar arasındaki sosyal medya kullanım sıklığının aynı olduğunu, sosyal bağımlılık farkı olmadığını belirtti. 

  Günümüzde sosyal medya bağımlılığı dünya genelinde en yaygın sorun olarak kabul ediliyor. Burun estetiğinin sosyal medya bağımlılığının fazla olduğuna dair yaygın bir inanış var. Bu konuda kaynak olarak kullanabileceğimiz herhangi bir bilimsel çalışmaya sahip değildik.

  SOSYAL MEDYANIN BURUN ESTETİĞİ ÜZERİNDE ETKİSİ VAR MI?

  Peki, gerçekten de burun estetiği yaptıranlar sosyal medyayı daha mı fazla kullanıyorlar?

  JAMA Facial Plastic Surgery & Aesthetic’te yayınlanan “Rinoplasti Uygulanan Bireyler Arasında Sosyal Medya Bağımlılığı: Efsane mi Gerçek mi?” isimli çalışmamda sanıldığının aksine burun estetiği yaptıranlar ile yaptırmayanlar arasında sosyal medya kullanımında bir fark olmadığı ortaya çıktı.

  Sosyal medya bağımlılığı günümüzün dünya genelinde en yaygın sorunudur. Burun estetiğinin sosyal medya bağımlılığını arttırdığına dair yaygın bir inanış vardı. Yaptığımız bu araştırma bu inanışın şimdilik gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkardı.

  - Advertisement -

  BURUN ESTETİĞİ NEDEN YAPILIR?

  Burun estetiği, şeklini değiştirmek veya işlevini geliştirmek için uygulanan burun ameliyatıdır. Burunla ilgili solunum problemlerini düzeltmek veya travma ya da doğum kusurlarından kaynaklanan şekil bozukluğu gibi tıbbi nedenlerle yapılabilir.

  Burundaki her şekil bozukluğu aynı zamanda burnun işlevini yerine getirmesine engel olan sağlık bozukluğuna da neden olabiliyor. Özellikle burnun orta bölümündeki kıkırdağın arasında septum denilen bir boşluk bulunur. Sağlık açısından bu boşluğun yüzün merkezinde yani tam orta kısmında olması gerekir. Ancak septum çeşitli sebeplerle bir tarafa doğru kayabilir. Septumda oluşan sapma nefes almakta zorluk ve tekrarlayan sinüs iltihaplanmalarına sebep olabilir. Burun estetiği ameliyatıyla, buruna ideal bir şekil ve işleyiş kazandırılırken septumdaki yapısal bozukluklar da tedavi edilebilir.

  Güzel ve ideal burun yüzü tamamlar, görünüşü bozmaz ve yüzde dikkati üzerine çekmez. İyi ve başarılı geçen burun ameliyatı kendinize olan güveninizi yükseltir, genel sağlığı düzeltir. Bu nedenle burun estetiği ameliyatınızın çok iyi planlanması ve çok hassas bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. İdeal bir burun estetiği, doğal görünümlü ve sağlıklı bir işleve sahip olmalıdır. Bu nedenle uzman bir cerrah seçilmeli, operasyonun her aşaması, öncesi ve sonrası hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi sahibi olunmalıdır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz