Diğer
  Ana SayfaPozitifStrese bağlı hastalıklardan meditasyonla korunun

  Strese bağlı hastalıklardan meditasyonla korunun

  -

  18012014 ebrusinik2Bilimsel çalışmalar kanıtlıyor

  * Massachusetts Institute of Technology ve Harvard Üniversitesi nörologları tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre meditasyon kronik ağrıları olan hastalarda bu semptomların hafiflemesini sağlıyor ve ağrıları yatıştırarak, rahatlatıyor. 

  *Harvard Tıp Fakültesi’nde yüksek tansiyon hastalarına uygulattırılmaya başlanan düzenli meditasyon sayesinde kan basıncı somut bir biçimde düşüyor ve buna orantılı olarak yazılan ilaç miktarları da düşürülüyor.

  * Harvard Tıp Fakültesi Psikoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Sara Lazar tarafından yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre her gün 27 dakika düzenli meditasyon yapan katılımcılar ile hiç meditasyon yapmayan katılımcıların sonuçları karşılaştırıldığında, meditasyon yapan grubun farkındalık testlerinde somut gelişim gösterdikleri belirlendi.

  * Yale News’de Kasım 2011’de yayınlanan başka bir araştırmaya göre deneyimli meditasyon uygulayıcıları, otizm ve şizofreni gibi psikiyatrik rahatsızlıklar, dalgınlık hali ve konsantrasyon bozukluğu ile ilişkili olan beyin bölgelerinin devre dışı bırakılmasını başarabiliyor.

  - Advertisement -

   

   

  Deneyin…

  Evrensel “SO HUM” mantrası ile meditasyon

  1- Rahatça sırtınız dik olacak şekilde oturun, nazikçe gözlerinizi kapayın. Meditasyon bitene kadar gözleriniz kapalı kalmalı. 

  2- Gerçekleşmesini istediğiniz bir arzunuzu içinizden sessizce, gözünüzün önünde bu isteğiniz olmuş gibi canlandırarak, imgeleyerek niyet edin.

  3- Derin bir nefes alarak, nefesinizi verirken eşzamanlı olarak bu niyetinizi de gerçekleştirmesi için evrene bırakın. Bundan sonra niyetinizin nasıl ve ne zaman gerçekleşeceği sizin değil, evrenin ilgilenmesi gereken bir konu durumundadır. Siz artık meditasyona başlamaya hazırsınız.

  4- Birkaç dakika basitçe nefesinizi içinize alışınızı ve dışarıya verişinizi doğal bir şekilde izleyin.

  5- Birkaç dakikalık bu nefes alış ve veriş izleme sonrası, burnunuzdan yavaşça ve derin bir nefes alırken, dudağınızı ve dilinizi dahi kıpırdatmadan zihninizde “SO” kelimesini düşünün.

  6- Yine burnunuzdan aldığınız bu nefesi yavaşça verirken de  “HUM” kelimesini düşünün.

  7- Nefesinizin rahatça akmasına izin vererek, her nefes alışta zihninizden “SO”,  her nefes verişte ise “HUM” kelimesini sessizce tekrar edin.

  8- Eğer dikkatinizin zihninizdeki başka düşüncelere, etrafınızdaki bazı seslere veya vücudunuzdaki herhangi bir duyuma kaydığını fark ederseniz, sakince dikkatinizi nefesinize yönlendirerek “SO HUM” mantrasını sessizce tekrar etmeye devam edin.

  9- Bu meditasyon sürecine sakinliğinizi koruyarak 20 ile 30 dakika arasında devam edin.

  10- Süre bittiğinde günlük eylemlerinize dönmeden önce, mantra tekrarını durdurarak birkaç dakika gözleriniz kapalı bir şekilde vücudunuza uyum sağlaması için zaman tanıyın.

   

  “Her gün düzenli meditasyon yaparak, zihnimize ve bedenimize huzuru, sakinliği ve dinginliği kazandırabilir ve böylelikle kararlarımızdan etkilenen etrafımızdaki herkes için daha çok sevgi, memnuniyet ve tatminle dolu bir hayat yaratabiliriz. Nitekim yarım saat meditasyon yapmak tüm gece uyumaktan çok daha fazla psikolojik dinlenme sağlıyor.”

   

  Ebru Şinik: “Mutlak huzur alanına giriş kapısını içimde buldum”

  17 yıl boyunca profesyonel iş hayatında borsadan dergi yayıncılığına çok farklı sektörlerde çalışan Ebru Şinik, hayatının en rahat, en refah içinde olduğunu düşündüğü dönemlerinde bile kalbinin derinliklerinde hissettiği eksikliği doldurmak için arayışlara başlamış. 2010 yılında tanıştığı, “Primordiyal Sesler Meditasyonu” tekniği ile her gün sabah-akşam toplamda bir saat düzenli meditasyon yaptığında hayatının değişmeye başladığını gözlemlemiş. Bu süreci “İçimdeki mutlak huzur alanını keşfetmiştim… Bu öyle bir alandı ki, aynı kadim bilge kitaplarda yazdığı gibi, koşullara bağlı olmayan arı mutluluk halini herkesin içinde ve sadece kendisinde araması gerektiğinin farkına vardım. Ve bu hayatımda bir dönüm noktası oldu” diye anlatan Şinik; “Ben mutlak huzur alanına giriş kapısını içimde buldum ve içlerindeki boşluğu doldurma arayışındaki herkese öğretmeye niyet ettim!” diyor. 

  Bu kararla birlikte işinden istifa ediyor. Dr. Deepak Chopra ve Dr. David Simon tarafından Kaliforniya’da kurulan Chopra Center Üniversitesi Meditasyon Fakültesi’nde ve eş zamanlı olarak Bütünsel Sağlık ve Ayurveda Fakültesi’nde okumaya başlıyor. Her iki bölümden de mezun olan Şinik bu esnada bir beden-zihin-ruh bütünlüğü merkezi olan Yükselen Çağ’ı kuruyor. Yükselen Çağ çatısı altında bir yıldır özel ve grup meditasyon seminerleri düzenleniyor.

   

  Pozitif Dergisi Sayı 2  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz