✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale

Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş


Ana Sayfa İlişki Sperm testi nasıl verilir? Nelere dikkat edilmeli?

Sperm testi nasıl verilir? Nelere dikkat edilmeli?

Üroloji ve Adroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş, erkeklerde üreme probleminin her geçen gün arttığını söylüyor. Karataş, bu yazıda sperm testi yapılırken yapılması gerekenleri anlattı. Peki, sperm testi nedir, nasıl verilir, nasıl yapılır? İşte Prof. Dr. Karataş’ın yanıtları:

SPERM TESTİ NASIL YAPILIR?

Prof. Dr. Karataş ‘sperm testi nasıl yapılır’ sorusuna şu yanıtı veriyor: Üreme ve çoğalma isteği tüm canlıların ortak özelliğidir. Tıpkı diğer canlılar gibi insanlar da kendilerinden sonra nesillerini devam ettirecek yeni bir çocuk dünyaya getirme arzusundadır. Bu istek hem doğal bir insani dürtü hem de sosyal ve psikolojik açıdan bir gereklilik durumudur. Bilinç sahibi birey, bir gün yaşlanacağını biliyor. Ölüm anına kadar kendisine eşlik edecek, yaşlılık ve hastalık anında yanında olacak kendi kanından bir can olmasını istiyor. Çocuk sahibi olmak son yüz yılda her geçen gün giderek daha da zorlaşmaktadır. Yeni evlenen her 8 çiftten bir tanesi ya da evli ve çocuk sahibi olan her 6 çiftten biri yeni bebek elde etme konusunda güçlük yaşamaktadır.

‘SPERM SAYISINDA ANLAMLI DÜŞÜŞLER OLDU’

Erkeklerde üreme problemi her geçen gün giderek artan bir problemdir. Son yüzyıl içerisinde sperm sayısında anlamlı düşüşler olduğu tüm bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle evlilik öncesi ya da evlilik sonrası çocuk sahibi olup olamayacakları erkekler tarafından en merak edilen konulardandır.

Çocuk beklentisi olan erkeklerin üreme potansiyelini gösteren en önemli test spermiogram testidir. Spermiogram testi; meni testi, semen testi, semen analizi ya da sperm testi olarak da bilinmektedir. Başta sperm sayısı olmak üzere hareketlilik, şekil bozukluğu ve iltihabi durumlar bu test ile belirlenebilmektedir.

SPERM TESTİ NASIL VERİLİR?

Peki, sperm testi nasıl verilir? Sperm testi, en sık mastürbasyon ile verilmektedir. Sperm odası genellikle günlük işleyişten daha uzak bir ortamdadır. Sessiz ve mahremiyetin gözetildiği bir alandır. Kliniğimizde ve pek çok merkezde mastürbasyon sonrası için banyo ve duş alma imkanı da bulunmaktadır. Mastürbasyonla sperm veremeyen hastalarda ilaçla uyarı ya da elektroejakülasyon gibi farklı yöntemlerle de sperm elde edilebilmektedir. Bu durum tamamen hastadan hastaya göre kişiye özel karar verilmektedir.

SPERM TESTİ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Test yapılırken dikkat edilecek en önemli madde şunlardır:

  1. Sperm testi vermeden önce mutlaka cinsel perhiz süresine dikkat edilmelidir.
  2. Test öncesinde olabildiğince stres faktöründen uzak durmak gerekir.
  3. Test vermeye geldiğinizde yanınızda görsel materyal bulundurmak işlem süresini kısaltabilir.
  4. Sperm testi verme sırasında jel, kayganlaştırıcı ya da sabun gibi ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.
  5. Testi vermekte güçlük yaşadığınızda doktorunuzla görüşmeniz ve gerekirse ilaç kullanarak yeniden denemeniz başarılı sonuç elde edilmesini sağlar.

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here