Diğer
  Ana SayfaTrendŞu spa dedikleri

  Şu spa dedikleri

  -

  Yıllardır yazdık, çizdik, hep spa merkezlerinden bahsettik. Sadece biz değil, bütün gazetelerin, dergilerin güzellik, sağlık bölümünde işlenen başlıca konulardan birisi “spa” ve “spa bakımları” oldu. Peki, gerçekten spa nedir, ne değildir? Bunu işin uzmanlarına sorduk, tarihçesinden, çeşitlerine spa hakkında bilmek istediğiniz her şeyi derledik.

  Elif Duran

  Spa merkezlerinde olmak, buralarda çeşitli bakımlar yaptırarak vakit geçirmek çok moda. Çoğumuz gidiyoruz da peki spa nedir gerçekten de biliyor muyuz? Bu sorunun yanıtını doğal terapiler uzmanı İpek Çaldemir'e sorduk. Doğal terapiler konusunda İngiltere'nin önde gelen okullarında eğitim gören ve aromaterapiden, lenf drenaj masajına, sıcak taş terapisinden Hint baş masajına pek çok konuda diploma ve sertifikaya sahip olan Çaldemir, spalarla ilgili tüm sorularımızı yanıtladı.

  ESKİ YILLARDA SPA

  Yıllar boyu, doğal kaynak suları pek çok hastalığı iyileştirmek için, dahili ve harici olarak kullanıldı. Eski çağlarda da şifalı sular mistik yönden büyük anlamlar taşıyor, bu sularla, iyileşme ve rehabilitasyon merkezlerinde, doktor denetiminde hidroterapi yapılıyordu. Bu ortamlar sadece tedavi açışından değil aynı zamanda sosyal birliktelik ve eğlenme açısından da önem taşıyordu.
  Mısır, Asur ve Mezopotamya medeniyetlerinde kaynak sularının iyileştirici özelliğinin spiritüel yani doğa üstü bir güç olduğuna inanılırdı. Japon, Çin, Yunan ve Roma medeniyetlerinde de sıcak su yorgunluk gidermek, yaraların daha hızlı iyileşmesi ve enerji kaybının giderilmesi için kullanılıyordu.
  Sularla tedavide, fiziksel ve zihinsel ilişkinin varlığını kabul eden ilk medeniyet olan Eski Yunanlılar, kaynak sularının çevresine suyla iyileşme ve yenilenme merkezleri kurdular. Romalılarsa banyo kültürünü geliştirerek tedaviden çok bunu bir yaşam tarzına dönüştürdüler.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz