Diğer
  Ana SayfaFitnessSquash oyna; Stratejini belirle, formunu koru!

  Squash oyna; Stratejini belirle, formunu koru!

  -

  1274707238-0Hareketli, mücadele dolu ve stratejiye dayalı bir spor squash. Bu nedenle de hep yöneticiler tarafından tercih edilmesi bir tesadüf değil. Yüksek tempoda, saatte 900 kalori bile yakmanız mümkün. Siz de fizik gücünüzü beyin gücünüzle birleştirmek istiyorsanız tek ihtiyacınız bir top ve bir raket.

  Squash inanılmaz bir dinamizmi, son derece yüksek bir tempoyu sadece 10×8 metrekarelik bir alana sığdıran, ilginç bir spor. Zaten İngilizce, bir şeyi dar bir yere sıkıştırmak anlamına geliyor. Söylendiğine göre, bu oyun ilk olarak, Avustralya’da, mahkumların aralarında oynadığı bir eğlence olarak doğmuş. Zamanla daha ciddiye alınan bir spora dönüşmüş ve büyük squash kampanyaları düzenlenmeye başlanmış, tüm dünyada ulusal ve uluslararası squash ligleri kurulmuş.

  Biz de bu ay, ülkemizde de gün geçtikçe daha popüler hale gelen bu spor hakkında ayrıntılı bir haber hazırlamaya karar verdik ve bunun için Club Sporium Squash Eğitmeni Hakan Öztan’la görüştük.

  Yöneticilerin tercihi

  Squash özellikle işadamları tarafından tercih edilen bir spor. Bunun başlıca nedeni squash’ın mükemmel bir stres atma aracı olması ve kısa zamanda bol miktarda yağ yaktırması! Oyunun temposuna da bağlı olarak saatte 250-900 kalori arasında yakmak mümkün oluyor. İki kişi arasında oynanan squash’ın bir diğer önemli özelliği de refleksleri geliştirmesi. Çünkü bu oyunu oynarken hızlı karar vermeniz gerekiyor.

  Squash ilk bakışta tenise benziyor ancak önemli farkları var. Oyuncular duvarın karşısında duruyor ve topu duvardaki kırmızı hattın altına vurmaya çalışıyorlar. Duvarda 3 hat var; üst hat salonu çevreliyor, ortadaki hat servisi simgeliyor ve bir de alt sınır hattı var. Alt sınır metalle kaplı. Topun metale vurduğunda çıkardığı ses sayesinde topun hattın altına mı üstüne mi geldiğini anlayabiliyorsunuz.

  - Advertisement -

  Oyun 3 veya 5 set halinde oynanıyor. Her set 9 sayıdan oluşuyor ve sayıyı sadece servis atan taraf alabiliyor. Oyun 8-8 berabere biterse, servis atan oyuncu, oyunu 9 ya da 10’a uzatabiliyor.

  Bu kurallara dikkat
  -Squash topları, üzerindeki noktacıkların rengine göre, sertlik ve zıplama kapasitesi açısından farklılıklar gösteriyor. Buna göre mavi ve kırmızı noktacıklı toplar yeni başlayanlar, sarı noktalılar biraz daha tecrübeli olanlar ve çift sarı noktalı olan oyunu iyi oynayanlarca kullanılıyor.
  -Maç başlamadan önce oyuncuların 5 dakika (oyuncu başına 2.5 dakika), oynayarak kendilerini ve toplarını ısıtma hakları var.

  Devamı 2007 Formsante Aralık sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz