Tarım Bakanlığı hileli gıda listesini açıkladı! İşte taklit, tağşiş ürünler

Tarım Bakanlığı 15 Eylül’de yayımladığı duyuru ile 91 firmaya ait 113 ürünü hileli olduklarını belirterek kamuoyu ile paylaştı. Arıcılık ürünleri, alkollü içecekler, alkolsüz içecekler, baharat, çay ve kahveler, çikolata, kakao, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri kategorilerinde hileli gıdalar paylaşıldı. Çaylarda boya maddeleri, kırmızı et köftelerinde kanatlı hayvan etleri, sucuklarda at eti, peynirlerde nişasta ve daha birçok hile gün ışığına çıkarıldı. Hangi firmaların etinde hileli gıda ve at eti var? Çaylarında boya kullanan firmalar hangileri? Zeytinyağında sahtecilik yapan firmalar hangileri? Hileli süt ürünleri içinde ne bulunuyor? İşte hileli gıda ifşasının detayları:

TARIM BAKANLIĞI’NDAN KAMUOYUNA DUYURU *

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.
 
Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1.609 firmaya ait 3.605 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

LİSTEDE HANGİ ÜRÜNLER VAR?

Baharatlarda, çaylarda boya tespit edildi. Sızma zeytinyağlarda tohum yağları ve trans yağ asitleri bulundu. Çikolata ürünlerinde erkek cinsel uyarıcı madde sildenafile rastlandı.

İŞTE TARIM BAKANLIĞI’NIN HİLELİ GIDA LİSTESİ *

ALKOLLÜ İÇECEKLER

ARICILIK ÜRÜNLERİ

BİTKİ, ÇAY VE KAHVE ÜRÜNLERİ

ÇİKOLATA VE KAKAO ÜRÜNLERİ

ET VE ET ÜRÜNLERİ

AT ETİ ÇIKAN FİRMALAR *

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ *

BİTKİSEL YAĞ *

 

ÖNCEKİ AYLARDA AÇIKLANAN HİLELİ ÜRÜNLER HABERLERİ

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here