Diğer
  Ana SayfaFit MenSüper kahramanların fitness sırları

  Süper kahramanların fitness sırları

  -

  Hollywood’un en sevdiği film türlerinin başında çizgi roman uyarlamaları, mitolojik hikayeler ve bol aksiyonlu maceralar geliyor… Bu da kaslı, iri vücutlu ve vurduğu yeri titreten erkek oyuncu ihtiyacını doğuruyor. Peki bu role seçilen tüm oyuncular kaslarını beraberinde mi getiriyor sanıyorsunuz? İşte ünlü aktörlerin rollerine hazırlık aşamaları…

   

   

   

  - Advertisement -

   

   

  Kaptan Kas
  Söz çizgi romanlardan açılmışken The Avengers ve Kaptan Amerika filmleriyle dünya çapında ün kazanan Chris Evans’ı atlamak olmaz. Düzenli spor yapan Evans, yalnızca üç aylık özel bir antrenman programıyla Kaptan Amerika rolüne girdi. Ancak ünlü oyuncu bir röportajında bu rol için yalnızca iri ve kaslı olmanın yetmeyeceğini, çeviklik gerektiğini de söyledi. Antrenman programında kas kitlesini artırmaya yönelik, düşük tekrar-yüksek ağırlık prensibini uyguladı. Her antrenmanında iki kas grubunu çalıştıran Evans, bunları ön kol-arka kol, göğüs-sırt olarak ayırdı. Bu egzersizleri yüksek protein değerlerinden oluşan bir beslenme programıyla destekleyen ünlü oyuncu, whey protein tozu ve glutamin gibi takviyeler de kullandı.

  Sörfçü Kahraman
  Çizgi roman kahramanlarının ete kemiğe büründüğü fimlerden biri de Thor. Genç oyuncu Chris Hemsworth, canlandıracağı bu rol için kişisel antrenör Steve Walsh ile çalıştı. Daha önceleri sörf, Muay Thai, boks gibi sporlarla ilgilenen oyuncu, bir süper kahraman haline gelebilmek için ilk iş vücudunun yağ oranını düşürdü. Üzerine kas kütlesini yaklaşık dokuz kilo artıran Hemsworth’a bu konuda, daha önce Brad Pitt, Adam Sandler gibi oyuncularla da çalışan Duff Gaver yardımcı oldu. Haftanın dört günü egzersiz yapan oyuncu ilk günü göğüs ve omuz çalışmalarına ayırdı. İkinci gün sırt, kol ve karın bölgesini çalıştırdı. Üçüncü güne sörf yaparak başlayan Hemsworth, günün kalanında bacak kaslarını güçlendirecek egzersizler yaptı. Son günü de core bölgesi ile genel kardiyo egzersizlerine ayıran oyuncu, haftada iki gün de boks antrenmanlarını sürdürdü.

  Özgürlük Savaşçısı
  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ses getiren Spartacus dizisi, başarılı prodüksiyonunun yanı sıra oyuncularının fiziki özellikleriyle de büyük ilgi gördü. Diziye adını veren köle Spartacus’u canlandıran Liam McIntyre ise bu rol için büyük çaba sarf etti. Önceki rolü için 20 kilo zayıflayan McIntyre, bir yandan sağlıklı bir şekilde kilosunu, diğer yandan da kas kütlesini artırdı. Beslenmesinde de farklı bir program uygulayan Liam McIntyre, her gün 10 yumurtanın beyazı, tatlı patates, meyve, sebze, her üç saatte bir protein shake ile akşam yemeklerinde ortalama birer kilo sebze ve et tüketti. Bunun yanı sıra tuz, şeker ve yağı tamamen beslenmesinden çıkardı. 

  Hayatı Fitness
  Crank ve Cehennem Melekleri’nde kaslarını sıkça gördüğümüz Jason Statham, sahip olduğu vücudu elde etmek ve korumak için büyük uğraş veriyor. Haftada dört gün sıkı bir egzersiz programı uygulayan Statham, kısa süreli ama efektif egzersizler yapıyor. Genelde klasik fitness rutinlerine sadık kalan oyuncu, haftada bir günü de interval kardiyoya ayırıyor. Fitness egzersizlerini beslenme programıyla destekleyen ünlü aktör iki-üç saatlik periyotlarda günde altı öğün yiyor ve toplam 2000 kaloriyi aşmamaya özen gösteriyor.

  Barbarlıktan kırallığa
  Jason Momoa, Conan rolü için kas kitlesini yaklaşık 1,5 ayda 10 kilo artırdı. Fitness programında squat, barbell deadlift, egzersiz topu ve kettlebell kullanan oyuncu, sahip olduğu vücudu korumak ve geliştirmek için haftanın her günü egzersiz yaptı. Beslenmesinde ise katı kuralları olan, günlük 286 gram protein içeren bir diyet uyguladı. Momoa, Conan’ın ardından “Game of Thrones” dizisinin ilk iki sezonunda “Khal Drogo” karakterini canlandırdı.

  Fitmen – 2015 5. sayı
  Ayşegül Uyanık Örnekal  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz