Diğer
  Ana SayfaBurçlar ve AstrolojiSpiritüel çakralar nasıl açılır? Çakra açma yöntemleri ve burçlar

  Spiritüel çakralar nasıl açılır? Çakra açma yöntemleri ve burçlar

  -

  Astrolojik sistemdeki her şey birbiriyle bağlantılıdır ve senkronize bir şekilde çalışır. Gökyüzündeki her yapının bizde bir karşılığı, bir yansıması vardır. Doğum haritamız bizim enerji kodumuzdur ve doğum haritalarındaki her gezegen bir çakramıza denk gelir. Çakralarımızı açmanın en önemli yolu öncelikle problemi tespit edip onun farkına varmaktır. Bu yazıyı okuduğunuzda sizi en çok zorlayan gezegenin hangisi olduğunu  tespit edip, bunun hangi çakranıza karşılık geldiğini anlayacaksınız. Eğer farkında olursanız çözümler daha kolay gelecektir.. Sonrasında her çakra için verilen önerileri uygulayabilirsiniz..

  BİRİNCİ ÇAKRA / GEZEGENİ: MARS, BURCU: AKREP, KOÇ

  Birinci çakra bizi maddi dünyaya ve toprağa bağlayan , adeta bir ağaç gibi köklerimizden beslenmemizi sağlayan ilk çakradır. Bu yüzden bu çakranın diğer adı “kök çakra” olarak geçer. Astrolojide mars gezegeni ve koç-akrep burcu ile temsil edilir. Aile köklerimizi ve atalarımızla olan bağımızı anlatır. En ilkel şekilde hayatta kalma tarzımız ve yaşam enerjimizdir. Bedenimiz ile olan bağımız bu çakranın doğru çalışmasına bağlıdır. Eğer kök çakranız doğru çalışıyorsa kendinizi topraklanmış, atalarınızla barış içinde hissedersiniz. Bedeninizle olan bağınız kuvvetlidir, sağlıklı beslenip kendinizi zinde ve enerjik hissedersiniz. Girdiğiniz işlerde savaşçı olur, tuttuğunuzu koparırsınız.

  Eğer kök çakranız doğru çalışmıyor ise sabahları uyandığınızda yorgun olursunuz. Topraklanmış hissetmezsiniz ve bedeninizle bağınız olmadığı için çok yemek yiyerek topraklanmaya çalışırsınız. Fiziksel dayanıklılık düşüktür; grip gibi hastalıklara karşı direnç azdır. Maddi realite içinde hayatta kalmak kişiye zor gelir. Hayatla baş edemez, kökleri ve ataları ile olan bağı zayıftır. Libido çoğu zaman düşüktür. Bacaklarda varis, dolaşım bozukluğu ve kas ağrıları görülebilir. Eğer sizde bu belirtiler varsa haritanızda muhtemelen mars gezegeniniz zorlayıcı bir konumdadır. Mars gezegenini ve kök çakrayı güçlendirmek için OM mantrası ile egzersiz yapmak faydalıdır. Ayrıca mars enerjisini yükseltmek için en iyi şey üşenseniz bile hareket etmek ve spor yapmaktır. Spor yaptıkça enerjinizin yerine geldiğini hissedersiniz. Yeryüzüyle bağ kurup topraklanmak çok işe yarar. Et tüketmek ve demir-çinko takviyeleri de kök çakra için destekleyicidir.

  İKİNCİ ÇAKRA / GEZEGENİ: VENÜS, BURCU: BOĞA, TERAZİ

  Hayattan doyasıya zevk alabiliyor musunuz? Tatile gittiğinizde gerçekten rahatlıyor musunuz, yoksa gizli bir suçluluk duygusu mu yaşıyorsunuz? İlişkilerden haz alıyor musunuz, yoksa ilişkiler sizin için bir görev mi? Güzel şeyleri sonuna kadar hak ettiğinizi düşünüyor musunuz?

  Bütün bu sorular ve cevapları haritanızdaki Venüs’ün konumuyla ilgilidir. Venüs hayattan zevk alma potansiyelimizdir. İkinci çakrayı yani sakral çakrayı yönetir. Burası dişilik ve kundalini enerjisinin merkezidir. Doğurganlık ile, istediğiniz , hayal ettiğiniz bir şeyi elde etmekle ilgilidir..

  - Advertisement -

  Eğer haritada sorunlu bir Venüs yerleşimi varsa kişi rahatlayamaz, tatile çıktığında bile suçluluk duygusu hisseder, yaptığı güzelliklerden zevk alamaz. Ve daha kötüsü çevresinde hayattan zevk alan insanları gördüğünde onlara karşı kıskançlık duygusu geliştirebilir ve onları eleştirebilir. Kendisini sürekli başkalarıyla kıyaslar.. Sakral çakra yaratım enerjisiyle ilgili olduğu için kişi içindeki cinsellik duygusunu da hayatı boyunca bastırmıştır.. Bu durum size tanıdık geldi mi? Evet maalesef Türk kadınında çok rastlanılan bir durum çünkü ülkemizin Venüs’ü problemli bir pozisyonda. Hepimize çocukluktan beri empoze edilen suçluluk duygusu sakral çakramızı yani yaratım enerjimizi kısıtlayıp hayattan zevk almamızı engelliyor.. Ayrıca karın şişliği, cinsel fonksiyon bozuklukları gibi fiziksel tezahürleri ortaya çıkarabiliyor.

  çakralar

  Bunun tam aksine eğer asaletli konumda yerleşmiş bir Venüs’ünüz varsa bol bol kahkaha atarsınız, kendinize verdiğiniz değer duygusu çok yüksektir, istediğiniz şeyleri yaratım enerjiniz yüksektir, karşı cins tarafından ilgi çekersiniz ve en önemlisi mutlu olduğunuzda suçluluk hissetmezsiniz. Eğlenmeye zaman ayırırsınız ve eğlenen insanları eleştirmezsiniz..

  Venüs su grubu bir burçta, balık burcunda yücelir. Balığın teması teslim olmak, kontrolü bırakmaktır. Dolayısıyla venüsyen alanlarda akışta olmayı, teslim olmayı, ilahi sisteme güvenmeyi deneyimleyerek ikinci çakrayı harekete geçirebilirsiniz. Ayrıca dans etmek, oryantal yapmak ve su yogası yapmak ta  sakral çakra için çok olumlu etkiler yaratır.

  ÜÇÜNCÜ ÇAKRA / GEZEGENİ: GÜNEŞ, BURCU: ASLAN

  Üçüncü çakra güneşin yönetimi altındadır ve mide bölgesinde, solar pleksusta yer alır. Bu çakra kişinin iradesini, özgüvenini ve organizasyon yeteneğini gösterir. Güneş çakrası dengede olan bir insan başkalarından onaylanmayı beklemez, her zaman kendinden emin ama kibirli değildir. Bu kişiler ne istediklerini çok iyi bilirler ve bunu gerçekleştirme güvenleri vardır. Zorluklara cesaretle göğüs gerebilen ve gerektiği yerde iradesini kullanarak “Hayır” diyebilen insanlardır. Kendi amacını gerçekleştirmek için gerekirse konfor alanının dışına çıkmaktan korkmayan, girişimci ve mücadeleci karakterleri vardır.

  Güneş merkezi dengede olmayan biri ise; sürekli başkalarından onay bekler. Girişim yapmaya cesaret edemez ve planlarını hayata geçiremez. Haritadaki yaşam enerjisi olan Güneş zarar görmüştür. Kişinin hayata karşı hevesi kırılmıştır. Çünkü ebeveynleri tarafından ergenlik döneminde karakterini ortaya koymasına izin verilmemiş ve bastırılmıştır. Bu sebepten dolayı kişi kendi köşesine çekilmiş ve pasifleşmiştir. Bu durum ya çok baskın , yada çok korumacı ebeveynlerin çocuklarında görülür. Kişi kendi kararlarına güvenemez, sürekli başkalarına fikir danışır, karakterini ortaya koyamaz. Güneş çakrasını harekete geçirmenin en önemli yolu pasifliği aşıp, cesareti geliştirmektir. Kişinin zorlukları aşacak güce sahip olduğu inancını geliştirmesi gerekir. Kendi gücüne ve azmine güvenmesi bu çakranın anahtarıdır. Ayrıca bol bol güneşlenmek de güneş enerjisinden faydalanmasına yardımcı olur..

  DÖRDÜNCÜ ÇAKRA / GEZEGENİ: AY, BURCU: YENGEÇ

  Doğum haritasındaki ay, bizim en derin duygusal kimliğimizle bağlantılıdır ve kalp çakrasını yönetir. Bu çakra üst çakralar ile alt çakraların ortasında denge merkezinde olduğu için dengede olması çok önemlidir. Herhangi bir duygusal kayıp, aldatılma ve yaşanan acılar bu çakraya zarar verir. Çocukluktan getirdiğimiz bütün üzüntüler , yaşadığımız bütün mutsuzluklar burada birikir ve tıkanmasına sebep olur. Haritada zarar görmüş bir ay bu çakranın açık olmadığının  göstergesidir. Kişi diğerlerine güvenemez, hep savunmadadır, kalbini açıp yakın ilişkiler kuramaz. Doğru çalışan kalp çakrası olan bir kişi ise hayatta neşe dolu olur, etrafına ışık saçar, her işi rast gider, kendisini yargılamadığı için çevresindekileri de yargılamaz ve sağlıklı ilişkiler kurar. Yakın ilişkiler kurmaktan korkmaz. Karşılıksız sevmeyi ve affetmeyi biliyordur. Çünkü her daim sevileceğine ve kabul göreceğine dair derinlerden gelen bir inancı ve güven duygusu vardır. Dördüncü çakrayı açmak için tıkanmasına neden olan tüm duygusal acılarla yüzleşmek ve affetmek gerekir. Kişinin beslediği nefret, reddedilme, kabul görmeme gibi duygularının üstüne gidip bunları koşulsuz sevgiye dönüştürmeyi ve yaşama güvenmeyi öğrenmesi gerekir.. Kalp merkezinin ana duygusu sevgidir; kişi kendini sevgi duygusuna açmalıdır. Öncelikle kendisini sevmekten başlamalı, sonra bunu etrafına yaymaya çalışmalıdır. Evcil hayvan beslemek ve ona sevgi akıtmak kalp çakrası için çok iyi gelecektir..

  BEŞİNCİ ÇAKRA / GEZEGENİ MERKÜR, BURCU: BAŞAK, İKİZLER

  Boğaz bölgesinde yer alan beşinci çakra kozmik zekaya bağlanmamızı sağlar, burası bireysel ve evrensel bilincin buluştuğu yerdir. Bu çakra sayesinde evrensel bir bakış açısı kazanır, uyanmış, bilinçlenmiş ve idrak etmiş oluruz. Zihnimizi doğru kullanıp kendimizi doğru ifade etmemizi sağlar. Eğer beşinci çakranız dengedeyse duygularınız (4. Çakra) ve düşünceleriniz (5.çakra) uyumludur. Kendinizi sakince ifade edip, isteklerinizi kelimelere dökmekten çekinmezsiniz. En önemlisi zihninizi kontrol yeteneğiniz sizin elinizdedir ve kendi iç sesinizi diğer seslerden ayırt etmeyi bilirsiniz. 5. Çakra dengede değilse haritadaki Merkür gezegeni doğru çalışmıyordur. Kişi kendini ifade ederken zorlanır, duygularını bağırarak ifade eder, ya hiç konuşmaz yada çok konuşup etrafındakilere sürekli soru sorarak rahatsızlık verir. Zihin bir türlü susmaz, dedikodu yapmaya da meyil vardır. Fiziksel tezahürü  boğazda düğümlenme hissi ve boğaz iltihaplanması, tiroit sorunlarıdır. Merkür çakrasının ruhsal dersi an’da olmayı öğrenip iç sesinizle bağlantı kurmaya çalışmaktır. Bu yüzden ilk olarak boğaz çakrasını arındırmak için bir günlük yemek yememe ve konuşmama orucu tavsiye edilir. Mantra meditasyonları da boğaz çakrası için faydalıdır.

  ALTINCI VE YEDİNCİ ÇAKRALAR

  (Jüpiter- Satürn / Yay, Balık, Oğlak, Kova)

  Jüpiter 6.  enerji merkezi kaşlarımızın arasında 3. Göz bölgesinde bulunur. Burası her şeye dair anlamın ortaya çıktığı, geleceğe dair bilginin ulaştığı yerdir. Bu çakraya bilgelik gözü denir. Durugörü ve nerden geldiğini bilmediğimiz evrensel bilgelikle alakalıdır. Satürn’ün yönetimindeki 7. Enerji merkezi ise başımızın tepesinde yer alır. Bu çakraya taç çakra da denir ve burası kişinin gökyüzüne dokunduğu yerdir.. Kişinin zaman algısıyla alakalıdır; buraya ulaşan kişi zamanın aslında bizim algıladığımız gibi olmadığını, tüm zamanlarda mevcut olduğumuzu anlar. Çok  yüksek bir bilinç durumudur. 6. Ve 7. Çakraları birlikte ele almamın sebebi;  bu çakraların bilinçli bir şekilde aktive edilmesi geliştirilmesi mümkün değildir. Ancak alt çakralarımız (1,2,3) ve kalp çakramız (4. Çakra) dengelendiği zaman meditasyon yoluyla bu üst bilinçteki çakralara ulaşabiliriz. Onlara ulaşmanın yolu önce alt çakralarımızı dengede tutmaktır. Ondan sonrası zaten kendiliğinden gelecektir ve yüksek bilinç , diğer ismiyle “Kaynak” kişi ile bağlantı kuracaktır..

  Yardımcı kaynak; enerji astrolojisi Dr. lea İmsiragic  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz