Diğer
  Ana SayfaSağlıkStresten ve toksinlerden arınmanın yolu: Kneipp terapi

  Stresten ve toksinlerden arınmanın yolu: Kneipp terapi

  -

  Bir terapi düşünün tamamen stresten, toksinlerden arınmak ve rahatlamak üzerine kurulu. Aslında küvet banyoları, egzersizleri, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenmesi, özel masajları ile tam bir yaşam şekli sunun Kneipp terapide yoga ve meditasyon da var. Baş ağrısı ve romatizma ağrılarını da rahatlattığı söyleniyor. Denemekte yarar var. Ne dersiniz? Peki, Kneipp terapi nedir? Kneipp terapi nasıl uygulanır? Kneipp terapi ile ilgili sorularımızı Dr. Murat Pekmezoğlu yanıtladı.

  Pekmezoğlu, her ne kadar bir bölümüyle bizim kaplıcalardaki tedavi yöntemine benzese de Kneipp’ın farklı bir terapi olduğunu söylüyor. Pekmezoğlu, bireyselliğin de bu terapide önemli olduğunu, genelleme yapmaktan da kaçındıklarının önemle altını çiziyor. Küvet banyolarını, egzersizleri, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenmeyi, özel masajları ve bitkisel tedaviyi kapsayan Kneipp terapide yoga ve meditasyon da var. Amaç kişinin yaşam tarzını değiştirmesi. Doktor kontrolünde uygulanan kürler kapsamındaki Kneipp banyosunda kollar ve bacaklar bakım küvetlerinin içindeki sıcak-soğuk sulara sokularak kan dolaşımı hızlandırılıyor. Bu şekilde dokuların oksijenle beslenmesi sağlanıyor.

  KNEİP’IN TEMEL ÖĞRETİSİ BEŞ SİSTEM ÜZERİNE DAYANIYOR

  HİDROTERAPİ

  Suyun faydaları içmekten, vücudumuza uygulama sistemlerine kadar bir çok şekilde faydalı. Otelde wellness amaçlı kullanılıyor. İnsanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacak şekilde kullanılıyor. Vücuttaki stresi yorgunluğu almak amacıyla kullanılıyor. Diyelim ki ayaklarınızda şişmeler meydana geliyor. Bunun için sıcak ve soğuk uygulamalar yapılıyor. Belli bir süre 36-40 derece ayak havuzlarında bekletiyorsunuz. Bu suların içine doğal mineraller ve bitki tozları katılıyor. Mesela Galendula denilen bir papatya çeşidi var. Antiseptik özelliği dolaşımı düzenliyor. Daha sonra 8-10 derece soğuk suya koyuluyor. Bu bir şok etkisi yaratıyor. Bu hem yorgunluğunuzu alıyor, hem de kan dolaşımını hızlandırıyor. Kol banyolarındaki amaç da dolaşım sistemiyle ilgili. Kalbi rahatlatmak, omuzlardaki ağrıyı almak. İçine katılan minerallerle solunum sistemi de rahatlatılıyor. Mesela melisa katılıyor. Genellikle toz ya da esans halindeki ürünler tercih ediliyor.

  FİTOTERAPİ

  Bitki çayları olarak kullanılıyor ama Kneipp’ın içinde hidroterapiyle birlikte, suların banyolarda içine karışım olarak katılıyor. Bu programı almak isteyenler önce merkezin doktoruyla görüşüyor. Her şeyi soruyorlar, yaşam tarzı, beslenme tarzı vs. ona göre bir plan çiziliyor.

  BESLENME

  Çoğu bildiğimiz şeyler aslında. Her kişiye özel olarak bir beslenme programı çıkarılıyor. Kişinin beslenme alışkanlıklarını öğrenip ona göre bir düzenleme yapılıyor.

  - Advertisement -

  HAREKET

  Kişinin yaşına ve hareketliliğine uygun spor aktivitesi tavsiye ediliyor. Kneipp sisteminin özelliği bu. Dr. Pekmezoğlu’na göre grup sporu yapmak ruhsal açıdan da iyi. “70 yaşında biri belki çok hızlı hareket edemeyebilir. Dolayısıyla yüzerek nabzı istenilen seviyeye getirilemeyebilir. Ancak dans yoluyla nabız istenilen seviyeye çıkar. 70 yaşındaki insan çok güzel tango yapar ve nabzını istediğiniz seviyeye yükseltirsiniz, kan dolaşımını hızlandırırsınız. Kontrol çok önemli.”

  YAŞAM TARZI

  Bu aslında hepsini kapsıyor. Kişiye özel yaşam tarzı planlamak gerekiyor. Oksijeni doğru kullanmak, doğru nefes alıp vermeyi öğrenmek. Uyku saatini düzenlemek. Telkinler aracılığıyla Stresten uzak durmak. Bunun için meditasyon da var. Merkezdeki Tepidarium (dinlenme odası da diyebiliriz) odasında, toplu olarak meditasyon yapılabiliyor.

  STRESTEN VE TOKSİNLERDEN ARINMAK ÜZERİNE KURULU

  Dr. Pekmezoğlu’na merkezlerinde Kneipp terapide uygulanan her şeyin olup olmadığını soruyoruz. İşte yanıtı:

  “Sadece wellness kısmını aldık. Merkezin ismini de rebirth center olarak koyduk. Buradan yeniden doğarak çıkıyorsunuz. Tamamen stresten ve toksinlerden arınıp rahatlamak üzerine kurulu. Ama bu terapinin omuza ve bele uygulanan bölümleri var. Ya da sadece dize uygulanan yöntemler var. Dizde probleminiz varsa suyla bunu çözebiliyoruz. Kaplıcadaki yönteme benziyor aslında. Tazyikli su beş metreden uzaktan uygulanıyor. Sadece sırta, sağ ayak tabandan başlayıp kasların dağılımına göre uygulanıyor. Yine soğuk ve sıcak olarak uygulanıyor. Vücuttaki gerginliği almak, dolaşımı hızlandırmak. Özellikle ağrı olan bölgelere uygulandığında olumlu sonuç alınıyor. Bir çeşit masaj gibi düşünebilirsiniz.

  FAZLASI BAŞ AĞRISI YAPIYOR

  Evde de banyonuza bu tozlardan katarsanız rahatlarsınız ancak bunu bir saat kalarak yapmamalısınız. Maksimum 20 dakika kalmalısınız. 20 dakikanın üzerinde kalmak baş ağrısı yaratabilir.”

  Dr. Pekmezoğlu’na göre bu terapiyi en az bir hafta almak gerekiyor. Uzmanların çizeceği programa bağlı alınması gereken kürler var. Üç günlük program da var. Ancak onun sonucunda vücudunuzdaki stres ve yorgunluk alınıyor. Uzmanlar yeni bir yaşam biçimi de veriyor ama yine de gerisi size kalmış. Kısa olmasına rağmen üç günde de fayda görülüyor ancak bir haftada, yaşam tarzı daha da oturmuş oluyor. İki haftalık bir sürede ise bu alışkanlığa dönüşüyor ve eve dönüşte, bunu kendiniz de uygulayabilir hale geliyorsunuz.
  Kneipp terapi özellikle stres sorunu olanlara öneriliyor. Gerginliğe bağlı baş ağrısı çekenler, sınırda hipertansiyon vakası olanlar, diyabetliler, romatizmal ağrı çekenler ve selülit şikâyetleri çekenler.

  ALMAN RAHİBİN BULUŞU

  Kneipp terapisi, adını 1821-1897 yılları arasında Almanya’da Bavyera’da yaşayan bir Katolik rahipten, Sebastian Kneipp’tan alıyor. Kneipp’ın çalışmaları, kendi hastalığıyla başlıyor. Doktorların tüberküloz teşhisi koyduğu Kneipp, kendini iyi edebilmek için kilisede bulunan eski tıp kitaplarını karıştırmaya başlıyor. Amacı hastalığını doğal yollarla tedavi etmek. Karıştırdığı kitapların temel kaynağı ise eski Çin öğretileri.

  PAPA’YI İYİLEŞTİRİYOR

  Sebastian Kneipp, her gün koşup, kasabanın ortasından akan soğuk dereye giriyor. Kısa bir süre sonra kendini gayet iyi hissediyor. İşte Kneipp terapinin temelinde yer alan ve hidroterapi adı verilen su ile hareket tedavisinin başlangıcı bu olaya dayanıyor. Elbette ki bugün uygulanılan Kneipp terapi çok daha komplike.

  Kendini iyileştirmeyi başaran rahip Kneipp’a pek çok kişi başvuruyor o dönemde. Kendisinden şifa uman herkese eski Çin öğretilerine dayanarak bir terapi uygulayan rahip, dönemin tıp adamlarının tepkisini çekiyor. “Sen bir rahipsin ve böyle bir şeyi yapmaya hakkın yok”diyen tıp adamlarının tepkilerine karşı rahip çaresiz tedaviden vazgeçmek zorunda kalıyor.

  Tam bu sırada dönemin Papa’sı hastalanıyor. Rahatsızlığının nedeni bir türlü çözülemeyen Papa’ya Rahip Kneipp’tan ve uyguladığı yöntemden bahsediliyor. Papa’nın huzuruna davet edilen Rahip Kneipp, kısa sürede Hıristiyan aleminin ruhani liderini iyileştirince üzerindeki baskı ortadan kalkıyor. Hatta Papa’dan tam yetki alıp, bir doktor ve eczacıyla birlikte çalışmasına izin veriliyor.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz