Diğer
  Ana SayfaHaberSperm sayısı, sperm kalitesi nasıl arttırılır? 10 soru 10 cevap

  Sperm sayısı, sperm kalitesi nasıl arttırılır? 10 soru 10 cevap

  -

  Bebek sahibi olmak isteyen ya da tam tersi hamilelikten çekinenlerin en merak ettiği konular arasında ‘sperm’ de var. Arama motoru trendlerinde spermle ilgili ‘Sperm ne kadar yaşar, sperm sayısı ve sperm kalitesi nasıl artırılır, sperm arttırıcı yiyecekler neler, sperm yutulursa hamile kalınır mı? Sperm vajinaya bulaşırsa hamile kalınır mı?’ gibi onlarca sorgu ifadesi dikkat çekiyor. Sperm hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını Üroloji ve Androloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu veriyor. İşte spermle ilgili 10 soru 10 cevap

  • SPERM NE KADAR YAŞAR?

  Sperm (semen) ne kadar yaşar?: Bu soruya cevap vermek güç çünkü spermler dış ortamda birçok faktörden etkileniyor. Örneğin; aşırı sıcak ve soğuk spermlerin ölmesine neden oluyor. Islak zeminde, vücut sıcaklığındaki ve asit olmayan dengeli pH’lı sıvılarda belki canlılığını koruyabiliyorlar. Ancak bir jakuziden veya termal havuzdan sperm bulaşmasıyla hamile kalınması mümkün değil. Vajinanın dışında vulva denilen dış kısma semenin bulaşması bile asidik bir ortam olan vajinadan spermlerin geçerek rahim ağzından uterusa (rahim) ulaşması imkansızdır. Kadın vücudunda yani uterusa ulaştıktan sonra tuba denilen kanallarda spermler ortalama iki gün canlı kalabiliyor.

  • SPERM VAJİNAYA BULAŞIRSA HAMİLE KALINIR MI?

  Vajina asidik bir ortamdır ve burada spermler canlı kalamaz. Ancak semenin vajinanın dip kısmında “forniks” adı verilen kısma ve rahim ağzına ulaşması, spermin rahme gidip, oradan tüplere ulaşarak yumurta ile buluşmasını sağlar. Vajinanın dış kısmı olan vulvaya bulaşması ile gebe kalma şansı ise yok denecek kadar azdır.

  • SPERM NEDEN KATI GELİR?

  Semenin büyük kısmını vezikülo-seminalis adı verilen bir bezden salgılanan sıvı oluşturuyor. Bu sıvı sudan daha kıvamlı, bazen de pıhtılıdır. Söz konusu pıhtının veya semenin sıvılaşmasını sağlayan da prostat sıvısıdır. Dış ortamda yaklaşık 30 dakikada semenin sıvılaşması gerekiyor. Eğer pıhtılar çözülmüyorsa prostat sıvısı azlığı buna neden olabiliyor. Prostata bağlı hastalıklar veya tıkanıklıklar ile az sıvı alımı (dehidratasyon) da semenin katı gelmesine yol açabiliyor.

  • SPERMİN DIŞARI AKMASI HAMİLELİĞE ENGEL OLUR MU?

  Cinsel ilişkinin ardından spermin vajinadan dışarı akması hamileliğe engel olur mu?: Sperm vajenin arka kısmına kadar ulaşmış ise bir kısmı dışarı çıksa bile gebe kalma şansı vardır. Uterus ağzına kadar ulaşmışsa bir kısmının dışarı çıkması halinde bile gebelik oluşabiliyor. İlişkiden sonra bir süre istirahat gebeliğe fayda sağlayabiliyor. Ancak istirahatten sonra semenin dışarı çıkması önemli değildir.

  - Advertisement -
  • SPERM YUTUNCA HAMİLE KALINIR MI?

  Özellikle arama motorunda sıkça aranan bir soru var: Sperm yutunca hamile kalınır mı?

  Hayır, kesinlikle hamile kalmak mümkün değildir.

  • SPERM SAYISI NASIL ARTTIRILIR?

  Sperm sayısını ne arttırır? Sperm sayısını arttıracak besinler var mı?: Erkeğin genel olarak sağlığını korumak için kendine ve yediklerine dikkat etmesi, sperm kalitesinin de yüksek olmasını sağlıyor. Düzenli ve dengeli beslenme, uyku düzenine dikkat etmek, alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmak bunların başında geliyor. Ayrıca düzenli, sürekli spor yaparak vücut kas kitlesini korumak ve yağlanmadan kaçınmak gerekiyor. Vücut geliştirme veya sporda performansı arttırmak için kullanılan ya da cinsel gücü arttırmak için kullanılan testosteron ilaçları sperm yapımını olumsuz etkilemenin yanı sıra uzun süre kullanımı (ortalama üç ay) sperm yapımının tamamen durmasına neden olabiliyor. Aşırı kilolu ve vücut yağ kitlesi artmış olan erkeklerde sperm kalitesi olumsuz yönde etkileniyor. Tüp bebek yöntemlerinde de buna bağlı olarak başarısızlık görüldüğü çalışmalarda bildiriliyor.

  Sperm testi nasıl verilir?

  • SPERM SAYISINI VE KALİTESİNİ ARTTIRACAK YİYECEKLER NELER?

  Sperm sayısını ve kalitesini arttırmak için nasıl beslenilmeli? Hangi yiyecekler sperm kalitesi ve sayırısın artırır?

  • Spermin kalitesini arttıracak en önemli besinler, vitamin ve antioksidan içeren besinler
  • Bu nedenle, mevsimsel sebze ve meyvelerin bolca tüketilmesine özen gösterilmesi büyük önem taşıyor.
  • Özellikle C vitamini ve E vitamini içeren meyvelerden kivi, avokado, nar, incir, muz, kayısı, portakal, ananas, papaya ile A vitamini içeren havuç, mango ve orman meyveleri, ahududu, böğürtlen, yaban mersini bu grupta yer alıyor.
  • Ayrıca deniz ürünleri de esansiyel bazı mineralleri, antioksidan ve vitaminler içerdiğinden düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.
  • Ceviz, fındık, badem, kaju, keçiboynuzu, kabak çekirdeği, ay çekirdeği gibi kabuklu yemişler; pekmez, bal, koyu çikolata gibi enerji verici gıdalar ile proteinden zengin süt ve süt ürünlerinin her sabah alınması önem taşıyor.
  • Hem antioksidan hem de vitamin içeren lahana, ıspanak, brokoli, marul ve domates, sperm sağlığını ve kalitesini arttırıyor.
  • Hidrasyonu sağlamak içinse günde en az 2-2,5 litre su tüketilmesi gerekiyor.
  • ZEVK SUYUNDA SPERM OLUR MU?

  Zevk suyunda sperm olur mu: Hayır; sadece prostat sıvısıdır ve sperm içermez.

  • SPERM TESTİ NASIL VERİLİR?

  Peki, sperm testi nasıl veriliyor?: Sperm analizi için en az iki-üç gün boşalmamış, cinsel ilişkiye girmemiş olmak gerekiyor. Sperm analizi; uygun bir ortamda (hijyenik olarak temiz) ve rahatsız edilmeyecek şekilde, sessizliğin ve izolasyonun sağlandığı özel sperm verme odalarında verilmelidir. Erkeğin elle mastürbasyon yoluyla boşalması ve içi steril olan bir kabın içerisine, dışarı semen kaçırmayacak şekilde boşalması istenir. Mastürbasyon sırasında spermi etkileyecek sabun ve benzeri kayganlaştırıcılar kullanılmamalıdır. Mastürbasyon yoluyla örnek veremeyen erkeklere özel prezervatifler verilerek, ilişki yoluyla prezervatif içine boşalma yoluyla örnek alınabiliyor. Semen analizi sırasında ilk gelen sıvının dışarı kaçması sperm sayısını etkileyebiliyor. Semenin ilk gelen damlaları sperm yoğunluğunun en fazla olduğu kısımdır.

  • SPERM RENKLERİ NELER?

  Semen miktarı 1,5-2 ml ve üzerinde, beyaz-gri opak renkte olmalıdır. Kahverengi veya parlak kırmızı kan görülmesi durumunda mutlaka muayene için bir üroloğa gitmek gerekiyor. Semenin rengi değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, genellikle erkekler rengin sarıya döndüğünden söz ediyor. Bu durum; hiçbir anormallik olmadan, uzun süre boşalmamaya bağlı olmanın dışında bazen bir enfeksiyona da işaret edebiliyor. Sarılık hastalığında cildin ve gözlerin sararmasının yanında meninin de rengi sarıya dönebiliyor. Yiyecekler nedeniyle de meninin rengi ve kokusu değişebiliyor. Aşırı alkol alımı ya da bazı ilaçlar ve vitaminler de idrarın rengi ile kokusunu değiştirebileceği gibi menin rengini ve kokusunu da değiştirebiliyor.

  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  Seks Bağımlılığı Nedir? Hiperseksüalite hakkında her şey!  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz