Diğer
  Ana SayfaTrendSpor da "fast" hale geldi

  Spor da “fast” hale geldi

  -

  Spor yapmak istiyor ancak vakit darlığından, işlerinizin çokluğundan mı şikayet ediyorsunuz? Üzgünüz ama bu bahanenizin pek bir geçerliliği kalmadı. Çünkü artık sadece 8-30 dakika arasında spor yapabileceğiniz hızlı fitness merkezleri var!

  Aytaç Özkardaş – [email protected] – FOTOĞRAFLAR: OZAN KUTSAL

  Kentlerde yaşamın temposu giderek hızlanıyor. Bu arı kovanında her şeyi hızla halletmeniz ve bir sonraki işe koşturmanız gerekiyor. Öğle paydosunda hem yemek yemeniz, hem alışveriş yapmanız, hem de uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınızla görüşmeniz lazım. Peki ya, akşam? İş çıkışı da spora gitseniz ne güzel olur. Ama vaktiniz yok, daha eve gidip ertesi günkü toplantıya hazırlanmanız gerekiyor… Keşke şu işi iki saatte değil de 10 dakikada aradan çıkarabilmenin bir yolu olsa değil mi? Sesinizi duyan birileri var galiba. Çünkü hızlı bir şekilde egzersiz yapma ihtiyacı üzerine çeşitli aletler, programlar geliştirilmeye başlandı bile. Görünen o ki bu tip merkezlerin sayısı gittikçe de artacak. Bu merkezlerden Fast Gym, Curves ve B-fit'i sizin için gezdik, aletleri test ettik. Siz de kendiniz için hızlı bir şeyler arıyorsanız haberimizi okumaya devam edin…

  Fast Gym: 8 dakikada her şey tamam!

  Adından da anlaşılacağı gibi Fast Gym gerçekten çok ama çok hızlı spor yapabileceğiniz bir merkez. Özel olarak geliştirilen ve ROM adı verilen cihazın üzerinde kesintisiz olarak 4 dakika üst bedeni, 4 dakika da alt bedeni çalıştırıyorsunuz ve 8 dakikada olay bitiyor! İsterseniz duşunuzu alıp hemen çıkabileceğiniz gibi vaktiniz varsa hidromasajla ve sonrasında da infrared saunayla rahatlayıp, kendinizi yenilenebiliyorsunuz.

  - Advertisement -

  Fast Gym'in sahibi Fitness Eğitmeni Enis Subaşı'na nasıl olup da bu kadar kısa sürede form tutulabileceğini soruyoruz. Öyle ya, bu cihazın sırrı ne ki egzersiz süresini bu kadar kısaltıyor? "Bu cihazın kullanılmadığı klasik egzersizlerde her kas grubu için farklı bir egzersiz yapmanız gerekir. ROM, özel dizaynı sayesinde ayrı ayrı yaptığınız bu hareketleri bir araya toplar ve birçok kası, birçok bölgeyi bir anda çalıştırırsınız. Aynı anda kas güçlendirmeyi, esneme hareketlerini ve kardiyo çalışmasını yapabiliyorsunuz. Çünkü o kadar kası bir arada çalıştırmak için kan dolaşımı hızlanıyor ve kardiyovasküler sistem harekete geçiyor" diye anlatıyor Enis Subaşı.

  Egzersizin bu kadar kısa olmasının bir diğer nedeninin de ısınma hareketleri yapılmadan başlanabilmesi olduğunu söyleyen Subaşı, "Vücut ısısının artması, dolaşımın harekete geçmesi demektir. Bu makinede sizin 10-15 dakikada yakalayacağınız vücut ısısını 1-1.5 dakikada yakalayabiliyorsunuz. Yürüyüş yaparken kullandığınız kas sayısı ile bu makinede çalışırken kullandığınız kas sayısı arasında 8-10 kat fark var. İlk başta çok yüklenmeden başlıyoruz, sonra hızlanmaya başlıyoruz" diyor.

  Peki 8 dakikadan daha fazla süreyle çalışmak mümkün mü? Enis Subaşı, hareketleri doğru bir şekilde yapan bir kişinin 8 dakikadan daha fazla bir süreye zaten çıkamayacağını, bilimsel ölçünün bu olduğunu söylüyor. 8 dakikadan daha fazla çalışıldığında vücuda çok fazla yüklenileceği için yararlı bulunmuyor.

  Subaşı, cihazla çalışılan bir günde toplam 600 kalorinin yakılabildiğini ifade ediyor: 8 dakika aslında vücudu ateşleyen bir süre. Siz esas kaloriyi 8 dakikadan sonra yakmaya başlıyorsunuz. Çünkü metabolizma hızınız artıyor ve oturduğunuz yerde bile bir kalori yakıyorsunuz…"

  Fast Gym'in hedef kitlesi çok fazla vakti olmayan iş kadınları, iş adamları ve sporu sevmeyen insanlar ki bu da büyük bir kitleyi oluşturuyor. Yaklaşık 1 yıl önce açılan Nişantaşı'ndaki merkezin diğer bir şubesinin de Anadolu yakasında hizmete gireceği bilgisini veren Subaşı, İstanbul'da şube sayısını artıracaklarını, ayrıca büyük şirketlere özel ROM cihazları koyacaklarını söylüyor. Önceden randevu almak koşuluyla ücretsiz olarak deneme yapılabiliyor.

  Haberin devamı 2008 Aralık sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz