Diğer
  Ana SayfaHaberTarım Bakanlığı listeyi açıkladı! İşte hileli, taklit ürünler ve firmaların listesi

  Tarım Bakanlığı listeyi açıkladı! İşte hileli, taklit ürünler ve firmaların listesi

  -

  Tarım ve Orman Bakanlığı, hileli ürünlerin listesini açıkladı. Listede gıdada taklit ve tahşiş yapan firmalar yer aldı. Peki, hangi firmaların sucuklarında domuz eti ve at etine rastlandı? Listede alkolsüz içecekler, arıcılık, baharat, bitki ve kahve ürünleri, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, et ve et ürünleri, süt, kuruyemiş ürünleri de yer alıyor.

  Bazı firmaların ürettiği sucuklarda kanatlı eti tespit edildi. Bazı firmaların sucuklarında domuz eti, bazı firmalarda ise at etine rastlandı. Kimi peynirlerde nişasta, süt yağı hariç yağ tespit edildi.

  TARIM BAKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

  Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanun’unun 31 inci maddesinin 6 ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükme bağlanmıştır.

  Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş ürünlere ait bilgiler aşağıda yer almaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

  - Advertisement -

  HİLE VE SAHTECİLİK LİSTESİNDE ZİRVEYİ ZEYTİNYAĞI ALDI! SAHTE ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

  BAKANLIĞIN AÇIKLADIĞI HİLELİ ÜRÜN SATAN FİRMALAR İÇİN TIKLAYINIZ

  Öte yandan Tarım Bakanlığı’nın açıklamasında “Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1443 firmaya ait 3202 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

  İŞTE DOMUZ ETİ ve AT ETİ ÇIKAN FİRMALAR LİSTESİ

  DİĞER HİLELİ ET ÜRÜNLERİ

  HİLELİ ARICILIK ÜRÜNÜ-BAL SATAN FİRMALARIN LİSTESİ

  HİLELİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ LİSTESİ

  HANGİ SUYUN PH DEĞERİ KAÇ? ÜNLÜ MARKALAR LİSTEYE GİRDİ Mİ?

  SİLDENAFİL NEDİR? ZARARLARI NELERDİR?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz