Diğer
  Ana SayfaGüzellikSürmeden çıkmam! Çıkamam!

  Sürmeden çıkmam! Çıkamam!

  -

  Güneş ışınlarının zararlarını artık bilmeyen yok. Korunmadan güneşe çıkmak başta cilt kanseri olmak üzere birçok ciddi hastalığa neden olabiliyor. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce güneş kreminizi doğru şekilde seçmeniz keyifli bir kozmetik alışverişinden çok daha fazla anlam taşıyor.

  Güneş cilde erken yaşlarda zarar vermeye başladığı için koruyucu kremlerin çocukluktan itibaren kullanılmaya başlanması gerekiyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, “Koruyucular fiziksel ve kimyasal olmak üzere ikiye ayrılıyor. Fiziksel koruyucular UV radyasyonu ile deri arasında bariyer oluşturarak ışığı yansıtıyor. Hassas ciltlerde hatta çocuklarda da güvenle kullanılıyor. Kimyasal koruyucular ise güneş ışınlarının cilde temasını engelliyor

  Güneşe dikkat!
  – Güneş koruyucuların etkinlikleri SPF faktörü ile hesaplanıyor. SPF, UV ışını tarafından oluşturulan kızarıklığı durdurma kabiliyetine göre belirleniyor. SPF 4-12 arası az koruma; SPF 12-30 arası orta derecede koruma; 30 ve üstü yüksek koruma olarak hesaplanıyor.
  – Seçilecek güneş kreminin suya ve tere dayanıklı olması gerekiyor.
  – Güneş koruyucuların kullanım süresi genelde bir yıl oluyor fakat sıcakta bu süre kısalıyor.
  – Güneş koruyucular dışarı çıkılmadan 20 dakika önce sürülmeli. Her tarafa eşit uygulanmalı ve arada boşluk bırakılmamalı. Yüzme ve çok fazla terleme sonrası güneş kreminin tekrar sürülmesi gerekebiliyor.
  – Güneşten kaynaklanan zararlı etkilerden korunmak için antioksidan kullanımı faydalı olabiliyor. Vitamin C, E, selenyum, çinko, yeşil çay, silimarin, soya gibi antioksidan alımına dikkat edilmesi gerekiyor.

  Ürünler
  1- Laboratoires Renophase Ecran Solaire Teinte, SPF 28, 43 TL.
  2- Nuxe Écran Prodigieux SPF 30, 53 TL.
  3- DDF Weightless Defense Oil-Free Hydrator UV Moisturizer SPF 45, 155 TL.
  4- Ocean Potion havuç ve hindistan cevizli bronzlaştırıcı yağ, 36 TL.
  5- La Mer güneş kremi SPF 30, 180 TL. 6- Shisedio Very High Sun Protection Lotion SPF 50+, 85 TL.
  7- Yves Rocher yoğun ışıltı ve bronzluk veren aromatik yağ, 22.90 TL.
  8- Deracine güneş losyonu SPF 15, 34.50 TL.

  haziran-2011-puf-noktasi-2-resim-2

  - Advertisement -

  Formsante Dergisi Haziran 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz