Diğer
  Ana SayfaYaşamSpa ile tazelenin

  Spa ile tazelenin

  -

  Doğal kaynak suları, yıllar boyu pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldı. Geçmişin şifa kaynakları, günümüzde spa merkezlerinde uzmanlar tarafından uygulanan terapilere de esin kaynağı oluyor.

  Hazırlayan: Ayşegül Uyanık Örnekal

  Latince “salus per aquam” kelimelerinin kısaltması olan spa, “sudan gelen sağlık” anlamına geliyor. Romalılar’dan bugüne dek ulaşan bu terapiler; sağlıklı olmayı, stresten uzak yaşamayı, beden ve zihni mümkün olduğunca dinlendirmeyi ve güzelleşmeyi esas alıyor. Spa merkezlerinde birbirinden farklı masaj türleri ve terapileri uygulanılıyor. Gelin yapılan bu uygulamaları yakından inceleyelim…

  Sıcak taş terapisi
  Geçmişi Şamanlar’a dayanan bu terapide, sıcak volkanik taşlar vücuttaki enerji noktalarına diziliyor ve tüm vücut masajıyla destekleniyor. Bu sayede derin rahatlık sağlayarak enerjiyi dengeliyor.

  Bali masajı
  Noktasal baskı ve avuç içi basınç teknikleri kullanılarak uygulanan Bali masajı sayesinde; vücudun oksijen, kan ve enerji akışı dengeleniyor. Kişide rahatlama ve zindelik sağlıyor.

  - Advertisement -

  İsveç masajı
  Daha çok sporculara yönelik yapılan ve uyarıcı teknikler içeren bu masaj, hafif ya da orta baskıyla uygulanıyor. İsveç masajı sayesinde kan sirkülasyonu artırıyor, kas ağrıları ile gerginlik azalıyor ve enerji veriliyor.

  Refleksoloji Masajı
  Ayaktaki her bir nokta, vücutta belli organ ve dokuları temsil ediyor. Bir tür denge masajı olan refleksoloji de kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlıyor. Ayakta belli noktalara kişinin verdiği tepkilere göre sorunlar tespit edilip onarılmaya çalışılıyor.

  Shiatsu terapisi
  “Shi” yani parmak ile “atsu” yani baskı anlamına gelen iki kelimenin birleşiminden oluşan Shiatsu terapisi; vücudun akupressur noktaları üzerinde çalışarak vücuttaki chi enerjisinin akımını arttırarak, tüm organları güçlendiriyor. Bu terapinin ardından; kişinin bedeni ve zihni sakinleşiyor, stresi azalıyor, yorgunluk hissi kayboluyor. Ayrıca sindirim sistemini düzenleyerek, konsantrasyonu da güçlendiriyor.

  Thai masajı
  Yoga esnetme hareketlerinin kombinasyonu olan Thai masajı, sert futon minder üzerinde, tek kişilik odada uygulanıyor. Bu sayede; kan dolaşımını hızlandırıyor, vücudu ve kasları esnetiyor, eklemleri güçlendiriyor. Ayrıca kişiyi stres ve endişeden arındırarak enerji veriyor.

  Anti selülit masajı
  Bu masaj, özel tekniği ile selülitli bölgelerdeki fazla yağları yok etmeye yönelik yapılıyor.
  Sonuçta; sorunlu bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırarak fazlalıkları giderilmesi ve tene pürüzsüz bir görünüm kazandırılması hedefleniyor.

  Aromaterapi masajı
  Kişinin seçtiği aromatik esanslarla yapılan bu masaj; zihni, ruhu ve bedeni dinlendiriyor.
  Hafif baskılı, noktasal teknikleri de kullanan tüm vücut masajı, beden ile ruh arasında uyum ve denge sağlıyor, kasları gevşetiyor.

  Çikolata masajı
  Ginseng ve E vitamini içeren özel “hot chocolate” yağıyla uygulanan bu masaj; kakaonun yaşlanmayı geciktirici etkisiyle cildi yeniliyor ve yumuşatıyor.

  Geçmişi insanlık tarihi kadar eski
  Spa yaşamımıza son yıllarda girmiş sanılsa da mazisi çok eski yıllara dayanıyor. Mısır, Asur ve Mezopotamya medeniyetlerinde, kaynak sularının iyileştirici özelliğinin spiritüel yani doğa üstü bir güç olduğuna inanılıyordu. Japon, Çin, Yunan ve Roma medeniyetlerinde ise sıcak su yorgunluk gidermek, yaraların daha hızlı iyileşmesi ve enerji kaybının giderilmesi için kullanılıyordu. Sularla tedavide, fiziksel ve zihinsel ilişkinin varlığını kabul eden ilk medeniyet olan Eski Yunanlılar’ın kaynak sularının çevresine suyla iyileşme ve yenilenme merkezleri kurdukları; Romalılar’ın ise banyo kültürünü geliştirerek tedaviden çok bunu bir yaşam tarzına dönüştürdüğü biliniyor.

  Spa’lardan haberler…
  Ruh ve beden için mükemmel bir dokunuş…
  2 milyon m2’den daha büyük bir alanda faaliyet gösteren Gloria Golf Resort, Gloria Serenity Resort ve Gloria Verde Resort, misafirlerine Spa anlayışının öne çıktığı farklı bir tatil deneyimi sunuyor. Doğa ile uyum içerisinde, farklı konseptlerde konumlandırılmış tesislerin SPA merkezleri, misafirlerinin tatil sırasında zihnen, bedenen ve ruhen dinlenmesi için hizmetler sunuyor. Gloria Verde Resort’taki Asklepion SPA & Thalass’da yer alan havuzda özel olarak arıtılıp, 32 dereceye kadar ısıtılmış deniz suyu vücudun kaybettiği mineralleri geri kazanmasına yardımcı oluyor. Havuzun yanındaki jet duş alanında kullanılan deniz suyu ise kan dolaşımını hızlandırıp, selülitlerin yok olmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Gloria Serenity Resort’ta yer alan Serenity SPA ise gün boyu aromatik kokular ile kişinin hem bedeni hem ruhu için dinlendirici, sakin, sıcak ve doğal tasarımlı ortam vadediyor. Gloria Golf Resort’ta faaliyet gösteren La Source SPA da uzman terapistlerce uygulanan bakımlar, Türk misafirperverliğiyle bir araya getiriyor.

  Spa tatiline hazırlık rehberi
  Yakın zamanda kendinizi şımartmak için kısa bir hafta sonu kaçamağı yapmayı planlıyorsanız, önerimiz bir spa merkezi olacak! Sonbahardan kışa geçerken kendinizi yeni mevsime hazırlamak için bundan iyi bir seçenek düşünülemez! Peki ama nereye gitmeniz, nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

  Hem bedenen hem de ruhen rahatlayacağınız kısa bir tatil yapmak istiyorsunuz. Tercihiniz de bir spa merkezi! Ancak ilk kez bir spa tatili yapacağınız için nelere dikkat edeceğinizi bilmiyorsunuz. O halde bu ipuçlarına bir göz gezdirin ve aradığınız cevaplara ulaşın.

  Spa’ya gitmeden önce hazırlık yapmak gerekir mi?
  En azından birkaç gün önce beslenme düzeninizi hafifleterek işe başlayabilirsiniz. Hem sizi hem de sindirim sisteminizi yormayacak gıdaların yanı sıra sıvı tüketimine de özen gösterin. Bol su ve bitki çayı tüketerek vücudunuzu önceden rahatlatın. Böylece spa’dan alacağınız verim de artacaktır. Sadece bedenen değil, zihnen de rahatlamanız gerektiğini unutmayın. Birkaç günlüğüne de olsa teknolojik cihazlardan uzak durun. Cep telefonu, tablet ve bilgisayarla olan ilişkinize ara verin. Tam bir dinginlik haline kavuşmak için bu önerileri dikkate alın.

  Sauna, buhar odası gibi bölümler herkes için uygun mu?
  Yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları ve hamilelik durumunda bu bölümlerin kullanılmaması öneriliyor. Bu grubun dışında kalanların ise sauna ve buhar odasındaki sıcaklığa kendini yavaş yavaş alıştırmaya başlaması, rahat bir süreç geçirmeye yardımcı oluyor.

  Hangi masaj/bakım benim için doğru seçim?
  Spa merkezinde yaptırmayı planladığınız masaj ve bakım seçiminizi, vücudunuzun ihtiyaçlarına göre belirleyin. Bu konuda spa merkezindeki görevlilerden yardım alabilirsiniz. Eğer kaslarınız çok gerginse ve düzenli masaja alışık değilseniz, daha yumuşak baskılı masajlar öneriliyor. Çünkü alışık olmayan kaslar üzerine bir anda uygulanan sert baskı masajlar, kas tutulmalarına yol açabiliyor.

  Spa’lardan haberler…
  Tazelenmiş bir cilde merhaba deme zamanı!
  İstanbul Boğazı manzaralı Four Seasons Hotel Bosphorus’ta konumlanan The Spa, soğuk günlere merhaba diyeceğimiz bugünlerde özel masajları, yüz, vücut, hamam bakımlarıyla farklı içerikler sunuyor. Ilık masaj yağlarının ritmik hareketlerle uygulanmasıyla derin bir rahatlama sağlayan Sundari Abhyanga masajı; vücuttaki durağan enerjileri temizleyerek, bedenin yaşamsal enerjisini uyarıyor. Kişiyi dinçleştirirken, aynı zamanda cildi de yeni mevsime hazırlıyor. Türkiye’de sadece The Spa’da uygulanan La Mer Signature Facial bakımı ise cildi derinlemesine arındırıp, özel dokunuşlarla nazikçe kan dolaşımını hızlandırarak kasların uyarılmasını sağlıyor. Bakım sonrasında iyice nemlendirilmiş, parlayan ve sıkılaşmış bir cilt ile mükemmel bir görünüm elde edilmesi amaçlanıyor. Biologique Recherche’ın özel cilt analiz cihazıyla yapılan analiz sonrası cilt tipine en uygun bakımlar ve ürünler öneriliyor. Ve tabii ki olmazsa olmaz, geleneksel Türk hamamı! Yaz sonunda ölü derilerden kurtulup, taze bir ciltle yenilenmek istiyorsanız; sıcak buhar banyosu, vücut kesesi ve nazik köpük masajı içeren kişiye özel hamam ritüeli tam size göre…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....