Diğer
  Ana SayfaTrendSTAR EGZERSİZLERİ

  STAR EGZERSİZLERİ

  -

  Neslihan Demir Darnel, İpek Şenoğlu, Tuğba Karademir, Yasemin Dalkılıç ve Aylin Erdil. Türk sporunun en başarılı yıldız isimlerinin formlarını nasıl koruduğunu merak ediyor musunuz? İşte star sporcuların, yazı formda karşılamanıza yardımcı olacak egzersizleri…

  Aytaç Özkardaş

  Hareketli yaz günlerine hazırlanmanız ve biraz form tutmanız için bir egzersiz programı hazırladık. Yıldız sporcuların çalışmalarında kullandığı bu egzersizler sizin de güçlü ve dinamik bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak. Sporcularımızın maçlara ya da turnuvalara hazırlanırken yaptığı bu sekiz dayanıklılık ve iki hız egzersizini haftada üç kez yapmanızı öneriyoruz böylece içinizdeki atleti ortaya çıkaracaksınız! Ayrıca teniste, voleybolda, dalışta, buz pateni ve sörfte çok başarılı olan 5 ünlü sporcumuza dair bilmek istediklerinizi de bu haberimizde derledik. Güzelliğiyle ve formlarıyla herkese örnek olan bu sporcularımızın, yaşama bakış açıları sizi de kesinlikle spor yapmaya teşvik edecek.

  GÜÇ kazanma hareketleri

  KOL ÇALIŞTIRMA

  - Advertisement -

  4 ya da 5 kiloluk bir ağırlığı sağ elinize alın ve eliniz içe doğru kıvrılacak şekilde kavrayın. Sol eliniz kalçanızda olsun. Sol bacağınızla ileri doğru hamle yaparken, sol dizkapağınızı 90 derecelik bir açıya ulaşıncaya kadar esnetin (A). Sol bacağınızın üzerinde doğrulun ve sağ dirseğinizi şekildeki gibi yukarı doğru kıvırın. Ağırlığı göğsünüze doğru kaldırırken vücudunuz sağa doğru baksın (B). Şimdi ağırlığı aşağı doğru indirerek A pozisyonuna tekrar geçin. Bu hareketi 12 kez tekrarlayın ve
  12 kez de vücudunuzun diğer bölümünü çalıştırın.

  İKİ TARAFA ZIPLAMA

  Sol bacağınızla ileri doğru kocaman bir adım atın ve sol baldırınız yere paralel oluncaya kadar ağır ağır bacağınızı yere indirin (A). Yukarı sıçrarken, bacaklarınızı havada yer değiştirin ve hamle pozisyonunda sağ bacağınız önde yere basın. Tekrar sıçrayın ve her iki bacağınız yan yana hizalı bir şekilde (B). İki bacağınızı kullanarak zıplayın ve dik durun. Bu seti sekiz kez tekrarlayın.

  BANKLI EGZERSİZ

  Yaklaşık 60 santim yüksekliğinde bir bank ya da taburenin sağında, ayakta durun. Sağ ayağınızı bankın üstüne koyun (A). Ağırlığınızı sağ ayağınıza vererek vücudunuzu kaldırın ve bankın üstüne çıkın. Sol bacağınızı dizinizden bükerek kalça hizasına kaldırın (B). Sonrasında ise sol bacağınızı bankın sol yanına indirin (C). Ardından sağ bacağınızı da indirin, şimdi bankın solundasınız. Hareketi bir kez de ters yönde yapın. Aynı hareketi 10 kez tekrarlayın.

  AYAKTA DÖNME

  Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ayakta durun. İki elinize, 2 ile 5 kilo arasında değişen ağırlıklar alın ve kollarınızı, omuz hizasında, ileri doğru uzatın (A). Kollarınızı ileri doğru düz tutarak vücudunuzu olabildiği kadar sola doğru döndürün. Bu hareketi yaparken kalçanızın sabit kalmasına dikkat edin (B). Aynı hareketi ters yönde yapın. Aynı seti 10 kez tekrarlayın.

  Haberin devamı 2008 Haziran sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz