Ana Sayfa Sağlık Su altında koşu bandı!

Su altında koşu bandı!

Sporla arası sıkı fıkı olanlar burada mı? Daha sağlam, kuvvetli ve rehabilite edilmiş bir beden için, yeni bir teknik denemeye ve büyük adımlarınızı su altında atmaya ne dersiniz?

Hazırlayan: Elif Gürsoy

Sporu bir yaşam şekli haline getirmiş kişiler, özellikle sert geçen antrenmanlar sonrasında düzenli olarak bedeni toparlamaya yönelik çalışmaların ne kadar önemli olduğunu bilirler. Egzersiz öncesi sakatlanmaları önlemek için ısınma, egzersiz sonrası oluşabilecek ağrıyı en aza indirgemek için de esneme, dinlenme, yeterli ve dengeli beslenme de bu toparlanmaya dahil. Ancak tüm bunların dışında, düzenli spor yapan ve profesyonel olarak sporla ilgilenen kişiler, zaman zaman farklı tekniklerden de destek alıyor. Örneğin, Gloria Sports Arena’da yer alan Hydroworx su altı antrenmanı… Gelin, üç adımda Hydroworx’ü tanıyalım!

Nedir?
Hydroworx, spor yaralanmalarının tedavi ve rehabilitasyonu, antrenman aracı ve antrenman sonrası toparlanmaya yardımcı olan su altı koşu bandı.

Teknik özellikleri neler?
• Ayarlanabilir su derinliği (hidrolik kaldırma zemini)
• Ayarlanabilir direnç (karşı akış jetleri)
• Düzenli biyolojik geri bildirim (sabit su altı sualtı kameraları)

Ne işe yarıyor?
• Suyun uyguladığı hidrostatik basınç, biyolojik yapılar üzerindeki etkisiyle travma sonrası şişlikleri azaltıyor.

• Su direncinin özellikleri sporcu/hasta tarafından ağrısız bir hareket aralığında doğru egzersiz şiddetinin ayarlayabilmesini sağlıyor. (Hızlı hareketler yüksek direnç oluştururken, yavaş hareketler antrenman için düşük direnç sağlıyor).

• Hareket sırasında cilt ve yumuşak dokulara periferik baskı uyguluyor, masaj etkisi gösteriyor.

• Su direnci, iskelet kasları üzerinde daha yüksek bir kas antrenman yoğunluğu oluştururken, aynı zamanda egzersizler sırasında oluşan ekstansiyon stres de azaltılıyor ve böylece aşırı kullanım fenomeni engelleniyor.

• Tüm entegre kas gruplarının artan antrenman yoğunluklarına bağlı olarak, kardiyovasküler sistem için eğitim uyaranı artıyor ve ilgili biyolojik yapılara optimize edilmiş antrenman adaptasyonları yaratıyor.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here