Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsSürücüsüz otomobil insanların ateşini uzaktan ölçüyor

  Sürücüsüz otomobil insanların ateşini uzaktan ölçüyor

  -

  Covid-19 salgını sırasında birçok teknolojik yenilik deneyen Çin, şimdi de sürücüsüz araçları devreye aldı. Hastalığın bitme noktasına gelmesine karşın önlemleri sürdüren Çin’de sürücüsüz araç, sokaklarda gezerek insanların ateşini ölçüyor. Sürücüsüz otomobil temassız sıcaklık kontrol sistemi ve bir yüz tanıma gereci ile donatılmış vaziyette.
   
  Beijing Teknoloji Enstitüsü yöneticilerinin Covid-19’un yayılımıyla mücadele etmek amacıyla tasarladıkları 5G teknolojisiyle donanmış olan küçük araç, uzaktan sıcaklık ölçme sistemine sahip, bu nedenle de ateşi yüksek kişileri temas etmeksizin saptayabiliyor. Böylece araç, güzergahı üzerindeki tüm kişileri tarayabiliyor. 

  Görüntüler karoserinin arka tarafına yerleştirilmiş bir ekrana yansıtılıyor. Enstitü çevresinde devriye görevi yapan polisler, bu suretle sistemin yakaladığı verileri kontrol etme olanağına sahip oluyor. Öte yandan videolar ve bilgiler uzaktaki bir denetim merkezinin bilgisayarlarına da gönderiliyor.  
   
  SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ TESLİMAT DA YAPABİLİYOR

  Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, sürücüsüz araç, zaten bir insan taşıyabilecek hacme sahip değil. Buna karşılık içine koliler ve eşyalar konabiliyor. Yerel şirket Cool High Technology tarafından imal edilen otomobil yerleşke içindeki siparişlerin de teslimatı için kullanılıyor. Aracın dört depolama bölümünün her biri alıcının isteği üzerine açılabiliyor ve herkes kendine ait koliyi alabiliyor.

  Koronavirüs pandemisinin doruk noktası Çin’de geride kalmış görünüyor. Ülke artık, mümkün olan en kısa zamanda normal duruma dönebilir; bu nedenle de, hastalık taşıyanları saptamak için dijital teknolojinin imkanlarına başvuruluyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz