Diğer
  Ana SayfaSporSpor olmadan sağlık mümkün değil

  Spor olmadan sağlık mümkün değil

  -

  Pandemiye karşı önlem olarak evlere kapandığımız dönemde en çok dışarda özgürce koşmayı, spor yapmayı, deniz kenarında, parklarda, patikalarda dostlarımızla yürüyerek, koşarak fit kalmayı özledik, ama aynı zamanda sporun sağlık için ne kadar önemli olduğunu da tekrar hatırladık. Şimdi, ikinci dalga haberleri gelirken, pandemiye karşı daha hazırlıklı olmak doğru bir hamle olacak.

  Spor, her ne kadar çoğu insan için bir sosyalleşme aracı gibi görünse de, sağlıklı yaşamak için hayati öneme sahip olduğun unutmayalım. Vücudumuzun genç kalabilmesi, yağ yakabilmesi, daha aktif, dinç, sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için spora zaman ayırarak, sporu hayatımıza katarak bir yaşam sürmemiz gerekiyor.

  Pandemi nedeniyle uzun süre eve kapanan pek çok insanın, spor yapamamaktan şikayet etmesi, bir tesadüf değil. İnsanlar her gün koşarak, yürüyerek, spor yaparak yaşamaya alıştıktan sonra eve kapanmak hepimizde büyük bir travma yarattı. Neyse ki artık spor yapabilecek özgürlüğe sahibiz ve koşmak için, yürümek için güzel havalara nihayet ulaştık.

  Spor ile yaşamayı tercih ettiğinizde ilk dikkat etmeniz gereken detay spor ayakkabı olmalıdır. Her spor dalının kendine has üretilen özel ayakkabıları olduğunu unutmayalım. Basketbol için tasarlanmış ayakkabıyla futbol oynayamazsınız, dağcılık için üretilmiş ayakkabılar ile sağlıklı koşu yapamazsınız. Dolayısıyla, yapacağınız spora uygun bir ayakkabı edinmek zorunda olduğunuzu hatırlamalısınız.

  Koşmak için de doğru koşu ayakkabısı edinmek çok önemli. Doğru koşu ayakkabısı, ayaklarınızı saran, burkulmaları önleyecek, yer bastığınızda ağırlığınızla yere basma şiddetinizi yumuşatan ve topuklarınızdan dizinize ulaşacak geri tepkiyi emebilen ayakkabı olmalıdır. Böylece yaşlandığınızda dizlerinizin ağrılar oluşmasını erkenden önlemiş olacaksınız. Koşmak, her adımda tüm vücut ağırlığını dizlere vurmak gibi bir etki yaratır. Dolayısıyla ileri yaşlarda diz sorunlarının yaşanmasını önlemek için yere önce ayak uçlarıyla basmak ve koşu ayakkabılarıyla koşmak çok önemlidir. Bu noktada Nike ayakkabı modellerini incelemenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

  - Advertisement -

  Pandemi nedeniyle evinizde minik bir spor salonu kurmanıza yardımcı olarak malzemeleri de siparişlerinize eklemenizi tavsiye ederiz. Bunlar minik dambıllar olabilir, direnç yayları olabilir, kaslarınızı çalıştırmak için farklı araçlar olabilir. Özellikle bacak kaslarınızı çalıştıracak pratik spor malzemeleri edinmenizi de şiddetle öneriyoruz. Çünkü bacak kaslarımız vücudumuzdaki en büyük kas kütlesi ve birkaç dakika boyunca bacak kaslarımızı çalıştırdığımızda vücudumuz büyük miktarda enerji tüketiyor. Bu da evde kaldığımız dönemlerde hareketsizlik nedeniyle biriken yağların pratik şekilde yakılmasına destek oluyor. Ayrıca oturduğunuz yerden spor yapmanızı kolaylaştıracak fitness bisikletleri gibi araçları da, yaz aylarında ortalık sakinken sipariş etmenin faydası olabilir. Eğer evinizde büyükçe bir fitness bisikleti koymak için yeriniz yoksa, koltuğunuzun önüne, halının üstüne yerleştirilebilecek ve siz koltukta otururken bisiklet sürmenize imkan verecek mini fitness bisikletlerine de göz atmanız faydalı olabilir.

  Ayrıca, pandemi nedeniyle günlük yaşam biraz daha zorlamışken, kıyafetlerimizi de spor modellerden seçerek, günlük hayatı daha fit ve kolay bir forma dönüştürmek de doğru bir hamle olacaktır. Spor takım elbise ve erkek gömlek modelleri arasında, daha rahat, daha esnek bir gündelik yaşam gardırobu kurmanız mümkün olacaktır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz